Premium

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Zdjęcie: Shutterstock

"Chiny zarządzają Kanałem Panamskim, a my nie daliśmy go Chinom. Daliśmy go Panamie i odbieramy go z powrotem" - powiedział prezydent USA Donald Trump podczas swojej mowy inauguracyjnej. Czy Kanał Panamski, jedno z najważniejszych miejsc na morskiej mapie świata, rzeczywiście został przejęty przez Chińczyków? I czy Amerykanie mieliby prawo przejąć kontrolę nad nim?

Donald Trump nasila presję. Otwarcie zapowiada odebranie Panamie Kanału Panamskiego i oskarża jej władze o łamanie umowy oraz dopuszczenie, by kontrolę nad tą strategiczną przeprawą przejęli Chińczycy. "Chiny zarządzają Kanałem Panamskim, a my nie daliśmy go Chinom. Daliśmy go Panamie i odbieramy go z powrotem" - powiedział podczas inauguracji swojej drugiej kadencji na stanowisku prezydenta USA w ostatni poniedziałek, 20 stycznia.

Miesiąc wcześniej Trump sugerował także, że na Kanale Panamskim stacjonuje chińskie wojsko. "Wesołych Świąt wszystkim, także cudownym żołnierzom z Chin, którzy z miłością, ale bezprawnie, zarządzają Kanałem Panamskim" - napisał w święta Bożego Narodzenia na swoim kanale w swoim medium społecznościowym Truth Social.

Władze Panamy kategorycznie odrzucają jednak te oskarżenia, nazywając je "nonsensem". - Nie ma absolutnie żadnej chińskiej ingerencji czy uczestnictwa w czymkolwiek związanym z Kanałem Panamskim - podkreśla prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Podobnie zdecydowanie zarzuty Trumpa odrzuca Pekin.

Kto ma rację? Czy Kanał Panamski rzeczywiście został przejęty przez Chiny? I czy Stany Zjednoczone miałyby prawo "odebrać go z powrotem"?

Choć wypowiedzi Donalda Trumpa wydają się szokujące, w ostatnim czasie rzeczywiście wielu Amerykanów zaczęło obawiać się Chińczyków na Kanale Panamskim. I wizji sabotażu, który mógłby sparaliżować ich gospodarkę.

Kanał Panamski - do kogo należy?

Kanał Panamski to jeden z najważniejszych punktów na morskiej mapie świata. To strategiczna przeprawa o długości nieco ponad 80 kilometrów, która umożliwia przepłynięcie z Pacyfiku na Atlantyk bez konieczności opływania całej Ameryki Południowej.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam