13 lat - 7 mld euro. Tyle korupcja kosztowała Hiszpanów

 
Korupcja kosztowała Hiszpanów od 2000 r. co najmniej 7 mld eurosxc.hu

Tylko najgłośniejsze skandale korupcyjne kosztowały Hiszpanów od 2000 roku 7 mld euro, o miliard więcej niż wynosi budżet ministerstwa obrony - podaje w ogłoszonym w poniedziałek raporcie konserwatywny dziennik hiszpański "ABC".

Jest to bardzo ostrożne obliczenie, ponieważ przez wszystkie te lata wydarzyło się znacznie więcej nie tak spektakularnych skandali korupcyjnych, których ten raport "ABC" nie uwzględnia - pisze gazeta, która ukazuje się w nakładzie 250 000 egzemplarzy.

Jeszcze badają

W niektórych przypadkach dochodzenia sądowe wciąż trwają, raport nie obejmuje strat związanych z działalnością rosyjskiej mafii na terenie Hiszpanii i może się okazać, że sprzeniewierzone sumy i rozmiary korupcji są jeszcze większe - zastrzega "ABC". "Niektóre afery pokazują, że korupcja przeniknęła do wszystkich partii politycznych, a szczególnie do największych, ponieważ to one kontrolują największe wycinki władzy i do wszystkich szczebli administracji: centralnej, autonomicznej (regionalnych władz autonomii) i lokalnej. I jeszcze jedno: zawsze używa się jej jako broni politycznej wobec przeciwnika" - czytamy w raporcie. Raport "ABC" przedstawia również wyniki sondaży w sprawie korupcji. Przeprowadzony przez ten dziennik 20 stycznia pokazuje, że 74 proc. Hiszpanów jest zdania, że zjawisko to przybiera w kraju na sile, a połowa obywateli uważa, iż dotyczy ono ich kraju w znacznie większej mierze niż pozostałych państw europejskich.

Uprzywilejowani

Sondaż pokazał również, że 89 proc. ludności Hiszpanii jest przekonana, iż sądy traktują przy rozpatrywaniu spraw o łapówki i korupcję znacznie lepiej polityków niż zwykłych obywateli. 86 proc. Hiszpanów uważa, że każdy funkcjonariusz publiczny zamieszany w sprawę korupcyjną powinien ustąpić ze stanowiska. Listę afer pieniężnych w raporcie "ABC" otwiera sprawa gigantycznej piramidy finansowej stworzonej przez dwa przedsiębiorstwa filatelistyczne, Afinsa i Forum. Ofiarą afery, w którą zamieszane były ważne postaci ze świata polityki, padło pół miliona osób, które oszukano na 4,4 miliarda euro. We władzach samorządowych Andaluzji doszło w latach 2003-07 do praktyk korupcyjnych, które kosztowały podatników 900 milionów euro.

Proces polityków

Kilku polityków rządzącej obecnie w Hiszpanii konserwatywnej Partii Ludowej jest oskarżonych w głośnym procesie w "sprawie Guertel". Kilku jej polityków jest oskarżonych o przyjęcie łapówek na łączną kwotę 201 milionów euro w zamian za uzyskanie intratnych kontraktów inwestycyjnych. Afera położyła kres m.in. karierze politycznej prezydenta władz regionalnych Walencji, Francisco Campsa, trzech burmistrzów, dwóch deputowanych do Kortezów i znanego senatora, Luisa Barcenasa. W lutym 2012 r. od prowadzenia tego procesu został odsunięty słynny sędzia Sądu Krajowego, Baltasar Garzon, na którego wniosek został on zainicjowany. Za korupcję odpowiada przed sądem Jaume Matas, który stał na czele władz samorządowych Balearów i był ministrem turystyki w rządzie PP. Jednym z objętych śledztwem w tej aferze jest b. zawodnik hiszpańskiej drużyny piłki ręcznej, zięć króla Hiszpanii Juana Carlosa, hrabia Palmy, Iniaki Undargarin, mąż księżniczki Cristiny. Jeden z procesów, w których sądzony jest Undangarin, dotyczy budowy welodromu w miejscowości Palma de Arena na Balearach, za który według ekspertów władze samorządowe zapłaciły co najmniej o 110 milionów euro więcej, niż wynosiły rzeczywiste koszty budowy.

Nie tylko politycy

Prokuratura hiszpańska wszczęła też proces przeciwko sześciu członkom kierownictwa hiszpańskiej centrolewicowej centrali związkowej - Powszechnej Konfederacji Pracy (UGT), oskarżonym o kradzież 100 milionów euro ze środków Fundacji Ustawicznego Kształcenia Zawodowego (Forcem) finansowanego przez związki i pracodawców. "ABC" kończy swój raport o głównych aferach korupcyjnych krótkim porównaniem: kosztowały Hiszpanów 121 razy więcej, niż wynoszą fundusze Hiszpańskiego Czerwonego Krzyża i "Caritasu" przeznaczane co roku na pomoc dla miliona najbiedniejszych Hiszpanów. Hiszpania pod względem korupcji zajmuje 25. miejsce w rankingu z 2012 r. sporządzonym przez organizację Transparency International. W tym kraju toczy się obecnie 700 procesów i dochodzeń w sprawach o korupcję, w które zamieszani są politycy.

Autor: mn//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu