Macron: fakt, iż zachorowałem dowodzi, że każdy może zakazić się koronawirusem

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP
Macron zakażony koronawirusem. "Czuję duże zmęczenie"
Macron zakażony koronawirusem. "Czuję duże zmęczenie"Twitter/@EmmanuelMacron
wideo 2/22
Macron zakażony koronawirusem. "Czuję duże zmęczenie"Twitter/@EmmanuelMacron

Mimo osłabienia nadal pracuję i będę otwarcie informował o przebiegu swojej choroby - zapewnił w piątek Emmanuel Macron. Dzień wcześniej Pałac Elizejski przekazał, że prezydent Francji jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2. Macron pozostanie w izolacji przez siedem dni.

W komunikacie Pałacu Elizejskiego przekazano, że prezydent Francji poddał się testowi po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. "Diagnoza została postawiona na podstawie testu RT-PCR wykonanego w związku z pierwszymi objawami" – napisano. Zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi prezydent podda się izolacji przez 7 dni. Będzie nadal pracował i wykonywał swoje obowiązki w trybie zdalnym – poinformowano.

Pałac Elizejski poinformował, że prezydent prawdopodobnie zakaził się koronawirusem podczas szczytu Unii Europejskiej, który odbył się w ubiegłym tygodniu w Brukseli.

CZYTAJ TAKŻE: Macron zakaził się "prawdopodobnie w Brukseli". Długa lista europejskich przywódców na kwarantannie>>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Negatywny wynik dał test na obecność koronawirusa u żony prezydenta Francji - Brigitte Macron.

Macron: czuję duże zmęczenie

W piątek Emmanuel Macron opublikował na swoim Twitterze wideo, na którym mówi, że mimo osłabienia nadal pracuje i będzie otwarcie informował o przebiegu swojej choroby.

- Nie ma powodów, aby (COVID-19) rozwinęło się w niedobry sposób - ocenił prezydent. Dodał, że zajmuje się "bieżącymi sprawami rządu", ale "w nieco zwolnionym tempie". - Będę nadal koncentrował się na kwestiach, które są priorytetem, takich jak walka z epidemią, czy - na przykład - sprawa brexitu - oznajmił Macron.

Ocenił, że mógł zakazić się koronawirusem "w chwili nieuwagi". Przyznał, że czuje duże zmęczenie, cierpi na bóle głowy i ma suchy kaszel. Podkreślił, że fakt, iż zachorował dowodzi, że każdy może zakazić się koronawirusem.

Premier Francji i szef RE na kwarantannie

Wykrycie koronawirusa u Macrona zmusiło wielu liderów unijnych do przeprowadzenia testów, niektórzy poddali się dobrowolnej kwarantannie. Francuski prezydent spotkał się też ostatnio z wieloma politykami z Francji i zagranicy, którzy również będą musieli się izolować.

Izolacji podda się m.in. premier Francji Jean Castex, który miał kontakt z szefem państwa. Odwołał w związku z tym zaplanowaną na czwartek wizytę w Senacie – poinformowała kancelaria premiera. Na tym spotkaniu szefa rządu zastąpi minister zdrowia Olivier Veran, który przedstawi senatorom rządową strategię szczepień na koronawirusa i weźmie udział w debacie na ten temat.

Po informacji o zakażeniu u Macrona kwarantannie poddał się też przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel - poinformował w czwartek rzecznik Michela, Barend Leyts.

"Przewodniczący Charles Michel był poniedziałek 14 grudnia w Paryżu na 60. rocznicy (powstania) OECD i spotkaniu z Emmanuelem Macronem w Pałacu Elizejskim. Przewodniczący został poinformowany przez władze francuskie, że przywódcy nie mieli bliskiego kontaktu. (Michel) jest regularnie badany i we wtorek otrzymał negatywny wynik testu. Jednak ze względów ostrożnościowych odbędzie kwarantannę" - podał Leyts na Twitterze.

Na kwarantannę trafił też premier Portugalii Antonio Costa, z którym Macron widział się w Paryżu w środę, a także premier Hiszpanii Pedro Sanchez, który spotkał się z prezydentem Francji w poniedziałek.

Autorka/Autor:pp, momo/adso

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: