Premium

Eksperci Czarnka to historycy. A co mówią o teraźniejszości? Tak rodzi się HiT

W swoich karierach szczegółowo badali między innymi historię Kościoła czy ruchów oazowych. Nauczycieli nie martwi jednak to, że co eksperci Czarnka mają do powiedzenia o historii, ale to, co mówią o współczesnej Polsce i świecie. Atakują opozycję, społeczność LGBT czy Unię Europejską. Czy tego będą chcieli nauczyć młodzież?

Historia i teraźniejszość ma być nauczana w liceach i technikach od września 2022 roku. Przedmiot zastąpi wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym - o czym poinformowaliśmy w tvn24.pl jako pierwsi.

Nad jego podstawą programową od października pracują eksperci wybrani osobiście przez ministra edukacji Przemysława Czarnka.

Kim są? Nie można odmówić im wiedzy historycznej - przynajmniej formalnie. Mają stosowne, potwierdzające ją tytuły naukowe, publikacje, część ma też doświadczenia akademickie. Minister edukacji Przemysław Czarnek uznał, że ta szóstka historyków ma wszystkie niezbędne kwalifikacje, aby stworzyć podstawę programową nauczania nowego przedmiotu. Długo nie podawał jednak do wiadomości publicznej ich nazwisk. Udało się je ujawnić dopiero posłankom Koalicji Obywatelskiej, które weszły do resortu edukacji z kontrolą poselską. 

Nam z kolei udało się uzyskać informację na temat wynagrodzenia dla ekspertów - członkowie zespołu mają otrzymać 4,5 tys. zł brutto, koordynator - 7 tys. zł. To kwoty porównywalne do tych, jakie na nową podstawę programową przeznaczyła w 2016 roku minister Anna Zalewska. Ona jednak wybrała ekspertów z grona kilkuset osób, które zgłosiły się do tego zadania. Minister Czarnek namaścił ich sam. Kogo zatrudnił?

Grzegorz Kucharczyk jest ekspertem od historii myśli politycznej XIX i XX wieku oraz historii Niemiec.

Robert Derewenda (radny PiS w Lublinie) tytuł doktora nauk humanistycznych uzyskał na podstawie rozprawy "Historia Ruchu Światło-Życie w latach 1950-1985". Prowadzi ze studentami zajęcia z archiwistyki.

Mieczysław Ryba (wiceprzewodniczący sejmiku lubelskiego z ramienia PiS) w 2008 roku uzyskał habilitację, a następnie objął stanowisko kierownika Katedry Historii Systemów Politycznych XIX i XX w. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, pracuje też jako wykładowca w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - uczelni założonej przez ojca Tadeusza Rydzyka

Wojciech Muszyński to pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej, doktorat obronił w 2010 roku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Napisał pracę "Powstanie i działalność środowiska politycznego Organizacji Polskiej w latach 1934-1944". Jej promotorem był prof. Jan Żaryn, prywatnie mąż innej ekspertki ministra Czarnka - Małgorzaty.

Małgorzata Żaryn specjalizuje się w czasach nowożytnych. Napisała lub współtworzyła kilka książek historycznych m.in. "Dzieje Polski od czasów najdawniejszych do współczesności" oraz "Ludzie niezwyczajni: Emilia Plater".

I tylko Paweł Milcarek, redaktor naczelny pisma "Christianitas" bardziej jest filozofem (doktorat) niż historykiem (magisterium). Jego rozprawa doktorska dotyczyła filozoficznej teoria ciała ludzkiego w pismach św. Tomasza z Akwinu.

Skład zespołu, który minister Czarnek wybrał bez przeprowadzenia oficjalnej rekrutacji czy konkursu, wywołuje w szkołach skrajne emocje. Dlaczego? - Nie tak bardzo martwi nas to, co ci ludzie mają do powiedzenia o historii, jak to, co mówią o teraźniejszości - słyszę od nauczycieli.

A co mówią?

"Ekspansja niewiary"

Według części ministerialnych ekspertów jednym z największych zagrożeń dla współczesnych społeczeństw - a tym samym dzieci - jest kryzys wiary. Grzegorz Kucharczyk przekonuje, że dziś "widzimy ekspansję głupoty, powiązaną z ekspansją niewiary" (26 lutego 2021 roku, "Głos24"). A w filmie promującym wydawnictwo Biały Kruk, gdzie Kucharczyk publikuje książki, stwierdził nawet, że "kryzys wiary zawsze pociąga za sobą kryzys rozumu, a nawet kryzys zdrowego rozsądku". I taki kryzys, jego zdaniem, właśnie obserwujemy.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam