Rosyjski żaglowiec szkolny Siedow nie został wpuszczony przez władze Estonii na wody terytorialne tego kraju i obrał kurs na port w Gdyni - poinformowała w czwartek agencja TASS, powołując się na biuro prasowe Bałtyckiej Państwowej Akademii Rybołówstwa. Ministerstwo Spraw Zagranicznych monitoruje sytuację - przekazała rzeczniczka resortu Ewa Suwara.
Według strony estońskiej na pokładzie statku są kursanci z Kerczu na Krymie.
- Obecnie statek Siedow kieruje się w stronę polskiego wybrzeża. Zawinięcie żaglowca do portu w Gdyni jest zaplanowane na 13 kwietnia - powiedziała rosyjskiej agencji Irina Obrazcowa, szefowa biura prasowego Bałtyckiej Państwowej Akademii Rybołówstwa, która ma status armatora statku. Dodała, że w polskim porcie załoga planuje uzupełnić zapasy paliwa, żywności i wody.
- Monitorujemy sytuację - przekazała rzeczniczka polskiego MSZ Ewa Suwara. Jak zaznaczyła, resort jest w tej sprawie w kontakcie z estońskimi władzami.
"Nieprzyjacielski akt" Estonii
"Okręt szkolny Siedow nie otrzymał pozwolenia na wpłynięcie na wody terytorialne Estonii, ponieważ, jak wynika z naszych danych, na jego pokładzie znajdują się kursanci z Kerczeńskiego Państwowego Morskiego Uniwersytetu Technologicznego z okupowanego Krymu" - napisało MSZ Estonii w komentarzu, przytoczonym w czwartek przez portal estońskiego nadawcy informacyjnego ERR.
"Estonia nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu i według nas wydanie pozwolenia statkowi szkolnemu przeczyłoby polityce nieuznawania aneksji Krymu" - podkreślono.
Wpłynięcie tego statku marynarki handlowej na estońskie wody terytorialne było planowane na 13-14 kwietnia, na kilka dni przed wizytą w Moskwie prezydent Estonii Kersti Kaljulaid - poinformował portal. Informacje o niewydaniu pozwolenia pojawiły się w środę. Ambasada Rosji w Tallinie określiła tę decyzję estońskich władz mianem "nieprzyjacielskiego aktu".
W połowie marca estoński wywiad zagraniczny wskazał, że rosyjskie statki cywilne coraz częściej wypełniają zadania rosyjskiego wywiadu - pisze portal ERR. Według służb estońskich statki są wykorzystywane do prowadzenia działalności propagandowej.
Setny rejs żaglowca
Jak podaje TASS, Siedow wypłynął 6 kwietnia w pierwszy szkolny rejs nawigacyjny w 2019 roku z portu w mieście Swietłyj w obwodzie kaliningradzkim. Na jego pokładzie jest 112 kursantów szkół morskich Federalnej Agencji Rybołówstwa. Ten setny rejs żaglowca ma zakończyć się 2 maja w porcie w Kaliningradzie.
Czteromasztowy bark Siedow, o długości 117,5 metra, to największy żaglowiec szkolny na świecie.
Autor: momo/adso/kwoj / Źródło: PAP