Zarabiali tysiące euro przy Checkpoint Charlie. W 30-lecie upadku muru dostali zakaz


4 listopada 1989 roku na placu Aleksandra w centrum Berlina setki tysięcy mieszkańców ówczesnej Niemieckiej Republiki Demokratycznej demonstrowały na rzecz wolności i demokracji. W tym samym miejscu w poniedziałek 4 listopada 2019 roku Niemcy zainaugurowali obchody 30. rocznicy upadku muru berlińskiego. Władze miasta zakazały w tym roku działalności aktorom, którzy w amerykańskich mundurach "pełnili służbę" przy Checkpoint Charlie.

Dziennik "Bild" podał w poniedziałek, że urząd berlińskiej dzielnicy Friedrichshain-Kreuzberg zabronił grupie około dziesięciu aktorów dalszego prezentowania się w amerykańskich mundurach przy dawnej placówce kontrolnej Checkpoint Charlie, gdzie ulica Friedrichstrasse przechodziła z sektora sowieckiego do amerykańskiego.

Było to jedyne wewnątrzberlińskie graniczne przejście drogowe i piesze, z którego mogli korzystać cudzoziemcy.

Zakaz ma egzekwować policja

Aktorzy byli tam obecni od 17 lat, fotografując się - za opłatą - z turystami i wystawiając im fikcyjne dokumenty graniczne.

Według "Bilda" opłata za zdjęcia wynosiła cztery euro, co dawało dzienny przychód od 1,5 do 5 tysięcy euro. Dzielnicowe władze postanowiły ukrócić ten proceder.

W razie potrzeby zakaz ma egzekwować policja.

Checkpoint Charlie współcześnieKarolina Tomasik | tvn24.pl

30. rocznica upadku Muru Berlińskiego

W okolicznościowym przemówieniu na placu Aleksandra socjaldemokratyczny burmistrz-szef rządu Berlina Michael Mueller wskazał na odwagę uczestników tego największego zgromadzenia, jakie odnotowano w trakcie wschodnioniemieckiej pokojowej rewolucji.

Zaznaczył, że w konsekwencji z Berlina jako miasta wolności musi dziś wyjść sygnał, że "walczymy przeciwko wszelkim formom wyobcowywania".

W sobotę 9 listopada, w 30. rocznicę upadku muru, w miejscu pamięci na przylegającej niegdyś do niego ulicy Bernauer Strasse prezydent Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Angela Merkel uczczą osoby, które zginęły przy próbie ucieczki na Zachód.

Tego samego dnia wieczorem pod Bramą Brandenburską odbędzie się wielki pokaz sceniczny, a Steinmeier wygłosi tam przemówienie.

ZOBACZ KALENDARIUM MURU BERLIŃSKIEGO

Mur BerlińskiPAP/Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Autor: akw / Źródło: PAP