TVN24 | Poznań

Większość poznaniaków nie złożyła deklaracji śmieciowych. Dziki już im dziękują

TVN24 | Poznań

Autor:
FC/
tam
Źródło:
TVN24 Poznań
Dziki na ulicach Poznania (wideo z czerwca 2021)
Dziki na ulicach Poznania (wideo z czerwca 2021)Kontakt24
wideo 2/5
Kontakt24 Dziki na ulicach Poznania

Właścicielom 30 tysięcy poznańskich nieruchomości grozi to, że od 1 stycznia 2022 roku nikt nie odbierze od nich odpadów. Za wywóz śmieci odpowiadać będzie teraz miasto, dlatego do końca roku należy złożyć do urzędu deklarację. Opieszałych zachęcają dziki.

"W imieniu naszej społeczności chcielibyśmy podziękować za nieskładanie deklaracji za odpady do 1 stycznia 2022 r." - dymek z takimi podziękowaniami można zobaczyć na banerach nad wizerunkiem trzech dzików. W ten sposób urzędnicy chcą przypomnieć poznaniakom, że to już ostatni dzwonek na złożenie deklaracji śmieciowych.

W związku z wystąpieniem Poznania ze struktur Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej", kompetencje w zakresie gospodarki odpadami od 1 stycznia 2022 roku powrócą do miasta. Wypełnione wcześniej dla GOAP deklaracje nie trafią do urzędu -  nie pozwala na to prawo, ponieważ zmienia się organ podatkowy (pieniądze nie będą trafiać do ZM GOAP, tylko do miasta Poznania). Dlatego wszyscy właściciele domów jednorodzinnych, działek i domków wypoczynkowych, a także obiektów, które nie są na stałe zamieszkałe - np. biur czy restauracji muszą wypełnić deklaracje na nowo.

Dziki dziękują mieszkańcomUMP

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Deklarację należy złożyć do końca roku.

Według szacunków urzędników, do miasta Poznań powinno wpłynąć około 50 tysięcy deklaracji za odpady. Dotychczas wpłynęło ich niewiele ponad 20 tysięcy.

Liczba złożonych deklaracji - stan na 21.12.2021, godz. 16:00UMP

Osobom, które ich nie wypełnią, grozi to, że w styczniu przed ich domami będą zalegały worki ze śmieciami. A to tylko pożywka dla dzików.

Poznań zachęca do wypełniania deklaracji online

Ale miasto nie tylko za ich pomocą zachęca do wypełniania deklaracji. Drugi baner pokazuje ludzi stojących w ogonku. "Wszyscy lubimy stać w kolejkach!" - głosi hasło na plakacie. I podpowiada, że ci, którzy stać w kolejkach nie lubią, deklaracje śmieciowe mogą wypełnić nie wychodząc z domu, zaledwie w kilka minut w internecie. Wystarczy skorzystać z portalu Przyjazne deklaracje.

Baner zachęcający do wypełnienia deklaracji online

Złożenie deklaracji przez Przyjazne Deklaracje odbywa się w kilku prostych krokach należy:

1) Wejść na stronę Przyjazne Deklaracje. 2) Wybrać zakładkę "Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi". 3) Kreator krok po kroku przeprowadzi nas przez prosty formularz. Na podstawie wpisanych danych zostanie utworzona i wypełniona deklaracja. 4) Deklarację należy podpisać Profilem Zaufanym i wysłać elektronicznie.

Miasto rekomenduje, by zrobić to właśnie online. 

Deklarację można też złożyć przez Internet na platformie ePUAP2, wysłać pocztą na adres: Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, 61-441 Poznań, przynieść do Punktu Obsługi Klienta (trzeba wcześniej umówić wizytę przez infolinię Poznań Kontakt pod numerem telefonu 61 646 33 44 lub przez Internet) lub wrzucić do dowolnej skrzynki podawczej w Urzędzie Miasta Poznania.

Jednocześnie urzędnicy przypominają, że aby mieszkańcy w jak najmniejszym stopniu odczuli zmiany wynikające z wdrożenia poznańskiego systemu odpadowego, do końca czerwca 2022 r. odbiór śmieci będzie odbywał się na dotychczasowych zasadach. Zmianie nie ulegną także opłaty za odpady i sposób ich naliczania. Utrzymane zostaną również ulga dla rodzin wielodzietnych i ulga z tytułu kompostowania bioodpadów (nieruchomości jednorodzinne). Bez zmian pozostanie też częstotliwość odbioru odpadów, funkcjonowanie Gratowisk/ PSZOK-ów i Gratowozów / MPSZOK-ów.

Więcej informacji o poznańskim systemie gospodarowania odpadami oraz obowiązku złożenia deklaracji można znaleźć na stronie internetowej: www.poznan.pl/odpadywww.przyjazne-deklaracje.pl/poznan oraz pod numerem telefonu: 61 646 33 44 (infolinia Poznań Kontakt).

Autor:FC/ tam

Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości