Merkel wstrząśnięta: stoimy wspólnie w walce z terroryzmem

W rozmowie telefonicznej z szefową brytyjskiego rządu Theresą May kanclerz Niemiec Angela Merkel przekazała jej i wszystkim Brytyjczykom wyrazy współczucia po ataku w Londynie - poinformował w środę późnym wieczorem rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Na antenie TVN24BiS trwa wydanie specjalne.

Trump skontaktował się z May. Zaoferował pomoc

Prezydent USA Donald Trump dowiedział się o atakach w Londynie w środę od doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego Herberta Raymonda McMastera i skontaktował się z brytyjską premier Theresą May. Zaoferował pomoc – poinformował rzecznik Białego Domu Sean Spicer.

"Myślałem, że zginę. To było tak blisko"

Kolejni świadkowie opowiadają o tym, co zdarzyło się w środę po południu w centrum Londynu. Cztery osoby zginęły, a 20 zostało rannych w ataku, do którego doszło koło gmachu parlamentu. Londyńska policja uznaje napaść za incydent terrorystyczny. Teraz prowadzi w tej sprawie śledztwo.

Atak w sercu Londynu. "To wydarzenie miało zastraszyć ludzi"

Jeżeli chcemy ustalić, kto rzeczywiście za tym stał, to im mniej informacji będzie podawanych, tym lepiej dla służb bezpieczeństwa i policji - powiedział w środę generał Marek Dukaczewski w TVN24. Goście specjalnego wydania "Faktów po Faktach" komentowali incydent terrorystyczny w Londynie.

Kuźmiuk: Trybunał Konstytucyjny jest w pełni pluralistyczny. Zobacz reakcję Timmermansa

Podczas spotkania z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem na Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) europarlamentu w imieniu delegacji PiS głos zabrał Zbigniew Kuźmiuk. Przekonywał, że problemy z polskim Trybunałem Konstytucyjnym zostały rozwiązane, sąd ten działa dobrze i "jest w pełni pluralistyczny". - Proszę się, panie komisarzu, z tego nie śmiać, bo to jest rzeczywistość - tak Kuźmiuk zareagował na uśmiech na twarzy Timmermansa. Polski europoseł pytał też wiceszefa KE o to, czy poda się do dymisji w związku z tym, że jego partia w Holandii "przegrała z kretesem wybory". - Mam nadzieję, że pan jako demokrata z krwi i kości wyciągnie z tego wnioski - mówił Kuźmiuk.

Spotkanie May-Kaczyński odwołane. Prezes PiS zostaje w Londynie

Środowe spotkanie brytyjskiej premier Theresy May z Jarosławem Kaczyńskim zostało odwołane po tym, jak w stolicy Zjednoczonego Królestwa doszło do ataku w pobliżu gmachu parlamentu. Prezes PiS pozostanie w Londynie do jutra, jest bezpieczny - poinformowali politycy z jego partii.

Atak w sercu Londynu. Zobacz miejsce zdarzeń

Według doniesień brytyjskich mediów sprawca ataku rozjeżdżał samochodem przechodniów na chodniku Mostu Westminsterskiego, zanim uderzył w ogrodzenie parlamentu. Media podają, że napastnik miał następnie rzucić się z nożem na funkcjonariusza policji pilnującego gmachu parlamentu, zanim został postrzelony. Zobacz miejsce zdarzeń.

"Jedna osoba nie dawała znaku życia, jeden pan krwawił z głowy". Sikorski o ataku

W środę po południu doszło do ataku w okolicach brytyjskiego parlamentu. Według wstępnych doniesień napastnik zaatakował nożem policjanta, padły również strzały. Świadkowie mówią także o samochodzie, który wjechał w przechodniów na Westminster Bridge. Przez most przejeżdżał w tym czasie Radosław Sikorski, który sfilmował leżących na ulicy rannych. - Nie widziałem, co się stało, ale słyszałem coś jakby kolizję - relacjonował w rozmowie z TVN24.

Kandydat Trumpa do Sądu Najwyższego: będę bezstronny

Neil Gorsuch, kandydat prezydenta USA Donalda Trumpa na sędziego Sądu Najwyższego, zadeklarował we wtorek, że jeśli jego nominacja zostanie zatwierdzona przez Senat, w podejmowaniu decyzji nie będzie ulegał naciskom politycznym.

Wiceszef MSZ: premier może nie podpisać w Rzymie deklaracji o przyszłości Unii

Polska przedstawiła "rozsądne" propozycje do tekstu deklaracji o przyszłości Unii Europejskiej po Brexicie - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański. Dodał, że polskie propozycje zyskały szerokie poparcie wśród państw członkowskich. Zapowiedział, że jeśli ostateczny tekst nie będzie satysfakcjonujący, to premier Beata Szydło się pod nim nie podpisze.

"Dzień świadomości i wspomnienia". Rok temu terroryści zaatakowali serce Europy

Rok temu o godz. 7.58 na podbrukselskim lotnisku Zaventem dwóch dżihadystów powiązanych z tzw. Państwem Islamskim zdetonowało ładunki wybuchowe domowej roboty, zabijając 16 osób. O 9:11 na niewielkiej stacji metra Maelbeek, 10 kilometrów dalej, w wyniku eksplozji w wagonie metra zginęło kolejne 16 osób. W środę belgijska para królewska, premier Charles Michel, przedstawiciele władz oraz mieszkańcy Belgii uczcili pamięć ofiar tragicznych wydarzeń, które wstrząsnęły krajem i Europą.

Węgry: NATO powinno wydawać więcej

Węgry zgadzają się ze stanowiskiem USA, że państwa europejskie powinny więcej wydawać na obronność – oświadczył w Budapeszcie minister obrony Istvan Simicsko na otwarciu seminarium Sojuszniczego Dowództwa Transformacji NATO.

Ukraina prosi USA o gwarancje bezpieczeństwa

Ukraiński parlament zaapelował do Kongresu USA o udzielenie Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa oraz statusu specjalnego sojusznika spoza NATO. Zdaniem deputowanych ma to powstrzymać rosyjską agresję przeciwko ich państwu.