Prace Zdzisława Beksińskiego, wybitnego polskiego artysty rodem z Sanoka (Podkarpacie), można licytować rzecz 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Certyfikowane dzieła - fotografię i rysunek modyfikowany komputerowo - podarowało sanockiemu sztabowi WOŚP Muzeum Historyczne w Sanoku. Nie pierwszy raz.
W tym roku na aukcjach Sanockiego Sztabu WOŚP można wylicytować m.in. fotografię oraz rysunek modyfikowany komputerowo autorstwa Zdzisława Beksińskiego. Obie prace - jak podkreśla dyrektor sanockiego muzeum - pochodzą z edycji kolekcjonerskiej, posiadają pieczęcie Muzeum Historycznego w Sanoku oraz numer limitowany.
Na aukcji portret żony Beksińskiego
- Fotografia artystyczna zajmuje szczególne miejsce w dorobku Zdzisława Beksińskiego. To właśnie w tej dziedzinie swojej artystycznej działalności Beksiński zaczął odnosić sukcesy w latach pięćdziesiątych, a dorobek fotograficzny szereguje go w gronie najwybitniejszych polskich artystów-fotografików - podkreśla Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.
Pośród różnych kierunków, jakie sanocki artysta uprawiał w fotografii, szczególne miejsce zajmuje ekspresjonistyczny cykl portretów, w których w modelkę wciela się jego małżonka, Zofia. I to właśnie żonę artysty przedstawia fotografia, którą można licytować na aukcji na rzecz WOŚP.
Rysunek z "ostatniej fazy dorobku Beksińskiego"
Kolejna praca, którą można licytować, to rysunek modyfikowany komputerowo. Praca pochodzi z maja 2002 roku. - Reprezentuje ostatnią fazę dorobku Beksińskiego, w której twórczość plastyczna angażuje zdobycze najnowszej technologii - wyjaśnia Serafin.
Jak podkreśla dyrektor sanockiego muzeum, rysunek modyfikowany komputerowo, uprawiany w tym czasie przez Beksińskiego równolegle do malarstwa, stwarzał artyście - za sprawą programów obróbki graficznej - nowe pole dla różnych eksperymentów formalnych. - Jednym z ulubionych motywów była poddawana najrozmaitszym zabiegom, deformowana i okaleczana postać ludzka, czy raczej fantom ludzkiej postaci - wskazuje Jarosław Serafin.
Obie aukcje potrwają do 12 lutego. - Dzieła Zdzisława Beksińskiego sprzedają się za rekordowe kwoty. W ubiegłym roku za grafikę sanockiego artysty zwycięzca aukcji zapłacił prawie 10 tysięcy złotych. Dyrektorowi muzeum dziękujemy za wsparcie, a wszystkich chętnych zachęcamy do licytowania i wspierania Orkiestry - mówi Wacław Borowy z sanockiego sztabu WOŚP.
Muzeum gra z WOŚP po raz kolejny. Dyrektor: kontynuujemy testament mistrza
Muzeum Historyczne w Sanoku od lat wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. - Wynika to choćby z tego, że sam Zdzisław Beksiński aktywnie wspierał WOŚP, choć mało kto o tym wie. Artysta był zaangażowany we wszelkie formy działalności charytatywnej, ale nigdy się z tym nie afiszował, pomagał po cichu. My jako realizator testamentu Beksińskiego staramy się kontynuować te tradycje i wypełniać jego testament, dlatego od lat wspieramy Orkiestrę. To bardzo szczytna idea, warta wsparcia i jak tylko będzie możliwość, nadal będziemy będziemy to robić - zapewnił Serafin w rozmowie z portalem tvn24.pl.
Czytaj też: "Jakie kościotrupy? Pokaż mi chociaż jedną kość"
Muzeum Historyczne w Sanoku posiada największą na świecie kolekcję dzieł Zdzisława Beksińskiego. Wśród nich są między innymi obrazy, rysunki i fotografie - łącznie około 600 prac. Ekspozycje poświęcone artyście można oglądać w Galerii Beksińskiego, która w 2012 roku powstała w dobudowanym skrzydle sanockiego zamku, w którym mieści się muzeum. Ciekawostką jest odtworzona z dbałością o szczegóły warszawska pracownia artysty. Można tam zobaczyć wyjątkowe dzieło - ostatni obraz, który artysta ukończył w dniu swojej śmierci.
Testament Beksińskiego
Zdzisław Beksiński urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 roku. W 1977 roku artysta razem z rodziną przeprowadził się do Warszawy, gdzie osiadł na stałe. Został zamordowany 21 lutego 2005 roku w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Zgodnie z jego wolą pochowano go w Sanoku w rodzinnym grobowcu Beksińskich.
W 2001 cały swój dorobek artystyczny Beksiński zapisał w testamencie Muzeum Historycznemu w Sanoku. Już za życia przekazał placówce około 300 swoich prac. Po śmierci artysty placówka otrzymała jeszcze około 20 jego ostatnich obrazów, blisko 1000 zdjęć i grafik, a także cały majątek - mieszkania, lokaty bankowe, sprzęt komputerowy. Zbiory muzeum powiększyły się również o zapisy multimedialne, listy i filmy dokumentujące życie rodzinne twórcy.
31. Finał WOŚP - zbiórka funduszy na walkę z sepsą
31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę 29 stycznia. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!", a zebrane fundusze zostaną przeznaczone właśnie na walkę z sepsą. W tym roku tylko w samej Polsce zarejestrowanych zostało ponad 1500 sztabów, za granicą blisko 90.
Czytaj też: 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 29 stycznia. Ostatni moment przygotowań
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Historyczne w Sanoku/Sztab WOŚP w Sanoku