Pierwszy pacjent wyleczony z legionellozy opuścił szpital w Rzeszowie

Pacjentka została przyjęta do szpitala 25 kwietnia 2014 roku.  Zmarła   po trzech dniach na  sepsę (zdjęcie ilustracyjne)
ABW sprawdza przyczyny zakażenia legionellą w Rzeszowie. Komentarz Zbigniewa Ziobro
Źródło: TVN24

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie opuścił w czwartek pierwszy chory wyleczony z legionellozy. W piątek placówkę ma opuścić kolejny wyleczony.

W czwartek ze szpitala wyszedł około 70-letni mężczyzna. Jak przekazał rzecznik USK Andrzej Sroka, to pierwszy pacjent wyleczony z legionellozy w placówce

- Pacjent przebywał w klinice gastroenterologii, gdzie zgłosił się z objawami legionellozy. Dziś opuścił szpital w dobrym stanie. Nie miał chorób współistniejących – przekazał w czwartek Sroka.

I dodał, że prawdopodobnie w piątek szpital opuści drugi pacjent wyleczony z legionellozy, który od kilku dni przebywa w klinice urologii.

Zakażenia legionellą na Podkarpaciu

Sanepid poinformował, że na dzień 25 sierpnia br. (piątek) legionellę potwierdzono już u 113 pacjentów hospitalizowanych na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta oraz Sędziszowa Małopolskiego.

WIĘCEJ O SYTUACJI NA PODKARPACIU: Nie żyje siedem osób, liczba zakażonych legionellą przekroczyła 100

Siedmiu pacjentów niestety zmarło. To trzy kobiety i czterech mężczyzn w wieku od 64 do 95 lat. „Odnotowano 7 zgonów osób z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila oraz obciążonych chorobami współistniejącymi. Zgony dotyczą 4 mężczyzn i 3 kobiet, w wieku 64 - 95 lat. Sześć osób mieszkało w Rzeszowie, a 1 osoba w powiecie rzeszowskim” – podał w komunikacie rzeszowski Sanepid.

Dochodzenie epidemiologiczne

Dyrektor rzeszowskiego Sanepidu przypomniał, że prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia źródła zakażenia, a także inne działania przeciwepidemiczne, w tym kontrole i pobór wody do badań laboratoryjnych.

Pierwsze wyniki badań z pobranych próbek z instalacji wody ciepłej z punktów pobrań z miejskich wodociągów będą znane w poniedziałek. Czas oczekiwania na wyniki badań w kierunku Legionella pneumophila od pobrania próbek trwa do 10 dni.

CZYTAJ TEŻ: ABW bada przyczyny zakażeń legionellą na Podkarpaciu

Dezynfekcja sieci wodociągowej

W związku z rosnącą liczbą zakażonych Legionellą pneumophila władze miasta powołały sztab kryzysowy i podejmują działania prewencyjne. W najbliższy weekend przeprowadzona zostanie dezynfekcja sieci wodociągowej. Są to działania prewencyjne. "To nieszkodliwa dla zdrowia procedura. W wodzie może być jedynie wyczuwalna większa ilość chloru" – zapewnia magistrat.

Miasto wyłączyło kilka dni temu fontanny, kurtyny wodne i poidełka oraz powołało miejski sztab kryzysowy.

Czytaj także: