TVN24 | Poznań

Po opłaceniu rachunków zostaje im kilkanaście złotych na życie. "Był okres, że nie jedliśmy"

TVN24 | Poznań

Autor:
MAK,
est/gp
Źródło:
TVN24
Po opłaceniu rachunków małżeństwu zostaje kilkanaście złotych na życie
Po opłaceniu rachunków małżeństwu zostaje kilkanaście złotych na życieTVN24
wideo 2/9
TVN24Po opłaceniu rachunków małżeństwu zostaje kilkanaście złotych na życie

Małżeństwu z Wyrzyska (Wielkopolskie), po opłaceniu wszystkich rachunków, zostaje kilkanaście złotych miesięcznie. Są w stanie utrzymać się tylko dzięki internetowej zbiórce. - Był okres, że nie jedliśmy, dopóki nie dostaliśmy pomocy od internautów, od ludzi, którzy mają dobre serca. Zdarzało się, że dzieliliśmy jedną skibkę chleba na pół - opowiada pani Hanna. Małżeństwo komentuje również słowa senatora Prawa i Sprawiedliwości, który stwierdził, że nie zna osoby, która po opłaceniu rachunków miałaby 10 złotych miesięcznie. - Nie zna życia - mówią.

O sytuacji pani Hanny i pana Zbigniewa poinformowała nas na Kontakt 24 pani Jolanta, która im pomaga. W czasie rozmowy telefonicznej wyjaśniła, że poznała małżeństwo na początku roku, kiedy ogłoszono zbiórkę funduszy na żywność dla kotów, którymi się zajmują. Tak poznała ich historię.

Pani Hanna ma 57 lat i większość życia poświęciła na wychowanie córek, w tym jednej z niepełnosprawnościami. Pan Zbigniew ma 63 lata i pracował całe życie, przez pewien okres w Anglii. Pojawiły się jednak u niego problemy zdrowotnie, wykryto nowotwór i małżeństwo było zmuszone wrócić do Polski. Jak tłumaczyła pani Jolanta, do uzyskania angielskich świadczeń zabrakło panu Zbigniewowi zaledwie kilku miesięcy. - Co gorsza, po powrocie do kraju, okazało się, że renta nie przysługuje mu także tutaj, bo za długo przebywał poza Polską - opisywała. 

Małżeństwu na życie zostaje kilkanaście złotychTVN24

Mężczyzna starał się dalej pracować, jednak uniemożliwił mu to zawał serca, który przeszedł.

- Nasz dochód to jest tylko i wyłącznie męża zasiłek stały z MOPS. Do tego mamy jeszcze trzymiesięczny, nie jest to zasiłek o określonej kwocie, zmniejsza się, zwiększa, jest to około 200 złotych - mówi pani Hanna.

Dodaje, że w okresie, kiedy nie dostają paczek z Banku Żywności, otrzymują dodatkowe 200 złotych na jedzenie. - Dla dwóch chorych osób nie są to środki wystarczające - mówi kobieta.

Łącznie miesięcznie dostają ponad 600 złotych.

"Zdarzało się, że dzieliliśmy jedną skibkę chleba na pół"

Po opłaceniu wszystkich rachunków małżeństwu zostaje kilkanaście złotych miesięcznie. Tylko dzięki zbiórce w sieci mają pieniądze na przeżycie. Jak mówi pani Hanna, gdyby nie pomoc obcych ludzi, musieliby podejmować decyzję "albo możemy coś zjeść, albo możemy kupić leki".

- Był okres, że nie jedliśmy, dopóki nie dostaliśmy pomocy od internautów, od ludzi, którzy mają dobre serca. Zdarzało się, że dzieliliśmy jedną skibkę chleba na pół albo jedliśmy tylko zupki chińskie, coś takiego za parę groszy kupione, żeby był jakiś ciepły posiłek - opowiada.

Małżeństwu na życie zostaje kilkanaście złotych miesięcznie
Małżeństwu na życie zostaje kilkanaście złotych miesięcznie8.08| Wyrzysk (Wielkopolskie).TVN24

Małżeństwo o słowach senatora PiS: on nie zna życia

Małżeństwo skomentowało również słowa wiceministra obrony narodowej i senatora Prawa i Sprawiedliwości Wojciecha Skurkiewicza, który w rozmowie z reporterką TVN24 stwierdził, że nie zna osoby, która po opłaceniu rachunków miałaby 10 złotych miesięcznie na przeżycie.

- Jak zobaczyłem wypowiedź pana senatora, to się uśmiałem - mówi pan Zbigniew. - On nie zna życia - dodaje.

- Dlaczego nie znają takich osób? Dlatego, że nie docierają do tego typu osób - dodaje pani Hanna. - Tacy ludzie są niezauważalni w naszym kraju - mówi.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pani Maria z Polanowa odpowiada na słowa senatora PiS

Mieszkance Polanowa zostaje 10 złotych dziennie na życie. Skurkiewicz: Bądźmy poważni. Nie znam takiej osoby
Mieszkance Polanowa zostaje 10 złotych dziennie na życie. Skurkiewicz: Bądźmy poważni. Nie znam takiej osobyTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:MAK, est/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości