WOŚP 2023 już wkrótce. Z tej okazji obserwatorium astrogeodynamiczne w Borówcu pod Poznaniem wystawiło na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyjątkową atrakcję. Ten, kto wygra aukcję, będzie mógł strzelić laserem do satelitów i śmieci kosmicznych. Na innej licytacji można powalczyć o prywatną wycieczkę po Europejskim Centrum Astronautów w Kolonii (Niemcy).
Przedmiotem aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którą wystawiło Obserwatorium Astrogeodynamicznego Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Borówcu jest strzelanie laserem do satelitów i śmieci kosmicznych.
Na zwycięzce czeka "kosmiczna noc"
- Fragment tego dalmierza laserowego znajduje się tutaj za mną. Jego część stanowi właśnie teleskop, który jest jednym z podstawowych elementów tego dalmierza laserowego. Osoba, która wygra taką aukcję będzie mogła sterować tym całym systemem. Mam na myśli nie tylko ten teleskop, który umożliwia sterowanie wiązką i podgląd tego obiektu, który obserwujemy, ale również uruchomienie, strzelanie samym laserem, wybieranie takiego obiektu i przygotowanie się do takiej obserwacji - wyjaśnia dr Paweł Lejba, szef obserwatorium.
I dodaje: - To jest bardzo unikatowy system w skali nie tylko Polski, ale i Europy oraz świata. Nie ma wielu stacji laserowych na świecie, które umożliwiają właśnie takie pomiary.
Pomiary te umożliwiają zmierzenie odległości obiektów, które krążą setki czy nawet tysiące kilometrów od nas. - Jest to fajna nauka, ale myślę, że też fajna zabawa. Dlatego zachęcam do udziału w tej aukcji - podkreśla dr Lejba.
Obserwatorium Astrogeodynamiczne Centrum Badań Kosmicznych PAN w Borówcu pod Poznaniem to jedyna placówka naukowa w Polsce, która prowadzi regularne pomiary laserowe satelitów oraz śmieci kosmicznych. Wyniki takich pomiarów wykorzystywane są m. in. do wyznaczania orbit różnych satelitów oraz obiektów typu śmieć kosmiczny, pozycji i prędkości stacji naziemnych, współczynników pola grawitacyjnego Ziemi i ich zmian w czasie, czy wyznaczania parametrów ruchu obrotowego Ziemi. Obserwacje laserowe CBK PAN są na bieżąco wykorzystywane do budowy krajowego oraz europejskiego programu związanego z monitoringiem satelitów i ich ochroną oraz śledzeniem śmieci kosmicznych.
"Wraz z rodziną lub grupą przyjaciół będziecie mogli spędzić całą noc w Obserwatorium, zajrzeć do jego zakamarków i na własne oczy zobaczyć jak działa ten unikatowy ośrodek" - czytamy w opisie licytacji.
Poczuj się jak prawdziwy kosmonauta
Inna kosmiczną przygodę można przeżyć dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w Kolonii. Tam funkcjonuje Europejskie Centrum Astronautów (EAC) - miejsce, w którym astronautki i astronauci Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) pracują, jeśli akurat nie przebywają na misji kosmicznej, a także przygotowują się do misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), trenując obsługę jej europejskich modułów.
W Zespole Medycyny Kosmicznej i SciSpacE w Europejskim Centrum Astronautów pracuje Polka, dr Anna Fogtman. Zajmuje się planowaniem ochrony zdrowia astronautek i astronautów ESA przed promieniowaniem kosmicznym w przyszłych misjach na Księżyc. Na licytację WOŚP wystawiła oprowadzanie po ośrodku.
Dr Fogtman oprowadzi zwycięzcę licytacji po centrum, opowie o tym, jak ludzie latają w kosmos dzisiaj i jakie kosmiczne plany ma ESA na przyszłość.
- Osoba, która zwycięży, wejdzie do miejsc, do których normalnie nie mogłaby wejść na wycieczce zorganizowanej. To przede wszystkim hala treningowa, w której znajdują się moduły Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - opisuje dr Fogtman.
Zwycięzca licytacji będzie mógł także wejść do rosyjskiej kopuły załogowej, usiąść w niej i poczuć się jak prawdziwy astronauta.
Co poza tym? "Odwiedzisz także centrum kontroli lotów, w którym dowiesz się o tajnikach komunikacji z ludźmi przebywającymi w kosmosie. Zobaczysz basen, w którym astronauci i astronautki przygotowują się do spacerów kosmicznych. Na koniec wycieczki otrzymasz torbę kosmicznych gadżetów" - czytamy w opisie licytacji.
Kieruj się na planetarium
W 31. Finał WOŚP włączyło się także Planetarium Śląskie. Do wygrania na licytacji jest zwiedzanie wybranej ekspozycji wraz z Jarosławem Juszkiewiczem, czyli osoba, którą na co dzień możemy usłyszeć w swoim telefonie, korzystając z nawigacji GPS.
"Podczas zwiedzania opowie Wam o eksponatach znajdujących się w Śląskim Parku Nauki, odpowie na nurtujące pytania oraz.... podpowie Wam gdzie znaleźć południe, słysząc słynny komunikat "kieruj się na południe" - podkreślono w opisie aukcji.
31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Kolejny 31. już finał WOŚP odbywał się pod hasłem walki z sepsą. 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w ostatnią niedzielę stycznia, czyli 29 stycznia 2023 roku.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24