Poznań

Ratowała dzieci w czasie wojny. Babcia Noncia ma swój mural

Poznań

Ratowała dzieci w czasie wojny. Babcia Noncia ma swój mural
TVN 24 PoznańMural powstał na ścianie kamienicy na Placu Wyzwolenia

W Gorzowie Wielkopolskim powstał mural z wizerunkiem Alfredy Markowskiej, polskiej Romki, która podczas II wojny światowej uratowała około 50 romskich i żydowskich dzieci. Malowidło o wymiarach 3x3 metry przedstawia panią Alfredę siedzącą na krześle. W tle są motywy cygańskiego taboru w formie cieni, a u dołu kwiaty. Autorem projektu muralu jest gorzowianin Leszek Michta.

Portret Babci Nonci, jak nazwana jest przez swoich bliskich pani Alfreda, powstał na jednej ze ścian Szkoły Podstawowej nr 1 w Gorzowie, w której od dziesięcioleci uczą się romskie dzieci. W jej pobliżu mieszka Alfreda Markowska.

Inicjatywa "Mural dla Babci Nonci" jest efektem współpracy środowisk działających w sferze kultury, integracji oraz mniejszości narodowych z terenu Gorzowa Wlkp.

Szukała kryjówek, wyrabiała dokumenty

Alfreda Markowska urodziła w 1926 r. się w cygańskim taborze w okolicach Stanisławowa (obecnie Ukraina). W 1941 r. Niemcy wymordowali jej rodzinę. Krótko potem osiedliła się w Rozwadowie, gdzie wyszła za mąż. Wraz z mężem trafiła go lubelskiego getta. Z niego przewieziono ich do Łodzi, a z niej do Bełżca. Z tego ostatniego miejsca uciekli i wrócili do Rozwadowa.

W okresie wojennym pani Alfreda starała się pomagać romskim i żydowskim dzieciom narażonym na pogromy. Znajdowała dla nich kryjówki, wyrabiała fałszywe dokumenty. Po wojnie wraz ze swoim taborem została osiedlona w Gorzowie Wlkp., w którym mieszka do dziś.

Za bohaterstwo i odwagę Alfreda Markowska otrzymała w 2006 r. z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Autor: FC/gp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań

Pozostałe wiadomości