Iran oficjalnie przyznał, że zbudował drona zestrzelonego w miniony weekend nad Izraelem. Irański minister obrony uznaje to za pokaz wielkich możliwości sił zbrojnych swojego kraju. - Reżim syjonistyczny został pokonany - stwierdził Ahmad Vahidi.

Brytyjski premier David Cameron i szef szkockiego rządu Alex Salmond podpisali w poniedziałek w Edynburgu porozumienie, zgodnie z którym w 2014 r. zorganizowane zostanie historyczne referendum w sprawie niepodległości Szkocji - poinformował rzecznik Camerona.

Na skok Feliksa Baumgartnera z 39 km patrzyły wczoraj miliony ludzi. Wyczyn Austriaka transmitowały największe stacje newsowe na świecie, a relacje z niego zajmują czołowe miejsca na większości portali.

Porwana i zmuszona do prostytucji 32-letnia Argentynka zaszła w ciążę. Zgodnie z nowym prawem, kobieta mogła przejść legalną aborcję. Jednak konserwatywni katoliccy aktywiści przy pomocy burmistrza Buenos Aires siłą zablokowali procedurę. Po krótkiej i intensywnej batalii, w której wypowiedział się nawet Sąd Najwyższy, kobieta znów może przejść zabieg. Jednocześnie jej prawnicy szykują szereg pozwów.

Lotnictwo wojskowe Turcji wcale nie zmusiło do lądowania samolotu lecącego z Armenii do Syrii - twierdzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Erywaniu. Resort podaje też, że wbrew informacjom tureckich mediów, nie był to samolot pasażerski, ale transportowy i jego międzylądowanie w Turcji było "zaplanowane".

Sąd w Charkowie po raz szósty odłożył rozprawę przeciw Julii Tymoszenko. Była premier Ukrainy jest oskarżona o oszustwa, gdy kierowała handlującą gazem firmą Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy (JSEU). Siódmy termin wyznaczono na 13 listopada.

Człowieka, który skoczył z 39 kilometrów i przekroczył barierę dźwięku, trudno posądzić o brak odwagi. Felix Baumgartner odczuwał jednak przed swoją próbą ogromny lęk. Nie przed wysokością i prędkością - Austriak musiał pokonać klaustrofobię. - Kiedy samotnie siedzisz godzinami zamknięty w skafandrze, zaczynasz tworzyć w umyśle swój własny mały świat - mówił Baumgartner.

Po zwycięstwie lewicowej opozycji w wyborach parlamentarnych na Litwie, eksperci prognozują ostrożną zmianę w stosunkach z Polską. Tym bardziej, że do koalicji może też wejść Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, która przekroczyła 5-proc. próg wyborczy i uzyskała sześć mandatów. - To historyczny moment i wielki sukces partii - oznajmiła AWPL.

Ponad 100 islamskich bojowników zaatakowało w niedzielę wieczorem posterunek policji w północno-zachodnim Pakistanie, przy granicy z Afganistanem, i zabiło sześciu policjantów - poinformowały w poniedziałek pakistańskie władze. Dwóm policjantom ścięto głowy.

Libijski Powszechny Kongres Narodowy wybrał w niedzielę byłego dyplomatę Alego Zidana na nowego premiera. Desygnowany wcześniej na premiera Mustafa Abu Szagur musiał w tym miesiącu zrezygnować, ponieważ nie był w stanie powołać rządu.

- Najbardziej ekscytujący był moment, kiedy stałem na szczycie świata. Czułem, że cały świat patrzy - mówił na konferencji prasowej Felix Baumgartner, który skoczył ze spadochronem z wysokości 39 km i pokonał barierę dźwięku.

"Przełom", "bohater", "pionier" - w takich słowach eksperci opisują Felixa Baumgartnera i jego skok z wysokości ponad 39 kilometrów. - Jakim trzeba być silnym psychicznie człowiekiem, żeby wyjść w skafandrze w przestrzeń kosmiczną i skoczyć? - pyta dr Jerzy Achimowicz. - To było niesamowite - dodaje były kosmonauta Mirosław Hermaszewski.

W Poznaniu misję Baumgartnera śledzono nawet na dworcu kolejowym. Opinie były zgodne. - Jestem pełen podziwu, facet jest rewelacyjny - mówili kibicujący Austriakowi widzowie.

Skok ze stratosfery to nie tylko przełom technologiczny. To także część ogromnej kampanii sponsora misji - Red Bulla. Niegdyś mistrzami szumu był Steve Jobs i Apple. Dzisiaj wyprzedził ich Red Bull - ocenia miesięcznik "Forbes".