Zaledwie 25-30 proc. właścicieli nieruchomości złożyło w Poznaniu deklaracje śmieciowe. Ci, którzy wniosków nie wypełnili, za śmieci zapłacą wyższą stawkę.
- Mamy około 60 tys. deklaracji od właścicieli nieruchomości, to jest około 25-30 proc. wszystkich, które powinny spłynąć. Teraz czekamy na deklaracje od spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot - powiedział PAP rzecznik Związku Międzygminnego Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP) Walerian Ignasiak.
20 zł zamiast 12 zł
Brak deklaracji w sprawie liczby mieszkańców w danej nieruchomości oznacza automatycznie naliczenie wyższej stawki za odpady niesegregowane. Opłata za segregowane śmieci wyniesie 12 złotych, a za śmieci nieposegregowane 20 zł. Z deklaracji, które spłynęły do GOAP wynika, że 90 proc. mieszkańców będzie odpady segregować.
Organizacją nowego systemu zagospodarowania odpadów zajmują się związki międzygminne. W Poznaniu termin składania deklaracji minął w poniedziałek. Jednak mieszkańcy mogą je dostarczać do końca czerwca.
Do tej pory poznaniacy płacili od 6 złotych za osobę na osiedlach mieszkaniowych do 38 złotych miesięcznie np. w podpoznańskiej miejscowości Gruszczyn.
Nowa ustawa
Obowiązująca od pierwszego stycznia 2012 r. tzw. ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Od 1 lipca gminy przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Samorządy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.
Autor: FC/par/k / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24