Symulator dachowania, roboty, alko-gogle. Zobacz atrakcje Nocy Naukowców

Symulator dachowania, roboty, alko-gogle. Zobacz atrakcje Nocy Naukowców
Atrakcje Nocy Naukowców najbardziej podobały się dzieciom
Źródło: TVN 24 Poznań

Ponad 260 spotkań, symulacji, pokazów i wystaw czekało na uczestników poznańskiej Nocy Naukowców. W akcję zaangażowało się pół tysiąca naukowców. Podobne imprezy odbywały się w innych polskich miastach.

- Chcemy przekonać młodych ludzi, że naukowcy to fajni, sympatyczni ludzie, którzy mają ciekawe hobby, o którym potrafią ciekawie opowiadać - tłumaczyła koordynator Nocy Naukowców Jolanta Szajbe z Politechniki Poznańskiej.

Muzyka, fizyka i alkoholowa optyka

Noc Naukowców odbywała się na Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Przyrodniczym, w Akademii Wychowania Fizycznego i w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Największym zainteresowaniem cieszyły się atrakcje przygotowane przez pierwszą z uczelni.

Na Fizyka Music Show można było zagrać na egzotycznych instrumentach i zobaczyć dźwięk. Jak co roku, wielkie tłumy przyciągneły pokazy robotów. Największe emocje budziły jednak wszelkiego rodzaju symulatory. Każdy chętny mógł poczuć siłę z jaką mamy do czynienia siedzac na fotelu podczas wypadku samochodowego. Bardziej odważni zasiadali w aucie i sprawdzali jak wygląda dachowanie. Dzieci przyciagały z kolei alkogogle. - Okulary dają odczucie jakby miało się 0,8 do 1 promila alkoholu we krwi. Jak się je założy traci się perspektywę, oczy są zamglone i faktycznie cięzko jest trafic do wyznaczonego punktu - wyjaśnia Maria Szulc z Politechniki Poznańskiej.

- Warto organizowac takie akcje i przychodzic na nie z dziecmi, dużo można się w ten sposób nauczyć - przekonywał jeden z poznaniaków, który pojawił się w Politechnice Poznańskiej z dwójka synów. - Wszystko robi niesamowite wrażenie. Jedyne na co można narzekać to kolejki - dodawała poznanianka.

Akcja w całej Europie

Noc Naukowców to ogólnoeuropejska impreza odbywająca się tego samego dnia w 25 krajach Europy. W Polsce, oprócz Poznania, w akcję włączyły się m.in. Gdańsk, Kraków czy Tarnów. W Krakowie można było oglądać m.in. wytwarzanie piorunów w laboratorium, pokaz lewitacji magnetycznej. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz biegłych sądowych, którzy instruowali, jak zabezpiecza się ślady na miejscu przestępstwa.

Noc Naukowców organizowana jest w Europie po raz dziewiąty. W tym roku odbywa się w ponad 300 europejskich miastach.

Autor: fc/roody / Źródło: TVN 24 Poznań

Czytaj także: