"Jak ci się żyje w kraju, który se sam wywalczyłeś"

Gościem "Xięgarni" był Jacek Hugo-Bader
Gościem "Xięgarni" był Jacek Hugo-Bader
Źródło: tvn24

O losach polskich opozycjonistów, bohaterów swojej najnowszej książki "Skucha" opowiadał w "Xięgarni" jeden z najbardziej cenionych polskich reporterów Jacek Hugo-Bader.

"Skucha", którą od niedawna można kupić w księgarniach, to opowieść o środowisku związanym z Międzyzakładowym Komitetem Koordynacyjnym NSZZ Solidarność i podziemnymi pismami.

Jak mówił w "Xięgarni" Jacek Hugo-Bader, idea książki była jedna: "jak ci się żyje w kraju, który se sam wywalczyłeś".

Dodał, że napisał również o kosztach, które opozycjoniści - Kolumbowie rocznik 50. - musieli zapłacić za walkę z ustrojem. - Tamto pokolenie - Kolumbów rocznik 20. pięknie opowiedziało swoją historię. Oni opowiedzieli o swojej śmierci, śmierci całej generacji. Nasza śmierć jest inna, nie fizyczna. Nas po prostu nie postawili pod ścianą i nie rozwalili. My się rozpijaliśmy, nie potrafiliśmy ułożyć swojego życia, myśmy się żarli ze swoimi żonami, mężami, czy dziećmi, wpadaliśmy w narkotyki, nam odbijała palma i procesowaliśmy się z przyjaciółmi przez dziesięciolecia - opowiadał Hugo-Bader.

Jak mówił, wojna jest wygrana, ale to nie znaczy, że opozycjoniści wygrali również swoje życie. Dodał, że niektórym się udało, ale część nie poradziła sobie w nowej rzeczywistości i ich życie runęło.

- My siebie nie wspieraliśmy nawzajem. Powiedzieliśmy sobie w pewnym momencie: nie po to wywalczyliśmy tę nową Polskę, żeby teraz - tak jak było za komuny - ciągnąć siebie za uszy, żeby siebie wspierać (...) Po to wywalczyliśmy wolną Polskę żebyśmy mieli wszyscy równe szanse. I teraz każdy na zasadzie tych równych szans o to życie się troszczy - mówił autor.

Dodał, że "skończyła się wojna, nasze zadanie i każdy pomaszerował do swojej wsi, chałupy". - Jako grupa towarzyszka nie funkcjonowaliśmy - przyznał.

Jacek Hugo-Bader urodził się w 1957 r. w Sochaczewie. Uznanie przyniosły mu reportaże z Rosji, takie jak "Biała gorączka" czy "Dzienniki kołymskie". W ostatnich latach kontrowersje wywołała książka "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak" o tragicznej wyprawie polskich himalaistów z 2013 r.

Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa". "Xięgarnia" w każdą sobotę o godz. 18.00 oraz w niedzielę o godz. 02.30 na antenie TVN24.

"Jak ci się żyje w kraju, który se sam wywalczyłeś"

"Jak ci się żyje w kraju, który se sam wywalczyłeś"

Autor: kg,js / Źródło: tvn24

Czytaj także: