3...2...1... i Sojuz wystartował


Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował rosyjski statek Sojuz TMA-11. Na jego pokładzie znajduje się pierwszy malezyjski astronauta dr Sheikh Muszaphar Shukor.

Rosyjski statek rozpoczął lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Start z dzierżawionego przez Rosję kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie nastąpił o godz. 15.22 czasu polskiego. Do ISS statek ma przycumować w piątek.

Na pokładzie poza Malezyjczykiem znajduje się Amerykanka Peggy Whitson i Rosjanin Jurij Malenczenko. Zastąpią oni na stacji rosyjskich kosmonautów Fiodora Jurczychina i Olega Kotowa, którzy wracają na Ziemię. Whitson będzie pierwszą kobietą zawiadującą ISS.

Dr Shukor spędzi na stacji ok. dziewięciu dni. Będzie pomagał przy przeprowadzaniu doświadczeń naukowych m.in. badających wpływ nieważkości i promieniowania kosmicznego na komórki nowotworowe.

Udział Malezyjczyka w misji kosmicznej został uzgodniony w 2003 roku. Miał być premią dla Kuala Lumpur za zakup w Rosji 18 myśliwców za wiele miliardów dolarów.

35-letni dr Shukor, lekarz i model, od roku przygotowywał się do misji w podmoskiewskim Gwiezdnym Miasteczku. Jego rodzice oglądali start, modląc się i płacząc.

Źródło: Reuters, TVN24

Pozostałe wiadomości