"Trump jest cały czas pewnego rodzaju enigmą"

Ciepłe wypowiedzi Donalda Trumpa w trakcie kampanii na temat Rosji mogą zaskakiwać, ale nie należy przesądzać, jak będzie wyglądała jego polityka jako prezydenta USA - mówił w "Jeden na jeden" Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego kancelarii prezydenta.

Azjatyccy sojusznicy w niepewności. USA Trumpa zagadką

Korea Południowa i Japonia mogą czuć się niepewnie po wygranej Donalda Trumpa. Podczas kampanii wyborczej sugerował osłabienie gwarancji bezpieczeństwa USA dla tych państw. Teraz premier Japonii Shinzo Abe zapowiedział, że niedługo uda się na rozmowy z prezydentem-elektem do USA. Prezydent Korei Południowej Park Geun Hie zapewniła, że w rozmowie telefonicznej Trump zapewnił ją o wsparciu.

"Trump wie przynajmniej, gdzie leżą Czechy"

Premier Czech Bohuslav Sobotka oznajmił w środę, że jego gabinet szanuje demokratyczny wybór w USA i liczy na dalsze partnerstwo. - Trump w odróżnieniu od niektórych swych poprzedników wie przynajmniej, gdzie leżą Czechy - powiedział Sobotka.

Francuski sąd zgodził się na szopki. Ale "niereligijne"

Rada Stanu, najwyższy we Francji organ sądownictwa administracyjnego, zezwolił na urządzanie bożonarodzeniowych szopek w budynkach publicznych, co wcześniej kontestowano z uwagi na laickość państwa. Charakter szopek nie może jednak być religijny.

Obama i Trump spotkają się w Białym Domu

Spotkanie zwycięzcy wtorkowych wyborów prezydenckich Donalda Trumpa z prezydentem USA Barackiem Obamą odbędzie się w czwartek w Gabinecie Owalnym o godz. 11 czasu miejscowego (17 w Polsce) - poinformował Biały Dom.

"Przyjazna rozmowa". Prezydent Meksyku spotka się z Trumpem

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto poinformował w środę, że rozmawiał z prezydentem-elektem Donaldem Trumpem o planach współpracy. W trakcie rozmowy uzgodniono, że Nieto i Trump spotkają się jeszcze przed objęciem przez tego ostatniego urzędu prezydenta.

Afera mailowa z polskim wątkiem. "Polacy próbowali nas przyprzeć do ściany"

W mailach ostatnio ujawnionych przez WikiLeaks pojawia się wątek Polski. "Polacy chcieli nas wydymać", "próbowali nas przyprzeć do ściany" - tak w 2008 roku relacjonują sprawę budowy tarczy antyrakietowej w Polsce bliscy współpracownicy ówczesnego prezydenta elekta Baracka Obamy. Wówczas, w listopadzie 2008 roku, polskie władze oświadczyły, że Obama w rozmowie z Kaczyńskim zapewnił, iż tarcza powstanie. Amerykanie twierdzą, że takie słowa w ogóle nie padły.

Wszyscy ludzie prezydenta, czyli kto nadchodzi z Trumpem

Jeszcze nie ostygły wyborcze emocje, a już ruszyła giełda nazwisk kandydatów do nowej prezydenckiej administracji. - To może być najbardziej eklektyczny i najbardziej kontrowersyjny gabinet w historii USA - przewiduje portal POLITICO. Sprawdźmy, z kim może rządzić 45. prezydent USA, gdy już przejmie obowiązki.

"Trafiłaby pani do więzienia". Trump groził Clinton, Obama liczy, że "zemsty" nie będzie

- Wszystko w stosownym czasie - tak menedżer kampanii wyborczej prezydenta elekta Donalda Trumpa odpowiedziała dziennikarzom dopytującym, czy prezydent elekt spełni zapowiedzi z kampanii wyborczej wobec Hillary Clinton. Republikański polityk mówił, że jeśli wygra, powoła prokuratora dla prowadzenia śledztwa w sprawie domniemanego łamania prawa przez demokratyczną rywalkę, gdy była sekretarzem stanu.

