Saperzy znaleźli kilkanaście ozdób sprzed blisko 3 tysięcy lat. Oczyszczali teren dawnego poligonu w Nadleśnictwie Okonek (woj. wielkopolskie). W jednym z miejsc natrafili na gliniany garnek. W środku były ozdoby z epoki brązu. Ich wydobyciem zajęli się już archeolodzy.
Gliniane naczynie było zakopane na głębokości około metra. - Choć było dosyć mocno zniszczone, to 12 wykonanych z brązu ozdób było dobrze zachowanych. Część z nich jest bogato zdobiona - mówi Agata Szczypiorska, archeolog, która współpracowała przy wydobyciu i konserwacji przedmiotów.
Na podstawie przeprowadzonej przez specjalistów analizy depozyt można datować na późną epokę brązu, czyli IX – VIII w p.n.e. Biżuteria została poddana konserwacji.
Ten wyjątkowy zbiór rzadkich ozdób trafi do jednego z muzeów w północnej części województwa wielkopolskiego.
Oczyszczano dawny poligon
Do niedawna na terenie części nadleśnictwa znajdował poligon, na którym ćwiczyła artyleria i lotnictwo. Wprawdzie wojsko częściowo oczyściło poligon z niewybuchów, to jednak zakres tych prac był niewystarczający. Dlatego po przejęciu poligonu, nadleśnictwo powtórzyło operację. Saperzy oczyścili ponad 1700 hektarów terenu. Część dawnych wojskowych budowli, w tym schrony zachowano i przystosowano na potrzeby nietoperzy. Całość prac prowadzonych na terenie nadleśnictwa kosztowała ponad 6 mln zł.
Na realizację programu rekultywacji dawnych poligonów przeznaczono blisko 130 mln zł, z których około 100 mln stanowią środki unijne. W projekcie uczestniczyło 58 nadleśnictw z 15 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych. W całej Polsce oczyszczono niemal 30 tys. ha dawnych poligonów i terenów powojskowych.
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe