Zamknięte granice, kontrole, zawieszone pociągi. Gdzie są problemy?

Gwałtowny napływ migrantów, próbujących dostać się przez Bałkany do bogatych krajów UE, doprowadził do niespotykanych od lat problemów na granicach. Kolejne państwa będące na drodze przybyszów z Bliskiego Wschodu przywracają kontrole graniczne lub wprowadzają różne obostrzenia w podróżach. Sytuacja zmienia się nieustannie.

Bułgarzy wysyłają wojsko na granicę. Ma nie używać siły

Premier Bojko Borysow zatwierdził plan rozmieszczenia tysiąca żołnierzy na granicy z Tucją - poinformowało bułgarskie MSW. Wojsko ma współpracować tam z policją i policją graniczną w ochronie granicy przed migrantami. Jednocześnie szefowa MSW Rumiana Byczwarowa zapewniła, że wobec nielegalnych migrantów nie będzie używana siła.

Litwini wzmacniają granicę z Polską

Litwa nasiliła patrole na granicy z Polską w związku z nową trasą, którą uchodźcy podróżują z południa na północ Europy - oświadczył szef litewskiej straży granicznej Renatas Pożela.

Budowa najcięższej broni Rosji z poślizgiem, choć "co do zasady" zgodnie z planem

Prace nad nową rosyjską ciężką rakietą balistyczną Sarmata mają postępować "co do zasady zgodnie z planem", choć faktycznie opóźniają się. Pierwsze testy pocisku są planowane na początek 2016 roku, choć wcześniej rosyjscy oficjele deklarowali, że ma to być w połowie 2015. Opóźnienie miało też wystąpić przy pracach nad mniejszą rakietą RS-26 Rubież. Rozpoczęcie produkcji seryjnej przesunęło się w czasie na 2016 rok.

Brytyjski kontrwywiad chce większych uprawnień

Szef kontrwywiadu Wielkiej Brytanii Andrew Parker zaapelował o przyznanie MI5 i innym agencjom większego zakresu uprawnień w zwalczaniu zagrożeń terrorystycznych. Parker dodał, że tylko w zeszłym roku udaremniono sześć zamachów terrorystycznych.

Napływ do Niemiec nie ustaje. Berlin rozszerza kontrole na granicę z Czechami

Kontrole graniczne zostały przywrócone również na granicy Niemiec z Czechami. - W celu zatrzymania przemytników ludzi i lepszego radzenia sobie z narastającym strumieniem azylantów - oznajmiła niemiecka policja. W środę do Niemiec wkroczyło 7266 imigrantów. To ponad dwa razy więcej ludzi niż we wtorek. Większość zjawia się na granicy z Austrią, gdzie już wcześniej przywrócono kontrole.

Europarlamentarzyści popierają kwoty. Presja na unijnych przywódców rośnie

Parlament Europejski przegłosował rezolucję wyrażającą poparcie dla pomysłu Komisji Europejskiej, aby rozdzielić 120 tys. imigrantów pomiędzy państwa wspólnoty na podstawie odgórnie narzuconych kwot. Decyzja europarlamentarzystów nie jest wiążąca - jest jedynie opinią. Prawdziwego rozstrzygnięcia muszą dokonać ministrowie MSW lub przywódcy państw.

Nie zagra w Pucharze Azji, bo mąż zabrał jej paszport

W składzie kobiecej reprezentacji Iranu na rozpoczynający się w czwartek w Malezji piłkarski Puchar Azji zabraknie pełniącej funkcję kapitana Niloufar Ardalan. Jak podają lokalne media, podczas kłótni mąż zawodniczki zabrał jej paszport.

"Sowiety wkroczyły". 76 lat temu Armia Czerwona napadła na Polskę

17 września 1939 r. Armia Czerwona napadła na Polskę, realizując pakt Ribbentrop-Mołotow. Do niewoli sowieckiej dostało się ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów. Konsekwencją agresji stała się zbrodnia katyńska i masowe deportacje setek tysięcy obywateli polskich w głąb ZSRR.

"Bez solidarności UE uschnie". Niemiecka gazeta przeciw karom dla Polski

Poczucia odpowiedzialności nie da się wymusić karami w rodzaju obcięcia unijnych funduszy - pisze w komentarzu dziennikarz "Sueddeutsche Zeitung". Niemiecka gazeta wymienia strach przed obcymi oraz obawę przed utratą suwerenności jako przyczyny sprzeciwu krajów środkowoeuropejskich wobec stałych kwot uchodźców. Pada sugestia, by nie stosować kar wobec Polski, Czech, Węgier i Słowacji.

Szef ONZ: zachowanie Węgrów "jest nie do przyjęcia"

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun "jest zszokowany" traktowaniem uchodźców i imigrantów przez węgierskie siły porządkowe. Według niego takie traktowanie "jest nie do przyjęcia". Zaniepokojenie wybuchem przemocy na granicy serbsko-węgierskiej wyraził też Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Serbowie potępiają Węgrów. "Nie pozwolimy, by ktokolwiek nas upokarzał"

Premier Serbii Aleksandar Vuczić potępił sąsiednie Węgry za "brutalne i nieeuropejskie" działania wobec imigrantów i wezwał UE do reakcji, po tym gdy węgierska policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych podczas starć z uchodźcami na granicy. Więcej o sytuacji na Węgrzech w TVN24 Biznes i Świat.

Niezwykła decyzja CIA. Ujawniono tysiące ściśle tajnych dokumentów

Amerykańska Agencja Wywiadu ujawniła niespełna 2,5 tys. dokumentów, które tworzone były codziennie na potrzeby prezydenta USA, czyli tzw. Presidential Daily Briefings. Odtajnione materiały ujawniają nowe szczegóły najważnieszych wydarzeń za kadencji prezydentów Johna F. Kennedy’ego i Lyndona B. Johnsona.

Kerry: Rosjanie chcą rozmawiać o Syrii

Rosja zaproponowała Stanom Zjednoczonym rozmowy na szczeblu wojskowym w sprawie konfliktu w Syrii - poinformował sekretarz stanu USA John Kerry po rozmowie telefonicznej z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Sekretarz stanu USA dodał, że propozycję Ławrowa przedstawił zarówno Białemu Domowi, jak i Pentagonowi.

Pociągi wstrzymano, tłumy ruszyły na piechotę. Byle do Niemiec

Ok. 700 imigrantów, którzy w środę wyruszyli z Salzburga, przekroczyło granicę Niemiec - poinformował rzecznik niemieckiej policji, dodając, że spodziewane jest przybycie kolejnych 700 osób. Tego dnia Niemcy zawiesiły połączenia kolejowe z austriackim miastem. Setki osób koczują więc na dworcu w Salzburgu.

Talibowie uniknęli bratobójczej wojny

Afgańskim talibom udało się zażegnać grożące schizmami kłótnie o schedę po zmarłym emirze i założycielu ruchu mulle Omarze. Rywalizujące frakcje niemal bez wyjątku zgodziły się uznać za nowego przywódcę dotychczasowego zastępcę emira, mułłę Achtara Mohammeda Mansura.