"Prawdziwy przyjaciel państwa Izrael". Netanjahu chwali Trumpa, ten go zaprasza

Stosunki Izraela z USA opierają się na "wspólnych wartościach", a kraje te mają wspólne interesy - stwierdził premier Izraela Benjamin Netanjahu, gratulując w środę Donaldowi Trumpowi wyboru na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Prezydent elekt zaprosił szefa izraelskiego rządu na spotkanie "przy pierwszej nadarzającej się sposobności".

Żyrinowski pije za Trumpa. Rosyjscy eksperci: resetu nie będzie

Wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Władimir Żyrinowski razem z partyjnymi kolegami świętował w budynku rosyjskiego parlamentu zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. Politycy wznieśli toast za pomyślność stosunków Rosji z USA. Jednak rosyjscy eksperci przestrzegają przed zbytnim entuzjazmem i ostrożnie oceniają możliwość ocieplenia relacji z Waszyngtonem.

"Najbardziej stracą Meksyk, Ukraina i Europa Wschodnia"

Stany Zjednoczone mogą wejść w samoizolację, dlatego że Donald Trump ma izolacjonistyczne instynkty - stwierdził w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" były szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Wspólnie z nim zwycięstwo Trumpa w wyborach prezydenckich w USA komentowali Włodzimierz Cimoszewicz, Jan Maria Rokita i Ryszard Schnepf.

MSZ Meksyku po wygranej Trumpa: nie ma mowy o płaceniu za mur

Meksykańska minister spraw zagranicznych Claudia Ruiz Massieu oświadczyła w związku z wynikiem wyborów prezydenckich w USA, że płacenie za budowę muru na całej granicy z jej krajem, którą w kampanii wyborczej zapowiadał Donald Trump, "nie wchodzi w zakres przewidywań" jej rządu.

"Nie jest tajemnicą, że ja i prezydent elekt różnimy się w sposób znaczący"

Jestem dumny z Hillary Clinton - powiedział ustępujący prezydent USA Barack Obama. Jak mówił, jej walka o fotel prezydencki to przesłanie dla amerykańskich kobiet, że "mogą sięgać po najwyższe szczeble władzy". Równocześnie poinformował, że zaprosił do Białego Domu prezydenta elekta Donalda Trumpa, by w sposób sprawny przekazać władzę jemu i jego zespołowi.

"To boli i będzie bolało jeszcze długo"

- Cały czas wierzę w Amerykę i jeśli wy również w nią wierzycie, trzeba przyjąć Donalda Trumpa jako prezydenta - powiedziała w środę Hillary Clinton. Było to pierwsze wystąpienie kandydatki demokratów po tym, jak ogłoszono, że 45. prezydentem USA zostanie właśnie Trump.

Wotum nieufności dla premiera. Estonia zmienia kurs?

Deputowani estońskiego parlamentu przegłosowali w środę wotum nieufności wobec premiera Taaiviego Roivasa. Wcześniej gabinet Roivasa opuścili socjaldemokraci i konserwatyści. Zdaniem ekspertów w Tallinie może to doprowadzić do zdobycia władzy przez prorosyjską Partię Centrum.

"Niebezpieczne manewry". Rosjanie: za naszym lotniskowcem płyną okręty NATO

Okręty państw NATO podążają za rosyjską grupą bojową lotniskowca na Morzu Śródziemnym - poinformowało w środę Ministerstwo Obrony Rosji, cytowane przez agencję Interfax. Rosyjskie jednostki miały m.in. wykryć i zmusić do wycofania się holenderski okręt podwodny, który wykonywał w ich pobliżu "niezdarne, niebezpieczne manewry".

"Niesympatyczny dla wielu, ale jednak mężczyzna"

"Społeczeństwo amerykańskie postanowiło zrobić przerwę w procesie postępowych przemian" - komentuje wyniki wyborów w USA niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta". "Możliwe jest, że Amerykanie okazali się niegotowi do wyboru pierwszej w historii kobiety prezydenta" - podkreśla ten dziennik.

Ukraińcy nie tracą nadziei i liczą na dalsze wsparcie USA

Prezydent Ukrainy pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa i zaprosił go do złożenia wizyty w Kijowie. Petro Poroszenko wyraził nadzieję, że USA nadal będą wspierały jego kraj w walce z agresją Rosji. Na Ukrainie wyborcze zwycięstwo republikanina jest przyjmowane z obawami. Zaniepokojenie budzą głównie jego wypowiedzi na temat zaanektowanego w 2014 roku przez Rosję Krymu.