Druga szczepionka przeciw COVID-19 zatwierdzona w USA. Trump zapowiada "natychmiastową dystrybucję"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Oczekiwanie na szczepionki
Oczekiwanie na szczepionkiTVN24
wideo 2/24
Oczekiwanie na szczepionkiTVN24

Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Moderna zostanie dopuszczona do użytku - zdecydował w piątek panel doradców amerykańskiej Agencji Żywności i Leków. Jest to drugi, po szczepionce koncernu Pfizer i BioNTech, produkt, który zostaje dopuszczony na amerykański rynek. Prezydent Donald Trump już ogłosił, że "dystrybucja szczepionki Moderna rozpocznie się natychmiast".  

Panel doradców amerykańskiej Agenci Żywności i Leków (FDA) jednomyślnie opowiedział się za dopuszczeniem w trybie ratunkowym szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Moderna. Eksperci FDA w swej opinii podkreślili, że "korzyści ze szczepionki firmy Moderna przewyższają ryzyko zaszczepienia nią osób w wieku co najmniej 18 lat". Ten sam panel wcześniej zatwierdził preparat amerykańskiego koncernu farmaceutycznego niemieckiej firmy biotechnologicznej Pfizer i BioNTech.

W USA został on już wprowadzony do użycia, podobnie jak w Wielkiej Brytanii i Kanadzie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Preparat Moderny będzie pierwszą w historii tej 10-letniej firmy biotechnologicznej szczepionką dopuszczoną do użytku i drugą szczepionką przeciwko COVID-19 wprowadzoną do obiegu w USA.

"Szczepionka Moderna została zatwierdzona przytłaczającą większością. Dystrybucja rozpocznie się natychmiast" - ogłosił w piątek na Twitterze prezydent Donald Trum, mimo braku oficjalnego potwierdzenia decyzji ze strony Agencji Żywności i Leków (FDA).

Dwie szczepionki na amerykańskim rynku

Obydwie szczepionki - zarówno firmy Moderna, jak i Pfizera oraz BioNTech - działają w taki sam sposób. Zawierają tak zwany matrycowy kwas rybonukleinowy (mRNA) kodujący białko z otoczki osłonowej koronawirusa SARS-CoV-2. Sam m-RNA znajduje się w osłonie lipidowej, wnika do komórki i uruchamia w rybosomach produkcję białka, które z kolei wywołuje reakcję odpornościową układu immunologicznego zaszczepionej osoby.

- To ogromne osiągnięcie, że od stycznia, kiedy zidentyfikowano nowego koronawirusa, w grudniu dostępne są dwie szczepionki - powiedział doktor James Hildreth, jeden z członków panelu doradczego FDA.

Szczepionka Moderny może być przechowywana w temperaturze minus 20 stopni Celsjusza. Preparat Pfizera i BioNTech musi być trzymany w temperaturze minus 75 stopni Celsjusza. Obydwie szczepionki podawane są w dwóch dawkach. W przypadku preparatu Moderny druga dawka podawana jest po 28 dniach, a Pfizera i BioNTech - po trzech tygodniach.

Autorka/Autor:ft, tas//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: