Premium

Ekscentryczny indywidualista, popkulturowy pionier. "Elvisem" nadał nowe znaczenie widowisku

Zdjęcie: © 2022 Warner Bros. Entertainment Inc

Co jest w "Elvisie" takiego, że budzi powszechny zachwyt? Stworzył go Baz Luhrmann, jeden z najbardziej ekstrawaganckich indywidualistów w historii kultury popularnej. Chociaż 59-letni artysta ma na koncie zaledwie sześć pełnometrażowych fabuł, to za każdym razem udowadniał, że granice w sztuce są tylko po to, by je łamać.

O "Elvisie" po raz pierwszy było głośno już osiem lat temu, na długo przed tym, jak padł pierwszy klaps na planie. Pojawiła się wówczas informacja, że Baz Luhrmann pracuje nad projektem o Królu Rock and Rolla. Potem zainteresowanie tylko rosło, aż do dnia oficjalnej premiery - 25 maja. Publiczność Festiwalu Filmowego w Cannes nagrodziła nagrodziła twórców filmu 12-minutową owacją na stojąco. W historii canneńskiego festiwalu tylko osiem filmów oklaskiwano dłużej.

"Elvis" reż. Baz Luhrmann
"Elvis" reż. Baz Luhrmann Warner Bros.

Z australijskiej prowincji do Cannes

Urodził się w Sydney jako Mark Anthony Luhrmann, ale dorastał prowincji na północy Australii. Jego matka była nauczycielką tańca towarzyskiego i właścicielką sklepu z sukniami. Ojciec - weteran wojny w Wietnamie - prowadził stację benzynową, farmę i niewielkie kino. To właśnie przy projekcjach wyświetlanych na dużym ekranie matka uczyła chłopca tańczyć tango. Atmosfera domu - wypełnionego filmem, muzyką i tańcem - nie mogła pozostać bez wpływu na Luhrmanna-artystę - "cudowne dziecko" australijskiego teatru, opery, filmu i popkultury, w tym także rynku mody.

W jaki sposób Mark stał się Bazem? To pozostałość po czasach szkolnych, gdy agresywni rówieśnicy bili go i wołali za nim "Baz", nawiązując do popularnej telewizyjnej pacynki - lisa Basila Brusha. Jeszcze jako nastolatek zmienił oficjalnie swoje imię na Bazmark - łącząc drwiące przezwisko ze swoim prawdziwym imieniem. Od 1997 roku Bazmark to także firma produkcyjna Luhrmanna i jego żony Catherine Martin. Firma, która stała się jedną z najbardziej cenionych marek w przemyśle rozrywkowym.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam