10 mitów katalońskich separatystów

Czy katalońskie referendum było legalne? Czy region ma prawo do niepodległości? Od wielu tygodni dyskusja na ten temat nie ustaje. Hiszpański dziennik "El Pais" obalił 10 najczęściej powtarzanych argumentów, którymi posługują się zwolennicy oderwania Katalonii od reszty kraju.

Politycy chcieli, by latali starymi myśliwcami. Piloci się zbuntowali

Bułgarskie lotnictwo przeżywa poważny kryzys. Piloci myśliwców MiG-29 mieli odmówić lotów na swoich maszynach w reakcji na decyzję rządu, który skasował tuż przed finałem zakup nowych myśliwców Gripen. Członkowie rządu mówią o "zdradzie", ale wojskowych wsparł prezydent, który do niedawna był dowódcą lotnictwa wojskowego i lobbował na rzecz odświeżenia jego floty.

"Tworzymy Republikę Katalonii jako niezależne i suwerenne państwo"

Deputowani regionalnego parlamentu Katalonii przyjęli w piątek rezolucję dotyczącą ustanowienia niezależnej Republiki Katalonii. Tajne głosowanie zostało zbojkotowane przez partie opozycyjne. Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zaapelował do Hiszpanów o spokój i zapewnił, że rządy prawa w Katalonii zostaną przywrócone.

"Ukłon w kierunku Zachodu". Nazarbajew zmienia alfabet

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podpisał dekret o stopniowym przejściu z cyrylicy na alfabet łaciński. Reforma ma potrwać kilka lat. "To ukłon w kierunku Zachodu i próba osłabienia wpływów Moskwy w Astanie" – komentują nadchodzące zmiany w państwie kazachskim rosyjskie media.

70 lat temu maharadża otworzył puszkę Pandory

26 października 1947 roku maharadża Dżammu i Kaszmiru podpisał akt akcesji księstwa do Indii. Rozpoczął się konflikt między Indiami i Pakistanem, a także miejscową ludnością przeciw władzom w Delhi. Najnowsze rozmowy pokojowe po raz pierwszy będą prowadzone z separatystami.

Zablokowane w ostatniej chwili. Trump zmienił zdanie w sprawie części dokumentów o Kennedym

Ponad tysiąc z 3815 dokumentów związanych z zamachem na prezydenta Kennedy'ego pozostanie tajnych. W ostatniej chwili zablokował ich ujawnienie prezydent USA Donald Trump. John F. Kennedy został zastrzelony 22 listopada 1963 roku w Dallas w Teksasie. Jego śmierć stała się tematem wielu teorii spiskowych. Podsycał je fakt, że część dokumentów w tej sprawie została już na początku śledztwa utajniona na 75 lat.

Komisja Europejska chwali Polskę za walkę z oszustami

Komisja Europejska chwali polski rząd za działania przeciw wyłudzeniom podatku VAT, a ministerstwo finansów - nieoficjalnie - zadeklarowało gotowość do poparcia wszystkich pomysłów Komisji zmierzających do uszczelniania luki w poborze VAT na poziomie europejskim. Ma powstać też sejmowa komisja śledcza, która ma zbadać wyłudzenia podatku. Materiał programu "Polska i Świat".

Tajlandia pożegnała ukochanego króla

Tajlandia pożegnała się z ukochanym królem Bhumibolem Adulyadejem. W ceremonii utrzymanej według tradycyjnych reguł, procesji i obrzędach buddyjskich udział wzięły setki tysięcy pogrążonych w żałobie Tajlandczyków. Uroczystości w historycznej dzielnicy Bangkoku potrwają do niedzieli.

"Robot ma więcej zagwarantowanych praw niż kobiety"

Podczas zakończonego w Arabii Saudyjskiej forum "Future Investment Initiative" przedsiębiorcy, wizjonerzy i innowatorzy mogli wysłuchać Sophii, robota humanoidalnego. Jej wystąpienie było tak udane, że przyznano jej obywatelstwo tego kraju.

Sześć pytań papieża do astronautów

Jesteście małym ONZ - mówił papież Franciszek podczas czwartkowego telemostu z sześcioma astronautami przebywającymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Papież zadał im sześć pytań, jedno z nich dotyczyło ich wizji miejsca człowieka we wszechświecie.

Rosyjski śmigłowiec runął do morza koło Spitsbergenu

Rosyjski śmigłowiec Mi-8 z ośmioma osobami na pokładzie runął w czwartek do morza w odległości dwóch do trzech kilometrów od miejscowości Barentsburg na zachodnim wybrzeżu arktycznej wyspy Spitsbergen - poinformowały norweskie służby ratownicze.