"Wewnątrz kraju nie stać nas jeszcze na luksus"

Źródło:
TVN 24 Poznań
Otwarcie wystawy "Odzież i dom" w 1946 r. w Poznaniu
Otwarcie wystawy "Odzież i dom" w 1946 r. w PoznaniuArchiwum MTP
wideo 2/14
Otwarcie wystawy "Odzież i dom" w 1946 r. w PoznaniuArchiwum MTP

Spali w poniemieckich barakach tylko po to, by zobaczyć pierwsze powojenne ubrania i meble. Dookoła jeszcze widać było ślady walk o Poznań. A architekci dopiero kreślili plany, które zakładały, że Międzynarodowe Targi Poznańskie przedzieli "autostrada". Pierwsza powojenną wystawę "Odzież i dom" otwarto 21 września 1946 roku. Przypominamy, jak wyglądała tamta impreza.

Ledwie półtora roku wcześniej zakończyły się walki o Poznań. Miasto powoli się odbudowywało. Po przywróceniu funkcjonowania najważniejszych strategicznie obiektów, władze miasta zapragnęły przywrócić do życia Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Pierwszą edycję zaplanowano na przełom maja i czerwca 1947 roku. Imprezę poprzedziła inna, zdecydowanie mniejsza wystawa - "Odzież i dom".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

"Organizatorzy pierwszych powojennych Targów Poznańskich zdają sobie jasno sprawę, że Targi Jesienne "Odzież i dom" będą nie tylko próbą organizacyjną dla przyszłych międzynarodowych imprez targowych, lecz dadzą również bogaty materiał myślowy, z którego wydobyty zostanie przyszły, dostosowany do nowych potrzeb, kierunek działalności" - pisał 22 września 1946 roku "Ilustrowany Kurier Polski".

W 2012 roku w archiwum Międzynarodowych Targów Poznańskich znaleziono kronikę z tej imprezy. Film ma siedem minut, został zrealizowany w czarni i bieli na taśmie 17 mm. Dzięki jego odnalezieniu można zobaczyć, jak ponad 60 lat temu wyglądał teren MTP oraz okolice zniszczone wojną. - Na imprezie było około 200 wystawców, wszyscy z Polski. Drobni rzemieślnicy, duże ośrodki przemysłu. Na stoiskach były pokazywane takie rzeczy jak wyposażenie domu, ozdoby choinkowe, także moda - mówiła wówczas TVN24 Karolina Nawrot z MTP.

Przypominamy, jak wyglądała tamta impreza.

Hale zamieniono w fabrykę samolotów

Zniszczony pawilon nr 2 i ulica GłogowskaArchiwum MTP

W 1946 roku targi świętowały 25-lecie istnienia. Pierwszy Targ Poznański zorganizowano w 1921 roku, na terenach, na których 10 lat wcześniej - gdy miasto było pod zaborem pruskim - odbywała się Wystawa Wschodnioniemiecka. Od 1925 roku impreza przyjęła charakter międzynarodowy i odbywała się co roku. Przerwał je wybuch II wojny światowej.

W czasie wojny większość hal targowych zamieniono w magazyny. Ale nie wszystkie. Hala nr 1 (dzisiejszy pawilon nr 2) stała się miejscem wieców i zebrań. W jednym z pawilonów urządzono obóz przejściowy dla Baltendeutschów (niemiecka mniejszość narodowa zamieszkała w Inflantach, głównie w Estonii i na Łotwie). A w pawilonach wokół placu Marka zaczęto produkować części do samolotów - uruchomiono tam Fabrykę Focke-Wulf.

Jesienią 1940 roku zorganizowano jedyną w czasie wojny wystawę - pokaz rolniczy.

Po zakończeniu walk o Poznań, targi były zniszczone w 80 procentach. "Teren był otoczony zasiekami z drutu kolczastego. Ponure wrażenie sprawiały kikuty wypalonych hal wystawowych, zarzuconych sprzętem wojskowym" - pisał Sylwester Lutomski w książce "Pierwsze lata. Wspomnienia poznaniaków o latach 1945-1948".

Zniszczona Wieża GórnośląskaArchiwum MTP

CZYTAJ TAKŻE: DWA TYGODNIE W SCHRONIE. WSPOMNIENIA Z 1945 ROKU >>>

W planach były "autostrada" przez targi i nowa wieża

Już 16 lipca 1945 roku Miejska Rada Narodowa podjęła uchwałę o odbudowie targów. Kilka miesięcy później, w lutym 1946 roku, powołano Biuro Targów Poznańskich i zaczęto opracowywać konkretne plany.

A te były ambitne. "Jednym z głównych akcentów architektonicznych Targów, a zarazem i samego Poznania będzie stanowiła "Wieża Wystawowa", która powstanie na miejscu dawnej, tak okropnie ciężkiej i niezgrabnej Wieży Górnośląskiej" - czytamy w katalogu wystawy.

Projekt nowej wieży wystawowej z 1946 rokuArchiwum MTP

Obok przebiegać miała nowa trasa, łącząca most Dworcowy z ulicą Grunwaldzką. "Ulica ta będzie rozcinała tereny Targów na dwie części. Istniejące różnice poziomów terenu umożliwiają jednak przeprowadzenie tej ulicy w poziomie wyższym od południowej części Targów, a zarazem niższym od północnej części terenów, z których zabezpieczy się rozległy widok poprzez ulicę na obszerny główny plac wystawowy na południowej części Targów. Ponad ulicą przerzucone będą mostki dla pieszych, w celu wygodnego, bezpiecznego i widokowo urozmaiconego połączenia obu części terenów wystawowych" - napisano.

Projekt terenów targowych z 1946 rokuArchiwum MTP

Plany te jednak nie doczekały się realizacji. W parterowej części zniszczonej Wieży Górnośląskiej na pierwszych Międzynarodowych Targach Poznańskich znalazła się ekspozycja Związku Radzieckiego. Ostatecznie na jej szkielecie w 1955 roku wybudowano istniejąca do dzisiaj "Iglicę".

Projektowana zabudowa terenów targowych z 1946 rokuArchiwum MTP

W drugiej połowie czerwca 1946 roku zaczęto porządkować teren, na którym zaplanowano jesienne targi krajowe - "Odzież i dom". Trzeba było go odminować, zabezpieczono też pozostałości po fabryce samolotów, rozbierano wypalone hale i usuwano gruz.

W te prace zaangażowany był Sylwester Lutomski. "Dyrektor Szłapczyński starał się o samochody ciężarowe w Dyrekcji Odbudowy Poznania i po ogromnych trudnościach dostał pięć wysłużonych "Zisów" z demobilu. Zwerbowałem grupę mężczyzn i kobiet i przystąpiliśmy do rozbiórki zniszczonych hal za pomocą młotów i łomów. Łopatami ładowaliśmy na samochody gruz, wywożony następnie w okolice Dębiny" - opisywał w "Pierwszych latach".

Prace prowadzono równocześnie na kilku frontach. Przede wszystkim zabrano się za odbudowę najmniej zniszczonych pawilonów - 4, 5 i 6 - w których 20 września mieli pojawić się już wystawcy. Jednocześnie przygotowywano plac pod budowę hali nr 1, odbudowywano hale nr 2 i 12 oraz budynek administracyjny z Belwederem. "Przy odgruzowywaniu Belwederu pewnego popołudnia eksplodował niewypał i poranił dwóch robotników (...) Jak się okazało, w ruinach znajdowały się jeszcze pozostawione tam przez okupanta pociski i granaty zaczepne" - pisał Lutomski.

Zrujnowany BelwederArchiwum MTP

Czasu na przygotowanie wystawy było mało. "Prace przygotowawcze trwały ostatnio przez noce całe, a nawet jeszcze krótko przed otwarciem ustawiano przy wejściu kasy, jednak na godzinę otwarcia wszystko było gotowe. Olbrzymią halę, w której odbywają się targi, udekorowano licznymi sztandarami narodowymi" - pisał 23 września 1946 roku "Ilustrowany Kurier Polski".

Pawilon 2 w czasie odbudowy. W narożniku funkcjonował już barArchiwum MTP

Baraki dla jeńców zamienili w hotel

Wystawę otwarto 21 września. Wcześniej do dyspozycji gości oddano nowy hotel turystyczny. W Poznaniu po wojnie bazy noclegowej praktycznie nie było. Wycieczki, które przyjeżdżały do stolicy Wielkopolski, zostawały w mieście zwykle na jeden dzień, bo nie miały gdzie spać.

Katalog wystawyArchiwum MTP

Wiosną, kilka miesięcy przed planowaną wystawą "Odzież i dom", miasto zdecydowało, by na ten cel przeznaczyć... poniemieckie baraki. Zbudowano je w trakcie wojny, pod koniec działań wojennych przetrzymywali byli w nich niemieccy jeńcy.

Uroczyste otwarcie "Gospody Targowej", jak górnolotnie nazwano te baraki, miało miejsce tuż przed otwarciem wystawy. Gotowa była jednak tylko jej niewielka część.

"Obejmuje ona 10 baraków mieszkalnych wraz z własną restauracją. Może ona przyjąć 230 osób" - pisał "Ilustrowany Kurier Polski". Na zaplanowane w maju 1947 roku pierwsze powojenne Międzynarodowe Targi Poznańskie gotowe było już 1480 łóżek, z czego 300 wypożyczono... ze Szpitala Miejskiego. A obok restauracji uruchomiono śniadalnię. Urządzono też trzy sale wykładowe, przygotowano garaż dla 15 samochodów oraz łaźnie z natryskami i wannami.

Pierwszym powojennym targom towarzyszyły wydarzenia w całym mieście. 22 września odbywał się pierwszy Doroczny Rajd Motocyklowy. Teatr Wielki w czasie wystawy zainaugurował nowy sezon operowy, zwiedzający mogli obejrzeć operę komiczną "Hrabina". Specjalny numer targowy zorganizował także Kabaret Literacki "Kukułka".

"Nie pragniemy nikogo olśnić"

Wystawę "Odzież i dom" otworzył prezydent miasta. "Nie pragniemy nikogo olśnić wspaniałością eksponatów, pragniemy natomiast pokazać to wszystko, co dzisiaj wobec ogromu dokonanych przez wojnę zniszczeń jest do życia najpotrzebniejsze. Bo przecież poza pożywieniem najważniejszymi sprawami, to odzież i dom. Zobaczymy więc na naszych targach jesiennych to wszystko, co społeczeństwo może sobie w obecnym stadium odbudowy naszego przemysłu w zakresie odzieży i domu kupić" - mówił na jej otwarciu Stanisław Sroka.

A Stanisław Waschko, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Poznaniu, w katalogu wystawy, podkreślał, że główny cel targów, czyli "zademonstrowanie produkcji, zbliżenie producenta do konsumenta, stał się po wojnie jeszcze bardziej aktualny jak przed wojną".

"Pierwsza impreza w kraju zorganizowana przez Międzynarodowe Targi w Poznaniu obejmuje tylko mały odcinek, choć niezmiernie ważny naszego życia gospodarczego, niemniej jednak posiada ona znaczenie poważne jako pierwszy krok do odzyskania co najmniej przedwojennego znaczenia instytucji Międzynarodowych Targów w Poznaniu" - pisał Waschko.

Buty, futra

Szybki rzut oka na listę wystawców opublikowaną w katalogu, pozwalał zobaczyć, że w kraju kwitnęła już gospodarka centralnie sterowana. W głównym pawilonie prezentowano wyroby Centralnych Zarządów Przemysłowych.

Stoisko zrzeszenia Prywatnego Przemysłu Odzieżowego i GalanteryjnegoArchiwum MTP

Centralny Zarząd Przemysłu Skórzanego prezentował przede wszystkim skórzane buty. Chwalono się poziomem ich produkcji. "Według urzędowych danych statystycznych, produkcja obuwia skórzanego w czerwcu 1946 r. wyniosła 218,158 par, podczas gdy w tymże samym miesiącu w 1938 r. osiągnęła zaledwie cyfrę 138,143 pary" - czytamy w reklamie zamieszczonej w katalogu.

Do tego zobaczyć można było inne wyroby skórzane: "Przykuwają wzrok zwłaszcza pań, prześlicznie skrojone futra, puszyste lisy srebrne i błamy mięciutkich skórek futerkowych".

Centrala Zbytu Porcelany, Fajansów i Wyrobów Szklanych eksponowała przede wszystkim wyroby z dawnych poniemieckich fabryk na Dolnym Śląsku: porcelanę o barwie kości słoniowej zakładów C. Tielsch z Wałbrzycha, serwisy w deseń kwiatkowy firmy Kryster z Wałbrzycha, wytworne patery Königszelta z Jawornika Świdnickiego i wyroby Zjednoczenia Hut Szkła okręgu dolnośląskiego, które - jak pisał 26 września 1946 roku "Ilustrowany Kurier Polski" - "ogromną rozmaitością gatunków, od zwykłych szklanek do najpiękniejszych kryształów włącznie, radują oko subtelną czystością linii i migotliwym blaskiem powierzchni rysowanej w delikatne wzory".

Nie zabrakło też ekspozycji przedwojennych firm z innych regionów kraju: fabryki porcelany i fajansu z Chodzieży, Giesche z Katowic, fajansowni we Włocławku i Kole oraz huty szkła Polski centralnej i zachodniej.

Sztuczne kwiaty z KoszalinaArchiwum MTP

Gazeta podkreślała, że wszystkie wyroby były najlepszego gatunku i spełniały najwyższe wymagania, dlatego "wybitnie nadają się na eksport".

"Fabrykujemy właściwie już wszystko! Wprost wierzyć się nie chce"

Właśnie eksportowi poświęcona była konferencja dyrekcji Centralnego Zarządu Przemysłu Włókienniczego na temat handlu zagranicznego. "Nasze możliwości eksportowe przemysłu włókienniczego hamuje w chwili obecnej w wysokim stopniu brak barwników oraz brak pewnych chemikalii (...). Zamówienie mamy olbrzymie. Biura eksportowe fabryk zawalone są korespondencją z całego świata" - podkreślał inż. Kaczkowski, dyrektor Biura Wzorów i Mody przy Centralnym Zarządzie Przemysłu Włókienniczego.

Reklama z katalogu wystawyArchiwum MTP

Kaczkowski mówił też o planach eksportowych wyrobów włókienniczych, którymi rynki zagraniczne "moglibyśmy wprost zalać", gdyby eksport został właściwie zorganizowany. "Wewnątrz kraju nie stać nas jeszcze na luksus, natomiast istnieją kraje niezniszczone wojną, które nam za wyroby luksusowe są gotowe drogo zapłacić" - czytamy w podsumowaniu konferencji zamieszczonej 2 października 1946 roku w "Ilustrowanym Kurierze Polskim".

Recenzje wystawy były pozytywne. "To co wystawiono, stawia się bardzo okazale. Całość Targów budzi zadowolenie swym estetycznym rozwiązaniem" - podkreślał "Ilustrowany Kurier Polski".

W tej samej gazecie chwalono formułę wystawy. "Ograniczenie zakresu Targów do tych tylko działów produkcji, które zaspakajają potrzeby obywatela, gnieżdżącego się w przeludnionym, często cudzymi gratami zastawionym mieszkaniu, z resztkami cudem niekiedy uratowanej garderoby w walizce - okazało się nad wyraz słusznym i celowym. Poza jedzeniem bowiem, garderoba i urządzenie własnego kąta mieszkalnego należą do tych potrzeb ludzkich, które w pierwszym rzędzie domagają się zaspokojenia (...) Pobieżny nawet przegląd stoisk upewnia nas w znacznym stopniu, że fabrykujemy właściwie już wszystko! Wprost wierzyć się nie chce, że kraj tak zniszczony wojną jak Polska, odczuwający ogromny brak fachowców we wszystkich dziedzinach, potrafił w rocznym zaledwie okresie czasu uruchomić tyle fabryk, wytwarzających towar najróżnorodniejszych gatunków i jakości" - podsumowała gazeta.

Autorka/Autor:FC

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum MTP

Pozostałe wiadomości

Pod Piasecznem pociąg Intercity śmiertelnie potrącił człowieka. Ewakuowano 350 pasażerów. Na miejscu pracują służby. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów na pociągi wybranych relacji.

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Konserwatyści ponieśli dotkliwą porażkę w czwartkowych wyborach do Izby Gmin. Mandat straciła w nich Liz Truss, będąca najkrócej urzędującym premierem w historii Wielkiej Brytanii, choć jej okręg był uważany za bastion torysów. Mandatu nie odnowił także Daniel Kawczynski z Partii Konserwatywnej, jedyny urodzony w Polsce brytyjski poseł.

Wynik byłej premier największym zaskoczeniem wyborów

Wynik byłej premier największym zaskoczeniem wyborów

Źródło:
PAP

W sobotę Polska znajdzie się w ciepłym wycinku niżu, przez co temperatura wzrośnie miejscami do 33 stopni. W niedzielę sytuacja pogodowa ulegnie zmianie. - Chłodny front, który w sobotę będzie nad Niemcami, przemieści się w niedzielę nad Polskę - mówił na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl. Dodał, że za chłodnym frontem napłynie zimniejsze powietrze.

"To będzie bardzo intensywna, ale krótka wizyta gorącego powietrza"

"To będzie bardzo intensywna, ale krótka wizyta gorącego powietrza"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W czwartek doszło do erupcji Etny, najwyższego wulkanu Europy położonego na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania z Katanii, która pokryta jest popiołem. "Jak deszcz popiół leci z nieba" - napisał Reporter 24.

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

Źródło:
Kontakt 24

Rosyjscy najemnicy zabili ponad 900 cywilów w Republice Środkowoafrykańskiej od grudnia 2020 roku, co czyni ich najbardziej śmiercionośną grupą zbrojną działającą w tym kraju - ocenia Armed Conflict Location and Event Data Project, organizacja zajmująca się analizą konfliktów zbrojnych. Cywile mówią o porwaniach i torturach, których dokonują następcy wagnerowców.

Spalone ciało bez głowy. Rosyjscy najemnicy zabijają w kolejnym kraju

Spalone ciało bez głowy. Rosyjscy najemnicy zabijają w kolejnym kraju

Źródło:
PAP

863 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Władimir Putin powiedział, że nie zgodzi się na zawieszenie broni na Ukrainie, dopóki Kijów nie podejmie kroków "akceptowalnych dla Moskwy". Wołodymyr Zełenski przyznał, że kilkunastu brygadom brakuje uzbrojenia . Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Warunki Putina, doniesienia o F-16, szczerość Zełenskiego. Co wydarzyło się ostatniej doby

Warunki Putina, doniesienia o F-16, szczerość Zełenskiego. Co wydarzyło się ostatniej doby

Źródło:
PAP

Powołani przez ministra sprawiedliwości rzecznicy dyscyplinarni ad hoc wydali oświadczenie dotyczące odebrania akt procesowych rzecznikom dyscyplinarnym powołanym za czasów Ziobry. - Jesteśmy wyłącznymi dysponentami tych akt. Kwestionowanie naszych uprawnień nosi cechy instrumentalnego i politycznego działania w celu anarchizowania i destabilizowania sytuacji w polskim sądownictwie - napisali.

"Jesteśmy wyłącznymi dysponentami tych akt". Rzecznicy ad hoc wydali oświadczenie

"Jesteśmy wyłącznymi dysponentami tych akt". Rzecznicy ad hoc wydali oświadczenie

Źródło:
tvn24.pl

42-latek i 38-latek zostali złapani na gorącym uczynku, kiedy włamali się do szpitalnej kuchni. Jak podała policja, mężczyźni tłumaczyli, że "kradli po to, żeby potem sobie to wszystko móc zjeść". Lista skradzionych produktów obfitowała w drogie morskie ryby. Szpital wycenił straty na 80 tysięcy złotych.

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód osobowy zderzył się czołowo z ciężarówką na drodze krajowej nr 5 koło Wichrowa (Dolnośląskie). Jedna osoba zmarła na miejscu.

Czołowe zderzenie z ciężarówką, jedna osoba nie żyje

Czołowe zderzenie z ciężarówką, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w 2024 roku znajdzie się na poziomie 3,7 procent, a w 2026 roku obniży się do 2,7 procent - wynika z lipcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego. Centralna ścieżka PKB zakłada natomiast wzrost na poziomie 3,0 procent w bieżącym roku, 3,8 procent w 2025 roku oraz 3,1 procent w 2026 roku. NBP podaje, że na wzrost inflacji wpłyną podwyżki cen energii oraz zniesienie VAT-u na żywność.

NBP przedstawia nowe scenariusze dla inflacji

NBP przedstawia nowe scenariusze dla inflacji

Źródło:
PAP

Brytyjczycy głosowali za zmianami, historyczna porażka Partii Konserwatywnej - tak komentowane są sondażowe wyniki wyborów do Izby Gmin w Wielkiej Brytanii. Centrolewicowa Partia Pracy jest na dobrej drodze do zdobycia 410 z 650 mandatów w brytyjskim parlamencie. To zdumiewające odwrócenie losu sprzed pięciu lat, kiedy ugrupowanie to osiągnęło najgorszy wynik od 1935 roku.

Wybory w Wielkiej Brytanii. Komentarze po ujawnieniu sondażu exit poll

Wybory w Wielkiej Brytanii. Komentarze po ujawnieniu sondażu exit poll

Źródło:
Reuters

Zgodnie z wynikami sondaży exit poll wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii zdecydowanie wygrała Partia Pracy. Misję stworzenia nowego rządu otrzyma teraz od króla Karola III jej lider, Keir Starmer. Kim jest i co zapowiadał przed wyborami? 

Kim jest przyszły brytyjski premier? "Czasem trzeba być bezwzględnym"

Kim jest przyszły brytyjski premier? "Czasem trzeba być bezwzględnym"

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, CBS News, Sky News, Reuters, PAP, Politico, ITB News, labour.org.uk

Zakończyły się wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Tuż po zamknięciu lokali poznaliśmy wyniki sondaży exit poll. Wygrała Partia Pracy, uzyskując 410 mandatów w 650-osobowej Izbie Gmin.

Wybory w Wielkiej Brytanii. Wyniki exit poll

Wybory w Wielkiej Brytanii. Wyniki exit poll

Źródło:
PAP

Rosja stosuje na Ukrainie bezlitosną - także dla swoich żołnierzy - metodę frontalnych ataków piechoty, którą Ukraińcy nazywają obrazowo "szturmami mięsnymi" - pisze BBC. Taktyka ta powoduje ogromne straty Rosjan, ale prowadzi też do stopniowego wypychania obrońców z ich pozycji.

Potworne, ale skuteczne "szturmy mięsne" w Ukrainie

Potworne, ale skuteczne "szturmy mięsne" w Ukrainie

Źródło:
PAP

Jak podają media, rosyjski sąd wojskowy umieścił w areszcie tymczasowym pułkownika Artioma Gorodiłowa, dowódcę 83. Brygady Powietrzno-Szturmowej. Jest oskarżony o oszustwo na dużą skalę. To jego żołnierze jako pierwsi weszli do ukraińskiej Buczy.

Jego żołnierze zmasakrowali Buczę. Do aresztu trafił za coś innego

Jego żołnierze zmasakrowali Buczę. Do aresztu trafił za coś innego

Źródło:
PAP

W czasie kampanii przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi po oczach uderzała dysproporcja, zwłaszcza z Suwerennej Polski - mówił w TVN24 były polityk Porozumienia, były poseł klubu PiS Michał Wypij. Jego zdaniem politycy z partii Zbigniewa Ziobry "nabierali bezczelności" w czasie poprzedniej kadencji Sejmu.

Były poseł klubu PiS o "nabieraniu bezczelności" w Suwerennej Polsce

Były poseł klubu PiS o "nabieraniu bezczelności" w Suwerennej Polsce

Źródło:
TVN

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski komentował doniesienia o wywieraniu nacisku przez Mateusza Morawieckiego na włoską premier Giorgię Meloni, aby odmówiła przyjęcia polskiego ambasadora wyznaczonego przez rząd. - Sprawdziłem tę pogłoskę i niestety potwierdza się - powiedział Sikorski w "Kropce nad i".

Morawiecki naciskał na Meloni? Sikorski: sprawdziłem tę pogłoskę i niestety potwierdza się

Morawiecki naciskał na Meloni? Sikorski: sprawdziłem tę pogłoskę i niestety potwierdza się

Źródło:
TVN24

Lider partii Reform UK Nigel Farage - kandydując w okręgu Clacton we wschodniej Anglii - w końcu zdobył mandat w brytyjskim parlamencie. Czołowy orędownik wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej po raz pierwszy będzie zasiadał w Izbie Gmin.

Do ośmiu razy sztuka. Farage zdobył mandat

Do ośmiu razy sztuka. Farage zdobył mandat

Źródło:
PAP

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak przyznał, że konserwatyści ponieśli porażkę w czwartkowych wyborach. - Biorę za to odpowiedzialność. Przepraszam - powiedział.

Rishi Sunak zabrał głos. "Przepraszam"

Rishi Sunak zabrał głos. "Przepraszam"

Źródło:
Reuters
Spór o ambasadorów. "Ambicja, rozbuchane ego"

Spór o ambasadorów. "Ambicja, rozbuchane ego"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Joe Biden na prywatnym spotkaniu z ponad 20 gubernatorom z Partii Demokratycznej powiedział, że przeszedł badania lekarskie i czuje się dobrze - poinformowały osoby zaznajomione z przebiegiem spotkania. Prezydent USA przyznał jednak, że musi mniej pracować w nocy i potrzebuje więcej snu. Kevin Munoz, rzecznik kampanii Bidena, stwierdził, że prezydent Bush chodził spać o godzinie 9. - Normalni prezydenci szukają równowagi - przekonywał.

"Bush chodził spać o 9". Sztab Bidena odpowiada zaniepokojonym gubernatorom

"Bush chodził spać o 9". Sztab Bidena odpowiada zaniepokojonym gubernatorom

Źródło:
New York Times, PAP

Partia Pracy wygrała wybory w Wielkiej Brytanii - wynika z sondaży exit poll. Łukasz Smółka został nowym marszałkiem województwa małopolskiego. Wydawcy mediów cyfrowych zaapelowali do polityków. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 5 lipca.

Zmiana w Wielkiej Brytanii, finał w Małopolsce, apel mediów. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek

Zmiana w Wielkiej Brytanii, finał w Małopolsce, apel mediów. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek

Źródło:
PAP, TVN24

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Weekend przyniesie powrót upałów, mogą też pojawić się burze. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Na horyzoncie powrót burz i spiekoty. Prognoza zagrożeń IMGW

Na horyzoncie powrót burz i spiekoty. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

Udało się uratować 49 osób porwanych przez gang Los Lobos w regionie górniczym w południowej prowincji Azuay - poinformowała armia Ekwadoru. Jak dodała, w czasie operacji ich odbicia, ponad 20 osób otworzyło ogień do żołnierzy.

"Ponad 20 osób otworzyło ogień do żołnierzy". Odbili 49 zakładników

"Ponad 20 osób otworzyło ogień do żołnierzy". Odbili 49 zakładników

Źródło:
Reuters

Łukasz Smółka został nowym marszałkiem województwa małopolskiego. Radni sejmiku, w którym większość ma PiS, dopiero za szóstym razem porozumieli się co do poparcia dla kandydata własnej partii. Wcześniej pięciokrotnie odrzucili Łukasza Kmitę. Łukasz Smółka był w ostatniej kadencji wicemarszałkiem województwa, wcześniej znany był jako hojnie nagradzany człowiek ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Działał także w ochotniczych strażach pożarnych.

Strażak, samorządowiec i człowiek Adamczyka. Kim jest Łukasz Smółka, nowy marszałek Małopolski?

Strażak, samorządowiec i człowiek Adamczyka. Kim jest Łukasz Smółka, nowy marszałek Małopolski?

Źródło:
tvn24.pl

Po wyborze nowego zarządu województwa małopolskiego radna PiS Barbara Nowak złożyła swój mandat. To akt sprzeciwu wobec działania polityków tej partii, którzy wykazali się nieposłuszeństwem względem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. - Zdrajcy nie powinni zasiadać na wysokich stanowiskach i dostawać nagrody za to, co zrobili - powiedziała dziennikarzom.

Barbara Nowak złożyła mandat radnej. "Zdrajcy nie powinni dostawać nagród"

Barbara Nowak złożyła mandat radnej. "Zdrajcy nie powinni dostawać nagród"

Źródło:
tvn24.pl

Kapitan piłkarskiej reprezentacji Francji Kylian Mbappe uważa, że zagłosowanie w drugiej turze wyborów parlamentarnych, która odbędzie się w niedzielę 7 lipca, to konieczność, zwłaszcza że wynik pierwszej tury był "katastrofalny".

Mbappe: nie możemy oddać władzy w ręce tych ludzi

Mbappe: nie możemy oddać władzy w ręce tych ludzi

Źródło:
PAP

Pół żartem, pół serio lekarze zastanawiają się, czy przeszczep wątroby, który wykonali, będzie refundowany, bo był tylko tymczasowy. Lekarze wszczepili pacjentce wątrobę zmarłego dawcy, ale tylko na czas, aż jej wątroba się zregeneruje. No i udało się.

Po wypadku straciła 80 procent wątroby. Nową dostała na 11 dni. "To jest pierwsza taka operacja na świecie"

Po wypadku straciła 80 procent wątroby. Nową dostała na 11 dni. "To jest pierwsza taka operacja na świecie"

Źródło:
Fakty TVN

W mediach pojawiły się nieoficjalne informacje o planowanym spotkaniu premiera Węgier Viktora Orbana z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Na doniesienia mediów zareagował premier Donald Tusk. "Plotki o pańskiej wizycie w Moskwie nie mogą być prawdziwe" - napisał po angielsku premier i oznaczył Orbana we wpisie na platformie X.

Tusk zaczepia Orbana w sieci. "Plotki nie mogą być prawdziwe. Czy jednak mogą?"

Tusk zaczepia Orbana w sieci. "Plotki nie mogą być prawdziwe. Czy jednak mogą?"

Źródło:
PAP

- Wydatki na obronność w deklaracji ministra obrony narodowej nie ulegną obniżeniu - powiedział w "Faktach po Faktach" Jacek Siewiera. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego był także pytany o to, z jakim celem polska delegacja uda się na szczyt NATO w Waszyngtonie.

Szef BBN: wydatki na obronność nie ulegną obniżeniu

Szef BBN: wydatki na obronność nie ulegną obniżeniu

Źródło:
TVN24

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas swojego przesłuchania na komisji do spraw Pegasusa nie złożył pełnego przyrzeczenia przed swoimi zeznaniami. Komisja wnioskowała o nałożenie grzywny na Kaczyńskiego. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony przez Sąd Okręgowy, ale od tej decyzji odwołał się prezes PiS. Sąd Apelacyjny utrzymał jednak w mocy postanowienie sądu I instancji.

Kaczyński odwoływał się od grzywny. Jest decyzja sądu

Kaczyński odwoływał się od grzywny. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

Przedstawiamy apel wydawców mediów cyfrowych skierowany do polityków. Ma zwrócić uwagę na regulacje odnośnie relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z treści mediów, obracając nimi, monetyzując, ale nie dzieląc się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy.

Polskie media apelują do polityków

Polskie media apelują do polityków

Wielu wydawców mediów regionalnych przyłączyło się do protestu dotyczącego nierównych relacji z platformami cyfrowymi. Po opublikowaniu na Facebooku wpisów z wyrazami poparcia akcji, zostały one momentalne zablokowane, a w niektórych przypadkach zawieszano całe profile lokalnych portali. - Odebraliśmy to jako pogrożenie palcem przez Facebooka - siedźcie cicho, bo jak będziecie fikać, to zablokujemy wam Facebooka - mówi w rozmowie z sekcją biznesową portalu tvn24.pl dziennikarz serwisów lokalnych ziemiadebicka.pl, mojepieniny.pl i mojebieszczady.com.pl Krzysztof Czuchra.

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Źródło:
tvn24.pl

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego domagała się blisko 400 tysięcy złotych od państwa za pełnienie funkcji dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP). Jak podaje "Rzeczpospolita", Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił jej pozew i uznał jej roszczenia za bezzasadne.

Manowska chciała blisko 400 tysięcy złotych. Jest decyzja sądu

Manowska chciała blisko 400 tysięcy złotych. Jest decyzja sądu

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Proboszcz parafii w Rzejowicach pod Radomskiem był pijany podczas pogrzebu i usnął w jego trakcie - donosi "Gazeta Radomszczańska". Duchowny mszę rozpoczął od kazania, a potem zasnął w trakcie jej odprawiania. - Pogrzeb musiał dokończyć inny duchowny - przekazuje ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik częstochowskiej kurii.

Pijany ksiądz usnął na pogrzebie. Ceremonię musiał dokończyć inny duchowny

Pijany ksiądz usnął na pogrzebie. Ceremonię musiał dokończyć inny duchowny

Źródło:
tvn24.pl, Gazeta Radomszczańska

Na drodze krajowej numer 10 w Przyłubiu (województwo kujawsko-pomorskie) kierowca wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Ten niebezpiecznych manewr zarejestrowała kamera innego z kierujących. Nagranie już trafiło do bydgoskich policjantów. Ustalenie personaliów kierowcy jest tylko kwestią czasu.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Nagranie już analizują policjanci

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Nagranie już analizują policjanci

Źródło:
tvn24.pl

W piątek i niedzielę na Stadionie Narodowym w Warszawie zagra zespół Metallica. Stołeczni urzędnicy zapowiadają, że w związku z koncertami mieszkańców Saskiej Kępy czekają utrudnienia. Apelują też do fanów amerykańskiej grupy, by na koncert przyjechać komunikacją miejską. Tak najwygodniej.

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Źródło:
PAP

Apel brzmi dramatycznie, ale sprawa jest wyjątkowej powagi. "Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!" - nagłówki tej treści są dziś w gazetach, na portalach, można je usłyszeć i zobaczyć w radiu i telewizji. Problem polega na tym, że globalni giganci technologiczni bezkarnie i nieodpłatnie przejmują treści tworzone przez dziennikarzy. Zarabiają krocie, a zyski transferują za granicę.  

Media we wspólnym proteście. "Jest kolejny przeciwnik, z którym musimy się zmierzyć"

Media we wspólnym proteście. "Jest kolejny przeciwnik, z którym musimy się zmierzyć"

Źródło:
Fakty TVN

Polskie media protestują przeciwko nowelizacji ustawy o prawie autorskim. Wydawcy ostrzegają, że obecnie proponowane przepisy są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Z tym samym problemem mierzą się media także w innych państwach - jakie tam znaleziono rozwiązania?   

Apel o zmianę ustawy o prawach autorskich. Jakie rozwiązania przyjęto w innych państwach?

Apel o zmianę ustawy o prawach autorskich. Jakie rozwiązania przyjęto w innych państwach?

Źródło:
BBC, France24, Le Figaro,  Le Monde, Reuters Institute, The Guardian, tvn24.pl

"Godzilla i Kong: Nowe imperium" debiutuje dzisiaj na platformie Max. Film z tytułowymi tytanami okazał się jedną z najchętniej oglądanych produkcji tego roku. Wszedł na ekrany kin pod koniec marca, zarabiając 194 mln dolarów w sam weekend otwarcia.

"Godzilla i Kong: Nowe imperium" do zobaczenia online

"Godzilla i Kong: Nowe imperium" do zobaczenia online

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl

Stacja TVN24 w czerwcu była ponownie najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 5,47 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN także pozostawiły konkurencję w tyle. Z kolei portal tvn24.pl po raz kolejny jest najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy Widzom i Czytelnikom!

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy Widzom i Czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl