Premium

Otwierasz skrzynkę z wirtualnymi łupami, a w środku prawdziwe problemy

Zdjęcie: koonsiri boonnak/Shutterstock

Urozmaicają grę, a czasami czynią ją łatwiejszą do przejścia. Na niektórych stronach w internecie można wymieniać je na prawdziwe pieniądze. Firmom związanym z grami wideo przynoszą miliardowe zyski, wpędzając graczy w uzależnienie od mechanizmów hazardowych. Najbardziej podatni są najmłodsi. Chodzi o loot boksy, zakazane w niektórych państwach wirtualne skrzynki z łupami.

PRZYPOMINAMY NAJLEPSZE TEKSTY MIJAJĄCEGO ROKU W TVN24.PL. PONIŻEJ JEDEN Z NICH. ZOBACZ TEŻ INNE, KTÓRE WYBRALIŚMY >>>

  • Loot boksy, choć wirtualne, są dla dzieci i nastolatków niczym prawdziwe skarby.
  • Psycholodzy mówią, że realna walka o wirtualne skrzynki pokazuje, jak silna jest presja rówieśnicza i jak wiele potrafimy zrobić, by zdobyć lub utrzymać swój status w grupie rówieśników.
  • Loot boksy mają też swoją mroczną stronę - mogą stać się przedsionkiem uzależnienia od hazardu, co jest szczególnie groźne w przypadku młodych osób. A rodziców może nieraz doprowadzić na skraj bankructwa.
  • Niektóre kraje w Europie próbowały zakazać loot boksów, ale te próby nie wytrzymały zderzenia z rzeczywistością. Wirtualnymi skrzyneczkami zajmuje się już Komisja Europejska; swoją rekomendację może wydać jeszcze w czerwcu.

Robbie z Australii miał 16 lat, gdy stracił około 8 tysięcy dolarów na grach hazardowych związanych z loot boksami. Był wówczas jak w transie, nie miał nad tym zupełnie kontroli. Loot boksy, czyli skrzynki z wirtualnymi łupami, wprowadziły go też w świat prawdziwego hazardu. Ledwie skończył 18 lat, od razu poszedł do kasyna. 17-letni Jonathan z okolic Londynu wydał na loot boksy wszystkie oszczędności, które dostał od rodziny na poczet przyszłych studiów. Było to prawie 3 tysiące funtów. Mogło być dużo gorzej - w Wielkiej Brytanii są rodziny, które musiały brać kredyty hipoteczne, żeby spłacić długi zaciągnięte przez dzieci na wirtualne skrzynki z łupami. 

Pewien młody gracz z Singapuru wyznał dziennikarzom Channel News Asia, że na loot boksy wydał około 20 tysięcy dolarów. Były to pieniądze jego rodziców.

Podobna historia wydarzyła się także w Polsce. Reporter Marek Szymaniak dwa lata temu opisał na portalu SpidersWeb przypadek 15-letniego Kuby. Chłopak, żeby mieć na wirtualne skrzynki, okradał rodzinę i znajomych. Wpadł, gdy wyszło na jaw, że aby pokryć kolejne transakcje, sprzedał konsolę kolegi.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam