Wyszła na spacer w okolicach Tarnowa Jeziernego (woj. lubuskie), przez kilka godzin nie potrafiła wrócić do ośrodka wypoczynkowego. Zmęczonej 73-latce pomógł dyżurny policji, który telefonicznie poinstruował ją, co ma zrobić, by dało się ją zlokalizować. Potem do seniorki i jej psa wysłano patrol.
Policjanci ze Sławy (woj. lubuskie) interweniowali w sprawie 73-latki, która zgubiła się lesie podczas spaceru z psem w okolicach Tarnowa Jeziernego. Kiedy kobieta zdała sobie sprawę, że nie jest w stanie samodzielnie wrócić do ośrodka wypoczynkowego, zadzwoniła pod numer alarmowy.
- Do tego zdarzenia doszło w niedzielę. Ze zgłoszenia wynikało, że 73-latka od dwóch godzin błądziła z psem w lesie. Dyżurny aspirant sztabowy Sławomir Kuliczkowski nie zwlekając, podjął czynności mające na celu zlokalizowanie miejsca przebywania kobiety - poinformowała komisarz Maja Piwowarska ze wschowskiej policji.
Seniorce pomógł dyżurny
Funkcjonariusz uzyskał numer do seniorki, a następnie podczas rozmowy instruował kobietę, co ma robić, żeby dało się ustalić jej położenie. Już po kilku minutach 73-latka odnalazła graniowy słupek. - Cyfry, które się na nim znajdowały, przekazała dyżurnemu, a ten ją zlokalizował. Funkcjonariusz o całym zdarzeniu poinformował patrol sławskiej policji, który natychmiast udał się we wskazane miejsce. Po kilku minutach 73- latka była już pod opieką policjantów - przekazała Piwowarska.
Seniorka wraz z pupilem wróciła do ośrodka wypoczynkowego.
Jak odnaleźć się w lesie?
Policjanci oraz leśnicy nieustannie przypominają, by przed każdą wyprawą czy spacerem do lasu odpowiednio się przygotować. Warto komuś przekazać, gdzie się wybieramy i kiedy planujemy wrócić. Dobrze jest też mieć przy sobie naładowany telefon, mapę i prowiant.
Dla własnego poczucia bezpieczeństwa warto pobrać mapy z Banku Danych o Lasach. Jeśli wcześniej je zainstalujemy, możemy z nich korzystać offline, ale dostępne są też wersje do wydruku. Jak odnaleźć się w lesie, gdy stracimy orientację? Przede wszystkim trzeba się rozeznać w terenie. Być może gdzieś w pobliżu jest jakiś punkt orientacyjny.
Określanie swojego położenia na podstawie słupków granicznych w lesie nie jest łatwe, ale nie niemożliwe. Leśnicy opracowali specjalną instrukcję, którą też warto mieć pod ręką.
Informacje o swoim położeniu można wyczytać nawet z niepozornego stosu drewna ułożonego w lesie. A to dlatego, że każdy taki stos jest opatrzony specjalną plakietką. Znajdują się na niej dwa numery: jeden pięciocyfrowy, a drugi sześciocyfrowy.
I tak przykładowo z numeru 101208 można wyczytać, że aktualnie znajdujemy się w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie (10), w Nadleśnictwie Gryfino (12), Leśnictwo Klęskowo (08). Kowalski sam nie rozszyfruje tych zapisów, ale służby już tak.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: KPP Wschowa