Premium

Urodził się tu ojciec sukcesu transformerów. Adres: plac Wolności 8

Zdjęcie: Łukasz Krawczyk

Był współwłaścicielem patentu na model Optimusa Prime'a - dowódcy autobotów, czyli frakcji transformerów, która walczy z żądnymi władzy decepticonami. Był też doskonałym pokerzystą, który dzięki swojemu wynalazkowi uczynił ten sport medialnym. I filantropem pomagającym przez lata tysiącom słabiej radzących sobie finansowo nowojorczyków w płaceniu czynszów oraz pokrywaniu rachunków medycznych. Był z Hrubieszowa.

Przeżył. 

Henry Orenstein, czyli Mordche Hersh Orenstein, urodził się i mieszkał z rodzicami i rodzeństwem w kamienicy przy placu Wolności 8. Mieli w niej skrytkę za fałszywą ścianą, w której ukrywali się w październiku 1942 roku, kiedy trwała likwidacja hrubieszowskiego getta, a Żydzi przewożeni byli do komór gazowych w Sobiborze.

Spędzili tam osiem dni i nocy. Henry, który miał wówczas 19 lat, uciekał od rzeczywistości, czytając "Przeminęło z wiatrem". W książce brakowało jednak ostatnich 20 stron.

Do dziś w Hrubieszowie, poza dawnym układem ulic, nie zachowało się zbyt wiele śladów ani po getcie, ani po społeczności żydowskiej. Wojnę jednak przetrwała kamienica przy placu Wolności 8. 

Po latach starań miasto stało się właścicielem całego budynku. Ma wobec niego plany - będą się w nim odbywać między innymi zajęcia z robotyki.

Hrubieszów. Miasto odnowi kamienicę, w której przed laty mieszkał Henry Orenstein. Obiekt pochodzi z XIX wieku
Hrubieszów. Miasto odnowi kamienicę, w której przed laty mieszkał Henry Orenstein. Obiekt pochodzi z XIX wiekuŁukasz Krawczyk

Ale to po remoncie. Henry Orenstein, autor sukcesów mechanicznych istot mających zdolność przeobrażania się w pojazdy, nie dowie się o tym - zmarł w zeszłym roku.

Do Hrubieszowa nigdy nie wrócił. My idziemy po jego śladach...

Plac Wolności 8

- Kamienica wzniesiona została prawdopodobnie w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie miała tylko jedno piętro. Wiele razy ją przebudowywano. Jak chociażby na przełomie lat 70. i 80. XIX wieku, o czym wiemy z zachowanych źródeł. Kształt zbliżony do obecnego zyskała prawdopodobnie w pierwszej dekadzie XX wieku po tym, jak centrum Hrubieszowa strawił pożar - mówi mi regionalista Łukasz Krawczyk.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam