Poznań

Bombki różne, różniste. Kuliste, w kształcie serca i z napisem "Konstytucja"

Poznań

Bombki z napisem 'Konstytucja" chętnie przekazują na WOŚP sędziowieStowarzyszenie Iustitia
wideo 2/35

Z podpisami gwiazd, puchate, w kształcie myszy czy serca. Z napisem "Konstytucja" i bez niego. Przekrój bombek choinkowych jakie znajdziemy na licytacjach WOŚP jest szeroki. Pani Pelagia ze skeczu Kabaretu TEY miała 5 złotych od bombki. Tu cały dochód trafi do chorych dzieci.

GRUPA TVN JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 27. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.

"Czy pani jeszcze może nam powiedzieć, jakie bombki produkujecie?" - pytał Zenon Laskowik w kultowym skeczu "kabaretu TEY" Bohdana Smolenia przebranego za panią Pelagię, pracownicę fabryki bombek.

"Panie, różne, różniste. Tu się robi tak: kuliste, w kształcie grzyba i cygara" - odpowiadał Smoleń.

"Cały czas mowa o bombkach choinkowych" - doprecyzowywał Laskowik.

Jeszcze większy przekrój znajdziecie na aukcjach WOŚP.

Bombkowi sędziowie

Największym hitem są bombki ze słowem roku - "Konstytucja" wybranym w konkursie organizowanym przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Konstytucja to ustawa o szczególnej mocy, podniosły akt ustrojowy. Przeciętnemu człowiekowi może on niekiedy zdawać się odległy. Wydaje się, że w mijającym roku - bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - zaczęliśmy postrzegać konstytucję nie tylko jako ważny symbol, ale przede wszystkim doceniliśmy jej praktyczną doniosłość dla obywateli - czyli dla nas wszystkich" – czytamy w komunikacie na stronie Uniwersytetu Warszawskiego.

Bombki z napisem "Konstytucja" i swoimi podpisami wystawiają najbardziej znani sędziowie w Polsce: prof. Małgorzata Gersdorf, Prezes Sądu Najwyższego, prof. Adam Strzembosz, były Prezes Sądu Najwyższego, Waldemar Żurek - były rzecznik prasowy i członek Krajowej Rady Sądownictwa, Michał Laskowski, rzecznika prasowy Sądu Najwyższego, Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów Themis, była Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie czy Dariusz Mazur, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Themis.

Ale nie tylko oni - także Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Małgorzata Gersdorf ze swoją bombkąaukcje.wosp.org.pl

Sędziowie wystawiają też podpisane przez siebie egzemplarze konstytucji oraz zestaw 11 koszulek, z których można ułożyć słowo roku.

Sędziowie przekazali na WOŚP zestaw koszulek z napisem "Konstytucja"Stowarzyszenie Iustitia

A na licytacjach znajdziemy - ponoć największy w Polsce - baner z napisem "Konstytucja" o wymiarach 15 x 5 m.

Choinka jak drzewko autografowe

Wróćmy jednak do samych bombek.

Bombki – ale niekonstytucyjne - wystawiają też gwiazdy.

Bombki podpisali m.i. Mateusz Hładki i Odeta Moroaukcje.wosp.org.pl

Ten zestaw to nie lada gratka dla fanów świąt. Wygrywając tę licytację, możemy zamienić naszą choinkę w drzewko autografowe. Bo zwycięzca otrzyma cały zestaw złotych bombek z podpisami polskich gwiazd. Podpisy na nich złożyli m.in Dawid Kwiatkowski, Michał Piróg, Grzegorz i Agnieszka Hyży, Zofia Zborowska, Piotr Czajkowski, Odetta Moro, Andrzej Wrona, Dorota Gardias czy Jakub Wesołowski.

Bombki z autografami Michała Żebrowskiego, Cezarego Pazury i Jolanty Fraszyńskiej wraz z dziesięcioma voucherami na dowolny spektakl przekazał z kolei Teatr 6. Piętro

You're my heart

Naszych polskich artystów przebija jednak bombka z podpisem Thomasa Andersa z Modern Talking. Fanklub artysty od lat wystawia je na finałach WOŚP. I zawsze są gwarancją sporego zastrzyku gotówki dla WOŚP - płacono za nie co najmniej kilkaset złotych.

Bombka z podpisem Thomasa Andersa z Modern Talking trafia na licytację po raz dziewiątyaukcje.wosp.org.pl

W tym roku już wiemy, że cena na pewno będzie wyższa niż przed rokiem. Wtedy zwycięzca zapłacił za nią 620 zł. Czy jednak uda się przebić kwotę 2335 zł, jaką bombka osiągnęła w 2017 roku?

Wiadomo na pewno, że jeśli kwota przekroczy 1500 zł, zwycięzcy wręczy ją sam Thomas Anders przed lub po koncercie.

W formie serca i od serca

Kilka bombek wystawił klub piłkarski Arka Gdynia.

Na aukcjach znajdziecie też bombki z autografami Jurka Owsiaka - są takie nietłukące się i zrobione przez chore dzieci z Fundacji Słoneczko.

Są też takie z napisem "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy", często o nietypowych kształtach.

Można z nich zrobić cały zwierzyniec: mamy misia, bombkę w formie myszy czy psa-ciapka.

Znajdziemy kilka bombek w formie zwierzątaukcje.wosp.org.pl

Bombki w formie serca występują w dwóch formach - do zawieszenia na choince i do postawienia na stole.

W firmie grzyba i cygara już nie produkują?

Przekrój bombek jest olbrzymi. Na aukcjach nie znaleźliśmy jednak tych, które produkowała pani Pelagia - w formie grzyba i cygara.

Jest za to bombka z bursztynu, zrobiona z tasiemek, "bombka typu karczoch" zrobiona ze wstążek czy zestaw bombek zrobionych na szydełku.

Miłośników psów powinna skusić kudłata bombka z golden retriverem. Ponoć nietłukąca się, wytrzymała na uderzenia, także merdającym ogonem.

Kudłata bombka z golden retriveremaukcje.wosp.org.pl

Wreszcie prawdziwa bombka EKO - zrobiona z czosnku.

Czosnkowa bombka - jedyna w swoim rodzajuaukcje.wosp.org.pl

WOŚP coraz bliżej miliarda

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała w 1993 roku. Od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. Za zebrane środki kupuje i przekazuje w darze, przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce, najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W ciągu 26 Finałów fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiej medycyny ponad 951 mln złotych.

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się 13 stycznia. Orkiestra gra pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha". Celem zbiórki będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

ZOBACZ NASZ SPECJALNY SERWIS WOŚP 2019 W TVN24

Autor: Filip Czekała / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: aukcje.wosp.pl