Tankietka, M-47 i pokazy walki. Wojsko zaprosiło poznaniaków

Z okazji święta CSWL, każdy mógł zobaczyć co znajduje się w bazie na Golęcinie
Z okazji święta CSWL, każdy mógł zobaczyć co znajduje się w bazie na Golęcinie
Źródło: TVN 24 Poznań

Pierwszy pokaz unikatowych pojazdów pancernych był atrakcją towarzyszącą świętu Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Chętni mogli zobaczyć odtworzoną tankietkę TKS, oraz pojazdy sprowadzone kilka tygodni temu z Norwegii.

Przedwojenna tankietka TKS pokazana została publicznie po raz pierwszy po jej odtworzeniu. Zrujnowany pojazd w 2012 roku trafił do Muzeum Broni Pancernej CSWL.

Dzięki wielomiesięcznym staraniom miłośników broni pancernej, tankietka z 1935 roku porusza się o własnych siłach. Pojazd w 1939 roku uczestniczył w wojnie obronnej Polski, potem został przejęty przez Niemców. Jako ciągnik artyleryjski w Norwegii ciągnął niemieckie armaty, a po wojnie służył tam jako ciągnik rolniczy.

Amatorzy wojskowych zabytków mogli też zobaczyć inne, pozyskane przez muzeum, lub odtworzone w ostatnim czasie pojazdy. Wśród nich znalazły się sprowadzone kilka tygodni temu z Norwegii: amerykański czołg M-47 Patton i wóz zaplecza technicznego na podwoziu Pattona.

Walki, ciężki sprzęt i tłumy

W ramach dni otwartych koszar wszyscy chętni mogli zobaczyć, jak wojsko wygląda od środka i jakim sprzętem dysponuje.

- Prezentujemy zarówno współczesny sprzęt wykorzystywany przez żołnierzy, jak i sprzęt historyczny, zgromadzony w naszej ekspozycji broni pancernej. Przygotowaliśmy też pokaz działania pododdziału zaatakowanego przez przeciwnika i pokaz walki wręcz - powiedział oficer prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych kpt. Jacek Thomas.

Zobacz polski samochód pancerny z 1934 r.:

Polski pojazd pancerny z 1934 r.

Polski pojazd pancerny z 1934 r.

Muzycy przysięgali

Trwające od czwartku uroczystości z okazji święta Centrum połączono z uroczystą przysięgą wojskową żołnierzy służby przygotowawczej i kursu podoficerskiego muzyków orkiestr wojskowych, oraz dniem otwartych koszar. Przysięgę złożyło w piątek przeszło 30 kadetów, uczestników odbywającego się w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu kursu muzyków orkiestr wojskowych.

- Jesteśmy jedyną szkołą w Polsce, w której tacy muzycy mogą się kształcić. Pozyskujemy wykształconych muzyków z cywila. Są egzaminy wstępne, gdzie sprawdzana jest m.in. sprawność fizyczna a także przesłuchania z udziałem dyrygentów orkiestr wojskowych - powiedział rzecznik szkoły chór. Marcin Szubert.

Szkolenie rozpoczyna się we wrześniu, trwa do przełomu marca i kwietnia. - Przez pierwszy miesiąc, do przysięgi, muzycy odstawiają instrumenty a my robimy z nich żołnierzy. W trakcie szkolenia uczymy ich m.in. musztry paradnej. Muzyk, który gra w orkiestrze cywilnej zazwyczaj siedzi. W wojsku stoi, lub maszeruje. Po zakończeniu szkolenia każdy z nich otrzyma stopień kaprala i etat w orkiestrze wojskowej - powiedział rzecznik.

Przysięgę złożyło też blisko 250 żołnierzy służby przygotowawczej, ochotników do Narodowych Sił Rezerwowych.

Specjaliści od szkoleń

Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu powstało 1 października 2002 r. po rozformowaniu Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Stefana Czarnieckiego. CSWL to największy w Siłach Zbrojnych RP ośrodek szkolenia i doskonalenia specjalistycznego oficerów, podchorążych, podoficerów, szeregowych zawodowych i pracowników wojska.

Zadaniem Centrum jest także szkolenie przygotowawcze kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych. Jako pierwsze w Siłach Zbrojnych RP, przeprowadziło pilotażowe szkolenie dla pierwszych szeregowych zawodowych, oraz pierwsze szkolenie do Narodowych Sił Rezerwowych.

Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych znajduje się przy ul. Wojska Polskiego:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: FC/par / Źródło: PAP / TVN 24 Poznań

Czytaj także: