Traszka grzebieniasta, kumak nizinny czy rzekotka drzewna. W Poznaniu żyją chronione i rzadkie w skali europejskiej gatunki płazów. Ekolodzy chcą je ratować, dlatego szykują specjalną mapę, która ma pomóc urzędnikom przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
- Decyzje muszą być podejmowane w oparciu o aktualne dane - mówi tvn24.pl Mikołaj Kaczmarski z Grupy "Traszka", która opiekuje się płazami. Według stowarzyszenia, przed rozpoczęciem inwestycji należy upewnić się jak wygląda populacja na danym terenie. - Inwestycje drogowe, budowlane czy zabudowa zbiorników muszą być przemyślane - dodaje ekolog.
Płazy narażone na wyginięcie
Mapa ma przedstawiać rozmieszczenie 13 gatunków płazów żyjących na terenie miasta. - W skali Europy liczebność większości z tych gatunków zmniejsza się. Płazy są najbardziej narażoną na wyginięcie grupą kręgowców w skali globalnej - mówi Kaczmarski.
Jak zaznacza, najrzadszymi gatunkami są ropuchy paskówki i rzekotki drzewne. Kluczowymi z punktu widzenia ochrony są natomiast traszka grzebieniasta i kumak nizinny. Według ekologów w skali Europy liczebność większości z tych gatunków szybko się zmniejsza, a płazy są najbardziej narażoną na wyginięcie grupą kręgowców w skali globalnej.
Najwięcej płazów w dolinach
Największe skupiska płazów występują w dolinach rzecznych m.in. Warty, Bogdanki, Głuszynki i Cybiny. Liczne populacje spotkać można także w pobliżu centrum miasta, na obszarach ściśle przekształconych.
Umowa została podpisana przez Poznań z Klubem Przyrodników "Grupa Traszka". Koszt projektu "Atlas rozmieszczenia płazów na terenie miasta Poznania - narzędzie skutecznej ochrony gatunkowej" to około 10 tys. zł.
Autor: sk/kk/mm/b / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | RobertC1301 / Christian Fischer / Marek Szczepanek /