Oficjalnie przeprosili homoseksualistów za karanie

Premier australijskiego stanu Wiktoria Daniel Andrews przedstawił we wtorek oficjalne przeprosiny za dawne przepisy, na mocy których homoseksualistów karano więzieniem. To pierwsze oficjalne przeprosiny tego typu w tym kraju.

Turcja ma nowy rząd. W dyplomacji bez zmian

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zatwierdził nowy rząd na czele z dotychczasowym ministrem transportu i swoim wieloletnim sojusznikiem Binalim Yildirimem. Kilku kluczowych ministrów zachowało posady, w tym w resortach odpowiedzialnych za gospodarkę.

Prezydent w Norwegii: dla niektórych UE nie jest unią państw równych

Podstawą sprawiedliwego porządku między narodami jest zasada równości wszystkich państw wobec prawa i zobowiązań międzynarodowych - oświadczył prezydent Andrzej Duda, przemawiając we wtorek w Norweskim Instytucie Noblowskim w Oslo. Prezydent stwierdził, że dla niektórych Unia Europejska nie jest Unią państw równych. - Jest to taki swoisty konglomerat interesów, w którym można narzucać swoje interesy innym i to, wydaję mi się, prowadzi do erozji UE - powiedział prezydent.

89-letni ultrakonserwatysta na czele strażników systemu

Wysokiej rangi ultrakonserwatywny duchowny irański, 89-letni ajatollah Ahmad Dżanati, został wybrany na przewodniczącego Zgromadzenia Ekspertów, jednej z najbardziej wpływowych instytucji w Iranie. Zastąpi on na tym stanowisku ajatollaha Mohammada Jazdiego, który przepadł w ostatnich wyborach w lutym do Zgromadzenia Ekspertów.

Wiceszef KE już w Polsce. Spotka się z Szydło i Rzeplińskim

Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans we wtorek przed południem wylądował w Warszawie. Około godziny 14 ma spotkać się z premier Beatą Szydło w KPRM - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Rzecznik Komisji Europejskiej dodał, że Timmermans spotka się także z prezesem Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzejem Rzeplińskim.

Amerykanie usuwają niepoprawne politycznie słowa

Władze USA zdecydowały się na usunięcie z oficjalnych dokumentów Stanów Zjednoczonych określonych słów, które uważane są za niepoprawne politycznie. W ten sposób ze słownika zniknęły m.in. słowa negro, Indianin, a także Eskimos. O tym, jakie słowa je zastąpią, mówili w programie "24 godziny" w TVN24 BiS Kamila Kalińczak i Michał Sznajder.

Nie wszyscy mogli się spotkać z Obamą

Prezydent USA Barack Obama w Hanoi zaapelował do komunistycznych władz Wietnamu o demokrację i poszanowanie wolności słowa, podkreślając, że te wartości nie zagrożą stabilności kraju. Kilku znanym działaczom nie pozwolono na spotkanie z Obamą.

"Jak na razie nie było przemocy". Tak #PisząoPolsce

- W Brukseli trwają rozważania, czy polski rząd i Komisja Europejska obecnie rozwiązują, czy eskalują konflikt pomiędzy sobą - stwierdza "Sueddeutsche Zeitung". Szereg zagranicznych mediów pisze o niejasnej sytuacji w tym sporze. Hiszpański "El Pais" stwierdza jednak, że choć PiS wolałby słabszą Unię Europejską, to nie chce z niej wychodzić i jej demontować. Amerykański Bloomberg zamieszcza jednak opinię, której autor przestrzega przed niebezpiecznym rozwojem wydarzeń w Warszawie.

Wiceszef MSZ: jesteśmy blisko porozumienia

Wydaje się, że stopień wzajemnego zrozumienia jest na tyle duży, żeby doprowadzić do osobistego spotkania Beaty Szydło i Fransa Timmermansa - mówił we wtorek rano wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Szefowa polskiego rządu po południu w Warszawie spotka się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej.

Ucieczka z północnokoreańskiej restauracji

Trzech pracowników restauracji prowadzonej przez północnokoreański reżim uciekło z Chin i poprosiło o azyl w innym kraju. To kolejny przypadek zbiorowej ucieczki z restauracji prowadzonych przez Koreę Północną.

Trump z Kim Dzong Unem by porozmawiał. Reżim odpowiada

Propozycja spotkania ubiegającego się o nominację prezydencką republikanów Donalda Trumpa z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem to "rodzaj propagandy lub reklamy" w jego wyścigu wyborczym - oznajmił wysoki rangą przedstawiciel północnokoreańskiego reżimu.

Uroczysta kolacja u króla Norwegii

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą pojawili się w poniedziałek na uroczystej kolacji wydanej przez króla Norwegii Haralda V i królową Sonję. Był to jeden z punktów trwającej właśnie wizyty pary prezydenckiej w Norwegii.

Po austriackich wyborach Włosi odetchnęli z ulgą

Politycy rządzącej we Włoszech koalicji centrolewicowej przyznali, że odetchnęli z ulgą na wiadomość o zwycięstwie Alexandra Van der Bellena w wyborach prezydenckich w Austrii. Prezydent Sergio Mattarella zaapelował do niego o wysiłki na rzecz wzmocnienia UE.

Przegrał, ale jego wynik to wyraźny znak

Zniechęcenie polityką głównego nurtu i fałszywa atrakcyjność prostych rozwiązań trudnych problemów były głównymi przyczynami wysokiego poparcia radykalnego kandydata Norberta Hofera w niedzielnych wyborach prezydenckich w Austrii - ocenił ekspert Ian Bond.

Ostrzeżenia o dymie, gwałtowne skręty? Egipt prosi o dane

Egipscy śledczy zwrócili się do Francji oraz Grecji o udostępnienie im danych dotyczących airbusa A320 linii EgyptAir, który w czwartek spadł do Morza Śródziemnego. Według ich informacji, od pilotów maszyny nie otrzymano ani jednego wezwania pomocy, nim zniknęła ona z radarów. Nie odnotowali także gwałtownych skrętów maszyny przed katastrofą, o których informowali wcześniej Grecy.

"Gniew panuje w kraju". Prezydent deklaruje, że bierze się do roboty

Nowy prezydent Austrii Alexander Van der Bellen zaapelował do obywateli w pierwszym publicznym wystąpieniu po ogłoszeniu wyników wyborów, by nie wyolbrzymiali podziałów, ujawnionych podczas kampanii wyborczej. Zaznaczył, że potrzebna jest "nowa kultura dialogu" oraz polityka, która nie zajmuje się samą sobą, lecz realnymi problemami, także gniewem panującym w kraju.

Timmermans jutro w Polsce? "Rozmowy będą trwały, nie jest pewne, na jakim szczeblu"

- Wszystkie strony są na to przygotowane, ale żadna nie chce tego oficjalnie potwierdzić - mówił w "Faktach z Zagranicy" korespondent TVN24 BiS w Brukseli Maciej Sokołowski o potencjalnej wizycie wiceszefa KE Fransa Timmermansa w Polsce. Może do niej dojść we wtorek, jednak zarówno Bruksela, jak i Warszawa mają się wstrzymywać z oficjalną informacją do ostatniej chwili.