"10 kluczowych elementów ma wiele luk". Nie zdążą z Iranem?


Iran i światowe mocarstwa nadal nie mogą porozumieć się we wszystkich głównych punktach negocjowanego od miesięcy porozumienia atomowego - ujawniła w środę agencja AP za źródłami dyplomatycznymi, które nie wykluczają, że rozmowy trzeba będzie przedłużyć.

Obaj informatorzy twierdzą, że ze względu na różnice stanowisk w ok. 10 kluczowych elementach umowy szkic porozumienia to obecnie tekst gęsto przetykany czekającymi na uzupełnienie lukami. Negocjatorzy już wcześniej wyrażali zaniepokojenie nieposuwającymi się naprzód rozmowami. Delegat rosyjski Siergiej Riabkow powiedział niedawno, że "tempo osiągania postępów (...) stopniowo spada".

Oficjalnie zarówno Iran, jak i sześć światowych potęg (USA, Wielka Brytania, Chiny, Francja, Rosja i Niemcy) nadal dążą do osiągnięcia porozumienia przed wyznaczonym na 30 czerwca terminem. Jednak według informatorów AP wszyscy uczestnicy rozmów bez problemu zgodziliby się na przedłużenie ich do 9 lipca. W USA porozumienie musi zostać zatwierdzone przez Kongres. Jeśli wynegocjowany układ trafi do Kongresu przed 9 lipca, ten na zatwierdzenie lub odrzucenie go ma 30 dni. Jeśli Kongres otrzyma tekst porozumienia po 9 lipca, przysługujący mu okres na ustosunkowanie się do niego wydłuży się do 60 dni. Jak pisze AP, przeciwnikom porozumienia atomowego zarówno w USA, jak i w Iranie dałoby to mnóstwo czasu na podminowanie kruchego układu.

Irańscy parlamentarzyści uchwalają

Tymczasem parlament irański w środę przedstawił projekt ustawy, która może znacząco utrudnić osiągnięcie porozumienia - pisze agencja AFP. Projekt, poparty głosami 225 z 290 deputowanych, trafi pod głosowanie w niedzielę. Ma on celu "wsparcie (irańskich negocjatorów) w obliczu nadmiernych żądań USA" - zaznaczył Alaeddin Borudżerdi, szef parlamentarnej komisji ds. bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej. Ustawa może utrudnić rozmowy z Iranem, bo przeczy niektórym postanowieniom wstępnego porozumienia atomowego, które służy za podstawę negocjowanej obecnie umowy - pisze AFP.

W projekcie ustawy mowa jest o tym, że "jakikolwiek wynik negocjacji będzie ważny tylko, jeśli jest zgodny" z trzema warunkami: międzynarodowe sankcje wobec Iranu zostaną w całości zniesione "w dniu porozumienia", Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) nie otrzyma "dostępu do dokumentów naukowych, instalacji militarnych i związanych z bezpieczeństwem oraz tajnych instalacji nienuklearnych", a Iran nie będzie w żaden sposób ograniczony w "zdobywaniu wiedzy i technologii nuklearnej w celach pokojowych". Tymczasem zgodnie ze wstępnym porozumieniem sankcje miałyby znoszone stopniowo. Zakres i charakter inspekcji MAEA pozostaje kwestią sporną od dawna. Teheran twierdzi, że nie jest zainteresowany zdobyciem broni jądrowej, ale uczestniczy w negocjacjach, by doprowadzić do zdjęcia międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych w odpowiedzi na rozwijanie przez Iran programu atomowego.

Atomowe porozumienie z Iranem zagrożone

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości