- Skończyłem bieg półtorej godziny przed wybuchem. Jeszcze się tam kręciłem z godzinę, więc opuściłem ten teren jakieś 25 minut przed wybuchem, z dziećmi i żoną. Jest to dla mnie bardzo dramatyczna sytuacja, bo przecież mogłem tam być - powiedział w TVN24 Polak, który biegł w maratonie w Bostonie, Grzegorz Popczyk.

Co najmniej trzy osoby zginęły w poniedziałek w wyniku dwóch silnych eksplozji w pobliżu mety maratonu w Bostonie podaje Fox News. Media donoszą ponadto o co najmniej 6 rannych. Dwa wybuchy były słyszalne w centrum prasowym przez dziennikarzy.

Brazylia kupi 34 niemieckie czołgi 1A2 Gepard. Samobieżne działa przeciwlotnicze będą strzegły bezpieczeństwa podczas czerwcowej pielgrzymki papieża Franciszka.

We włoskim Grosseto odbyło się wstępne posiedzenie sądu w sprawie katastrofy statku Costa Concordia. Obecny był kapitan wycieczkowca Francesco Schettino, któremu zarzuca się doprowadzenie do tragedii. Schettino nie rozmawiał z dziennikarzami.

W uroczystościach pogrzebowych Margaret Thatcher wezmą udział premier Donald Tusk, szef MSZ Radosław Sikorski i minister finansów Jacek Rostowski. Na pogrzeb b. brytyjskiej premier uda się także także Lech Wałęsa.

Władimir Putin spotkał się z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Tomem Donilonem. - Wymiana zdań była bardzo pozytywna. Tak jak ostatnie sygnały administracji Obamy - ocenili doradcy prezydenta Rosji. Wizyta Danilona odbywa się w dwa dni po opublikowaniu przez Waszyngton tzw. listy Magnitskiego, na którą Moskwa już zdążyła zresztą odpowiedzieć.

Z okazji 101. rocznicy urodzin założyciela Korei Północnej Kim Ir Sena, państwowa telewizja przygotowała całą serię programów specjalnych. Programów, które kształtują myślenie mieszkańców Korei Północnej już od dzieciństwa: przez specjalnie przygotowane kreskówki, programy dla młodzieży i wreszcie emocjonalne filmy patriotyczne dla dorosłych. Co czują Koreańczycy z Północy, gdy siadają przed telewizorem?

Masowy powrót do Kościoła tych wiernych we Włoszech, którzy się od niego ostatnio oddalili i kolejki do konfesjonałów - taki rezultat "efektu Franciszka" opisano w pierwszym raporcie na ten temat, opublikowanym miesiąc i dwa dni po wyborze nowego papieża.

Specjalna zniżka lub pokój o wyższym standardzie dla nowożeńców? Wielu brytyjskich turystów chętnie skorzysta, nawet jeśli od ślubu minęło kilka lat. Niewinne kłamstwa są sposobem na oszczędzanie w trakcie podróży - komentuje CNN wyniki badań dla International Currency Exchange, jednego z największych kantorów na świecie.

Trzeci rok z rzędu wzrasta produkcja opium w Afganistanie. Działania władz i organizacji międzynarodowych dążące do likwidacji pól makowych nie są skuteczne - alarmuje ONZ w poniedziałkowym raporcie. Do upraw maku skłania rolników wzrost jego ceny.

Syryjskie siły rządowe przełamały trwającą od sześciu miesięcy rebeliancką blokadę dwóch baz wojskowych na północnym zachodzie Syrii - poinformowały w poniedziałek państwowe media i źródła opozycyjne.

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy jako pierwszy europejski polityk spotkał się z papieżem Franciszkiem i rozmawiał z nim o kryzysie gospodarczym, z jakim zmaga się Hiszpania. Rajoy otrzymał zapewnienie o bliskości Kościoła w trudnych chwilach. Wręczył papieżowi piłkarski prezent.

Komunistyczna Korea Północna obchodzi w poniedziałek 101. rocznicę urodzin Kim Ir Sena, założyciela państwa. Obecny przywódca Kim Dzong Un i inni przedstawiciele władz odwiedzili o północy Pałac Kumsusan w Phenianie, gdzie spoczywa ciało Kim Ir Sena. Uroczystości rocznicowe mają potrwać w całym kraju do środy.

Nowoczesny okręt USS Coronado, trimaran budowany w ramach programu LCS, miał wypadek podczas prób morskich przed przekazaniem go flocie. Podczas marszu z maksymalną prędkością wybuchł pożar w kominach jednostki. Okręt musiał wrócić do stoczni.

Obrońcy praw muzułmanek alarmują, że choć "kontraktowe małżeństwa" są w Indiach nielegalne i zakazane w islamie, to ich liczba ciągle wzrasta. Głównym ośrodkiem tego procederu stał się Hajdarabad w południowych Indiach, gdzie bogaci goście z Afryki i Bliskiego Wschodu wykorzystują biedę muzułmańskich rodzin - pisze "The Daily Telegraph".