Znicz olimpijski dotarł do Pekinu

Programy

Aktualizacja:
ReutersZnicz w Pekinie

Budząca najwięcej emocji w historii sztafeta z ogniem olimpijskim dotarła do Pekinu. W piątek od jej płomienia zapłonie znicz na Stadionie Olimpijskim. Na ceremonii otwarcia polskie władze będzie reprezentował tylko minister sportu Mirosław Drzewiecki.

Sztafeta z olimpijskim ogniem wystartowała 29 marca. Ceremonia zapalenia olimpijskiego znicza tradycyjnie odbyła się w ruinach świątyni Hery w antycznej Olimpii na Peloponezie. Ogień rozpalony został przy pomocy promieni słonecznych, przez grecką aktorkę Marię Nafpliotou, która wcieliła się w rolę kapłanki Hery. Następnie sztafeta przebiegła miedzy innymi przez Chiny, Kazachstan, Turcję, Rosję, Anglię, Francję, Argentynę, Tanzanię, Australię, Indonezję, i Japonię. Od 2 maja przemierzała ponownie Chiny, by dotrzeć do Pekinu.

Próbowali zgasić ogień

Na trasie sztafeta była wielokrotnie zakłócana, a demonstranci w imię wolności Tybetu próbowali nawet zgasić święty ogień. Do incydentów dochodziło miedzy innymi w Pekinie, Londynie i Paryżu. Właśnie we Francji demonstranci, którzy chcieli przerwać olimpijską sztafetę, starli się z policją. W efekcie organizatorzy musieli zgasić pochodnię z ogniem, a potem przerwać sztafetę.

Polskie władze: nie jedziemy

Na znak protestu przeciwko łamaniu przez Chińczyków praw człowieka w Tybecie wzięcia udziału w ceremonii otwarcia igrzysk odmówili m.in. prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk. Na otwarciu nie będzie także kanclerz Niemiec Angeli Merkel (choć jej nieobecność, jak ogłoszono, nie ma związku z wydarzeniami w Tybecie), ale pojawi się np. prezydent Francji Nicolas Sarkozy, a z polskich polityków... minister sportu Mirosław Drzewiecki. Będzie on jedynym przedstawicielem polskich władz na ceremonii otwarcia. PRZECZYTAJ KTO JEDZIE, A KTO NIE DO PEKINU

RAPORT SPECJALNY "PEKIN-KOŃCOWE ODLICZANIE"

Początek wielkiego święta

Nowożytna historia igrzysk zaczęła się w 1896 roku w Atenach. Na przestrzeni lat igrzyska stały się wielką, nie tylko sportową ale i komercyjną, imprezą. W latach 80-tych idea igrzysk została zachwiana przez politykę, by po upadku komunizmu odzyskać swój prestiż.

Igrzyska w Pekinie rozpoczną się w piątek i potrwają do 24 sierpnia. Pierwsze medale będą rozdane 9 sierpnia około godz. 5 rano polskiego czasu (strzelanie z karabinu pneumatycznego).

ZOBACZ SKŁAD POLSKIEJ REPREZENTACJI

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters