W nocy z piątku na sobotę w wieku 103 lat zmarł nestor polskiego pożarnictwa Władysław Pilawski. Przez ponad 80 lat związany ze strażą pożarną, ponad 20 lat był zastępcą komendanta głównego straży pożarnej. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę w Czarnkowie (woj. wielkopolskie).
Pułkownik pożarnictwa Władysław Pilawski urodził się 29 grudnia 1913 roku. W 1934 roku wstąpił w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w rodzinnym Czarnkowie. W następnych latach objął stanowisko powiatowego instruktora pożarnictwa w Rawiczu i w Krotoszynie.
Strażak nawet w podziemiu
Uczestnik wojny obronnej w 1939 roku. Prowadził działalność konspiracyjną m.in. w ramach Strażackiego Ruchu Oporu "Skała" w Lublinie i Warszawie. Zorganizowani w ruchu strażacy zajmowali się organizowaniem w jednostkach straży szkoleń wojskowych, współdziałaniem z oddziałami partyzanckimi, transportem rannych, przewożeniem broni a także takim gaszeniem pożarów obiektów niemieckich, aby mogły się one jeszcze bardziej rozprzestrzeniać.
Po zakończeniu wojny wrócił do Wielkopolski. Jako zastępca komendanta Zawodowej Straży Pożarnej w Poznaniu zajął się m.in. odbudową zniszczonych i budową nowych obiektów straży.
W 1950 r. podjął pracę w Komendzie Głównej Straży Pożarnej w Warszawie. W 1953 r. aresztowany i przesłuchiwany przez służbę bezpieczeństwa. W związku z odmową współpracy - zwolniony ze służby.
W 1957 roku powrócił do służby, powołany na stanowisko zastępcy komendanta głównego Straży Pożarnych. Funkcję tę pełnił przez 22 lata - do czasu przejścia na emeryturę.
"Moralna opoka" strażaków
Przez wiele lat działał w międzynarodowych organizacjach zrzeszających jednostki ochrony przeciwpożarowej. Od 1979 roku zajął się dokumentowaniem historii polskiego pożarnictwa. Autor wielu książek o tej tematyce. Społecznik i regionalista.
- To z jego inicjatywy w Poznaniu w latach 50. ubiegłego wieku powstała obecna Szkoła Aspirantów PSP. Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany, w tym również po przejściu na zasłużoną emeryturę. Ostatnim odznaczeniem, które otrzymał we wrześniu 2014 r. był Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski – powiedział Sławomir Brandt.
O życiu Władysława Pilawskiego powstał film dokumentalny, dostępny m.in. na internetowej stronie wielkopolskiej straży pożarnej.
W 2014 roku, przy okazji jubileuszu 100. rocznicy jego urodzin, ówczesny szef Państwowej Straży Pożarnej nazwał Władysława Pilawskiego "moralną opoką" polskich strażaków. Listy z gratulacjami do jubilata skierowali m.in. premier, marszałek Sejmu i szef MSWiA.
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TV Wielkopolska