Ponad miliard złotych za Stary Browar. Grażyna Kulczyk: oddaję go w dobre ręce

Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar funkcjonuje od 2003 r.
Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar funkcjonuje od 2003 r.
Źródło: Stary Browar

Poznańskie Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar zmienia właściciela. Jego twórczyni, Grażyna Kulczyk sprzedała obiekt funduszowi Deutsche Asset & Wealth Management. Transakcja opiewa na 290 mln euro, czyli ponad 1,2 mld złotych.

- Decyzja o sprzedaży Starego Browaru nie była dla mnie łatwa – mówi Grażyna Kulczyk, twórczyni Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu. - Wiem jednak, że pozostawiam go w najlepszych rękach i że będziemy mogli nadal być z niego dumni - dodaje.

Kupującym jest fundusz Deutsche Asset & Wealth Management (Deutsche AWM), który nabył na rzecz niemieckiego funduszu Grundbesitz Europa Stary Browar w Poznaniu za kwotę około 290 mln euro.

Tradycja i nowoczesność w jednym budynku

Deutsche AWM według stanu na 20 listopada 2015 r. posiada aktywa w wysokości 1,3 miliarda euro, na które składa się 10 nieruchomości w Polsce, w tym biurowce Metropolitan i Rondo 1 w Warszawie.

Otwarty fundusz inwestycyjny, Grundbesitz Europa obecnie dysponuje aktywami w wysokości 4,8 miliarda Euro, obejmującymi 52 nieruchomości (wliczając ten zakup), z których 7 znajduje się w Polsce.

Nie będzie zmian?

Jak zapewniają obie strony, zmiana właściciela nie oznacza zmiany profilu działania Starego Browaru. Przez najbliższe lata to unikalne miejsce zarządzane będzie przez ten sam zespół.

- Znaleźliśmy tu wszystkie ważne elementy: w Europie Stary Browar jest w zasadzie niepowtarzalnym połączeniem kultury i retailu w zachwycającym estetycznie, docenionym wieloma nagrodami otoczeniu - mówi Marek Jakubiak, dyrektor nieruchomości w polskim oddziale Deutsche AWM.

Stary Browar jest flagową realizacją idei 50/50 towarzyszącej projektom realizowanym przez Grażynę Kulczyk, oznaczającej, że 50% każdego przedsięwzięcia stanowi sztuka.

- Wspólnie pokazaliśmy, że można zrealizować rentowne przedsięwzięcie biznesowe, które w połowie dedykowane jest także sztuce. Można prowadzić biznes, robiąc coś dobrego dla innych. Pokazaliśmy to i dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. W Starym Browarze stworzyliśmy jedno z najbardziej niezwykłych centrów handlu w tej części Europy. Jednocześnie wspólnie z Fundacją Art Stations przez te lata zorganizowaliśmy setki wydarzeń kulturalnych, w których udział wzięły dziesiątki tysięcy poznaniaków i gości z całej Polski i świata. Jestem dumna, że zrobiliśmy to tu, w Poznaniu, dokładając swoją cegiełkę do rozwoju miasta - mówi Grażyna Kulczyk.

Wzór rewitalizacji

Stary Browar otwarto w 2003 r. Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu powstało w wyniku rewitalizacji i rozbudowy XIX-wiecznych zabudowań Browaru Huggera. Piwo przestano tu rozlewać w 1980 r. Po zamknięciu browaru jego zabudowania stopniowo niszczały. Do 1997 r. funkcjonowała tu mała wytwórnia wód gazowanych, nie wiązało się to jednak z podjęciem żadnych prac renowacyjnych.

Stary Browar dziś i wczoraj

Przełomem dla niszczejącego browaru był rok 1998. Wtedy od firmy Lech Browary Wielkopolskie nieruchomości zakupiła spółka Fortis „Nowy Stary Browar”. Początkowo teren wysprzątano i funkcjonował przez kilka lat jako centrum kultury. Jego właścicielka organizowała tu koncerty, wystawy, odbywały się tu także premiery słynnych oper. Dopiero w 2002 roku ruszyła budowa pierwszego etapu Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar.

Obiekt zmienił oblicze miasta. Miejsce, które przez lata straszyło dziś przyciąga tysiące klientów i miłośników sztuki. Odżyła także łącząca Stary Browar ze Starym Rynkiem ulica Półwiejska, która dziś jest popularnym deptakiem i jedną z najdroższych ulic w Polsce. Sporym zainteresowaniem cieszy się też rewitalizowany park Dąbrowskiego.

Park Dąbrowskiego
Park Dąbrowskiego
Źródło: Jakub Wittchen | Stary Browar

Afera z nowym skrzydłem

W 2007 roku otwarto nowe skrzydło, nawiązujące architekturą do postindustrialnych wnętrz części zabytkowej. Wokół nowej części zrobiło się głośno za sprawą tzw. afery Kulczykparku. Grunt sprzedano w styczniu 2003 r. za 6,1 mln zł. Działki, leżące w centrum miasta, zostały jednak potraktowane przy sprzedaży jako teren pod park, a nie pod inwestycje. Stąd sprawa trafiła do sądu. Prezydentowi Poznania Ryszardowi Grobelnemu i pozostałym czterem oskarżonym zarzucono popełnienie przestępstw polegających na wyrządzeniu Miastu Poznań szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, poprzez niedopełnienie obowiązku prawidłowego gospodarowania w trakcie sprzedaży nieruchomości. Ostatecznie sąd uniewinnił całą piątkę.

Fasada szklana - wejście od ulicy Ratajczaka
Fasada szklana - wejście od ulicy Ratajczaka
Źródło: Maciej Kuszela | Stary Browar
Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar powstało w 2003 r.
Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar powstało w 2003 r.
Źródło: Jakub Wittchen | Stary Browar

Najlepsze centrum handlowe na świecie

Stary Browar był czterokrotnie nagradzany przez International Council of Shopping Centres w prestiżowym konkursie Shopping Centre Awards, dwukrotnie tytułem najlepszego centrum handlowego na świecie i dwukrotnie najlepszego centrum handlowego w Europie. Zdobył także wiele nagród w Polsce i zagranicą - za architekturę, koncept i prowadzone tu działania (m.in. Solar Marketing Award, Doskonałość Mody Twojego Stylu, KTR), wygrywał też plebiscyty publiczności, w tym "7 Nowych Cudów Polski" organizowany przez National Geographic Traveller.

Stary Browar odwiedza blisko 10 milionów osób rocznie. Znajduje się w nim 220 sklepów, restauracji, barów i kawiarni, sale kinowe, kluby muzyczne, biura, centrum medyczne, a także galeria Art Stations i siedziba Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. Częścią kompleksu jest też zabytkowy park, a także pięciogwiazdkowy hotel Blow Up Hall 50 50, który nie zmienił właściciela. Odbywają się tu setki wydarzeń artystycznych i kulturalnych rocznie.

Muzeum w stolicy?

- Dla mnie to czas na kolejny krok – przeniesienie promocji sztuki, która z takim powodzeniem udała się tutaj, na poziom ogólnopolski. Moim marzeniem od lat pozostaje stworzenie Muzeum Sztuki Współczesnej światowego formatu – temu celowi chcę poświęcić się przez najbliższe lata – podsumowuje Grażyna Kulczyk.

Muzeum ze zbiorami byłej żony zmarłego w tym roku biznesmena mogło znaleźć się w Poznaniu. Liczył na to prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Ostatnio Grażyna Kulczyk zdradziła w wywiadzie dla "Forbesa", że jej prywatne muzeum najprawdopodobniej znajdzie się w Warszawie, na skwerze Kahla w pobliżu Centrum Nauki "Kopernik". Wartość prywatnej kolekcji sztuki biznesmenki szacuje się na minimum 100 mln euro.

Tak wyglądał browar na przełomie 1977 i 1978 r.:

W miejscu Browaru Huggera mieści się dziś Stary Browar
W miejscu Browaru Huggera mieści się dziś Stary Browar
Źródło: Archiwum MTP

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań

Czytaj także: