Była szybsza niż tygrysy, zatrzymał ją wielki szczupak. Poznańska kolejka świętuje 50 lat

Źródło:
TVN 24 Poznań
Kolejka Maltanka w 2020 roku
Kolejka Maltanka w 2020 rokuTVN 24
wideo 2/3
Kolejka Maltanka w 2020 rokuTVN 24

Od pół wieku kursuje nad jeziorem Maltańskim w Poznaniu i cieszy dzieci. Powstała, by dowozić maluchy do zoo. Ale przez pierwsze dwa lata zwierzęta można było zobaczyć tylko na rysunkach na kolejce. Kolejka Maltanka skończyła właśnie 50 lat.

Pół wieku temu poznańskie gazety pisały o "prezencie dla dzieci przed Lipcowym Świętem". 21 lipca 1972 roku w trasę po raz pierwszy ruszyła wąskotorowa kolejka dziecięca Maltanka.

Na końcu peronu obok stacyjnej dyżurki harcerki wnoszą w górę transparent "Kiedy kolejka na Malcie rusza - raduje się dziecka dusza". Hasło może niezbyt poetyczne, ale już odpowiadające tej właśnie chwili. Na nią poznańskie dzieci czekały przecież sporo czasu. Świadkiem pierwszej podróży dzieci z przedszkola nr 117 był gospodarz miasta przewodniczący Prezydium Rady Narodowej Poznania. To Stanisław Cozaś. Kolejka dziecięca w parku Tysiąclecia jest wspólnym dziełem 150 poznańskich zakładów pracy i instytucji

Szarik i postacie z dobranocki dla najmłodszych

Trasa kolejki liczyła 3,5 kilometra. Maltanka zaczynała trasę przy rondzie Śródka - tu powstała stacja "Maltanka". Po drodze mijała dwa przystanki, by dotrzeć do stacji końcowej "Zwierzyniec". Nazwa była nieprzypadkowa - właśnie w tym miejscu powstawało Nowe Zoo, które otwarto w 1974 roku.

Maltanka nad brzegiem jeziora (1973 r.)CYRYL

Nazwy otrzymały także stacje pośrednie - wyłonił je konkurs ogłoszony przez Express Poznański. Decyzją czytelników nazwano je Ptyś i Balbinka - od postaci z popularnej wtedy dobranocki, opowiadającej o losach gąski i kurczaka. Do filmów dla najmłodszych nawiązywał też namalowany na czole parowozu pies Szarik z serialu "Czterej pancerni i pies". Na wagonikach kolejki namalowano z kolei zwierzęta, które miały znaleźć się w zoo.

Maltanka jeszcze przed otwarciem Nowego Zoo (1973 r.)CYRYL

Początkowo za budynki stacyjne przy peronach odjazdowych służyły stare kioski gazetowe.

Trochę jest jeszcze na 3,5 kilometrowej trasie kolejki urządzeń prowizorycznych. Ale zakończył się dopiero pierwszy etap budowy. W drugim etapie do czerwca powstaną tu murowane budynki dworcowe z kasami, poczekalnia i bufet. Zbudowane zostanie pomieszczenie, gdzie będzie można dokonywać remontów taboru. Zostanie także zainstalowana sygnalizacja świetlna semaforów oraz megafonizacja peronów

Przez cały pierwszy sezon Maltanka przewiozła 65 tysięcy pasażerów. To sporo, biorąc pod uwagę, że prowadziła donikąd.

Dzieci z ratajskich osiedli na wycieczce kolejką parkową Maltanka (1974 r.)CYRYL

Szczupak zatrzymał Maltankę

Kolejka nad jezioro Maltańskie pojawiła się wcześniej niż zwierzęta w zoo. Ale w dziejach Maltanki zdarzyła się historia, w której zwierzę zatrzymało kolejkę.

"W czerwcu ubiegłego roku, wkrótce po opuszczeniu stacji, Maltankę w pełnym biegu trzeba było awaryjnie nagle zahamować, aby nie przyjechać skręcającego się na torze 8 kg szczupaka. Szczęśliwy wędkarz z takim zamachem wyciągnął tą ogromną rybę z jeziora, że przeleciała mu nad głową i wylądowała akurat na torze, prawie pod kołami pędzącej lokomotywy" - pisała 25 września 1977 roku wydawana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne gazeta pracownicza "Życie MPK".

Przez lata trasa Maltanki nieco się zmieniła. W 1990 roku - przed zbliżającymi się Kajakowymi Mistrzostwami Świata - tory przesunięto nieco na północ oraz przeniesiono przystanek Balbinka, na którym zbudowano mijankę. Później, przy okazji budowy Term Maltańskich, przystanek Ptyś przeniesiono przed wejście do aquaparku.

Stacja początkowa kolejki dziecięcej Maltanka nad jeziorem Maltańskim (1999 r.)CYRYL

Prehistoria zaczęła się w innym miejscu

Choć Maltanka świętuje 50 lat, historia poznańskiej kolejki dziecięcej liczy w sumie już 66 lat. Nim uruchomiono ją na Malcie, kursowała po Wildzie. Wybudowano ją w czynie społecznym, a w prace zaangażowano poznańskie zakłady pracy i wojsko. Ruszyła 22 lipca 1956 r., niespełna miesiąc po dramatycznym strajku robotniczym w Poznaniu.

Jej budowa była jednym z elementów założeń, jakie miały ożywić dzielnice i przywrócić jej blask z przełomu XIX i XX wieku. Wówczas wzdłuż Drogi Dębińskiej działały publiczne ogródki rozrywkowe, wesołe miasteczko zwane Fogielką, łazienki rzeczne, dzieciniec miejski a nad Wartą powstawały kluby wioślarskie.

Przed II wojną światową Łęgi Dębińskie straciły na atrakcyjności. Stąd w 1934 roku planowano, by wybudować tam park z placem do zabaw i gier, kompleksem gastronomicznym i koncertowym i park krajobrazowy. Wszystko przekreślił wybuch II wojny światowej.

W latach 50. pomysł jednak odkurzono. W 1955 r. zawiązano Komitet Budowy Parku Kultury. "Nasz park będzie miał na wstępie od strony dzielnicy Starego Miasta rozległe tereny z urządzeniami dla kultury fizycznej ze 'Stadionem 22-go Lipca' na czele. Obok od strony Warty znajdzie się rejon dziecięcy, po odpowiednim przystosowaniu do tych celów miejskiego dziedzińca. W pobliżu Łazienek Rzecznych usytuowany będzie rejon zabawowy ze wszystkimi atrakcjami, jak kolejka górska, karuzela, strzelnice itd. W celach kulturalno-oświatowych projektuje się pobudowanie teatru na wolnym powietrzu, sali widowiskowej, czytelni" - czytamy w założeniach parku. I dalej: "Na całym obszarze parku będzie można korzystać z luźnych miejsc wypoczynkowych, kiosków, restauracji i kawiarni. Ogromną sensacją będzie kolejka dziecięca na głównej Drodze Dębińskiej, która już 22 lipca 1956 r. będzie przewozić pasażerów (niezależnie od wieku) wzdłuż terenów parkowych, od przystanku tramwajowego przy Łazienkach Rzecznych aż do Lasu Dębińskiego ".

Obsługiwały ją dzieci

Zachowała się Polska Kronika Filmowa, na której uwieczniono otwarcie tamtej kolejki. Jak informował lektor, jej trasa w dzień inauguracji liczyła trzy kilometry. Docelowo miała liczyć nawet 15.

Stacja początkowa Kolumbia Harcerskiej Kolejki Dziecięcej do DębinyCYRYL

Tego typu kolejki otwierano we wszystkich krajach demokracji ludowej. Do ich obsługi kierowano młodzież, która pod nadzorem kolejarzy uczyła się odpowiedzialności i pracy w tym zawodzie, a zarazem współpracy w grupie. Nie inaczej było w Poznaniu. Na otwarciu dyżurną ruchu była 11-letnia Krysia Kolasińska, kierownikiem pociągu Zofia Plucińska, uczennica Technikum Kolejowego, a konduktorką Genowefa Woźniak z tej samej szkoły. - Miałam wtedy 15 lat. To był okres wakacyjny i akurat razem z Zosią byłyśmy w Poznaniu, stąd zostałyśmy zaproszone do pracy. Pasażerowie - głównie rodzice z dziećmi - kupowali w kasie bilety a ja sprawdzałam je zanim weszli do środka - mówiła mi w książce "Miasto nie do Poznania" Genowefa Sarnowska (z domu Woźniak).

Konduktorką kolejki była przez całe wakacje. - Zapamiętałam z tego przede wszystkim grubego maszynistę i dym unoszący się nad lokomotywą - śmiała się.

Kolejka dziecięca na WildzieMPK Poznań

Lokomotywę dla dzieci dostarczyły poznańskie Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego, a wagony wykonały Zakłady im. Stalina w Poznaniu, czyli dzisiejsza fabryka Cegielskiego. Wagoniki pomalowano na żółto-zielono, a na bocznych ściankach wymalowano zwierzęta: kotki, zajączki i kaczki. Nie zabrakło też herbu miasta i oznaczeń klasy wagonów. Ciągnęła je zielona lokomotywka. Ta sama, która dzisiaj ciągnie wagoniki Maltanki.

Trasa kolejki nie była szczególnie ciekawa - biegła cały czas prosto, wzdłuż ulicy i ogródków działkowych. W efekcie z roku na rok jej popularność, a zarazem liczba kursów spadały. Jej historia na Wildzie zakończyła się dość szybko. Tory zlikwidowano pod koniec lat 60., gdy kolidowały z budowaną ul. Hetmańską. Zbiegło się to w czasie z budową Nowego Zoo na Białej Górze. Zastanawiano się wówczas nad skomunikowaniem ogrodu z miastem. Pomysł przeniesienia kolejki na Maltę, szybko zyskał aprobatę. Przeprowadzkę ciuchci Prezydium Miejskiej Rady Narodowej formalnie zatwierdziło 19 marca 1971 r. Prace nad przebiegiem trasy trwały półtora roku. Co ciekawe, wytyczono ją tak, by po drodze wycinać jak najmniej drzew.

Autorka/Autor:Filip Czekała

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Woźnica wjechał bryczką na myjnię samoobsługową w Makowie Mazowieckim i umył konia myjką ciśnieniową. Zdjęcia tego incydentu pojawiły się w sobotę w sieci. Sprawę bada policja.

Czyścili konia myjką ciśnieniową. Przerażone zwierzę próbowało się wyrwać

Czyścili konia myjką ciśnieniową. Przerażone zwierzę próbowało się wyrwać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Raport z audytu postępowań prokuratorskich z okresu rządów Zjednoczonej Prawicy z lat 2016-2023 jest podstawą do postawienia przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobry - mówił w programie "Kawa na ławę" Ryszard Petru z Polski 2050. Według Anny Bryłki z Konfederacji dokument ten ma "wartość publicystyczną". - Niedługo się okaże, że ten raport prokuratury jest strzałem do własnej bramki - ocenił z kolei doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Andrzej Zybertowicz. Politycy rozmawiali również o wniosku prokuratury o odebranie immunitetu Mateuszowi Morawieckiemu.

"Prywatny folwark Ziobry", który jest "podstawą do poważnego aktu oskarżenia"

"Prywatny folwark Ziobry", który jest "podstawą do poważnego aktu oskarżenia"

Źródło:
TVN24

Policjanci z Gryfina apelują o kontakt wszystkich świadków rozboju w Osinowie Dolnym (woj. zachodniopomorskie). Według lokalnych portali, mężczyzna miał zostać obezwładniony, związany i wywieziony do lasu. Grożono mu śmiercią i polano nieznaną cieczą. Łupem złodziei miały paść papierosy warte pół miliona złotych.

Brutalny rozbój i kradzież. Apel policji

Brutalny rozbój i kradzież. Apel policji

Źródło:
tvn24.pl, chojna24.pl

Monako, znajdująca się niedaleko Rzymu Ostia i chorwackie Ploce zostały wymienione przez brytyjski dziennik "The Telegraph" na liście nadmorskich lokalizacji, które lepiej omijać. Dla równowagi zaproponowano również miasteczka, którymi turyści mogą być zachwyceni.

Te miasta lepiej omijać

Te miasta lepiej omijać

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pani Ewelina mieszka z rodzicami, kupuje ubrania z drugiej ręki, nie jada na mieście. Pan Marcin zastanawia się, czy musi wyjechać z kraju. Obydwoje marzą o własnym mieszkaniu. Młodzi Polacy mają problem, by się usamodzielnić i kupić własne M. Eksperci nie wykluczają spadków cen, jednak bardziej prawdopodobne jest utrzymanie obecnych poziomów. Kuleje budownictwo komunalne, a Polska wciąż jest poniżej średniej unijnej, jeśli chodzi o liczbę mieszkań. Staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, co czeka nas na rynku nieruchomości w 2025 roku.

Wielka stabilizacja na rynku nieruchomości. "To będzie rok kupującego"

Wielka stabilizacja na rynku nieruchomości. "To będzie rok kupującego"

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump ma rozpocząć swoją drugą prezydenturę w USA od wydania około stu rozporządzeń - wynika z zapowiedzi jego zespołu. Mają one dotyczyć między innymi dodatkowych restrykcji na granicy, poluzowania regulacji dotyczących wydobycia ropy naftowej, nałożenia nowych ceł oraz zmian w pracy urzędników państwowych.

Metoda "szoku i trwogi". Oto plan Trumpa

Metoda "szoku i trwogi". Oto plan Trumpa

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie w wodach Wielkiej Brytanii, od archipelagu Scilly aż po wschodnie wybrzeża, co najbardziej zaskakuje naukowców, obserwowana jest coraz większa obecność humbaków. Według ekspertów to może być pozytywny sygnał odbudowującej się populacji tych wielorybów, ale także świadczyć o negatywnym wpływie klimatu na ich zachowania.

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

Alert RCB w związku ze złą jakością powietrza został wysłany w niedzielę do odbiorców telefonów komórkowych w części województw dolnośląskiego i wielkopolskiego. Odradzane jest przebywanie na zewnątrz.

Alert RCB. Tu lepiej nie wychodźcie z domów

Alert RCB. Tu lepiej nie wychodźcie z domów

Źródło:
PAP, RCB

TikTok w Stanach Zjednoczonych przestał działać. Wcześniej kierownictwo firmy podało, że jeśli administracja prezydenta USA Joe Bidena nie wyda natychmiast zapewnienia, że nie będzie egzekwowała prawa dotyczącego TikToka, aplikacja zostanie wyłączona w USA 19 stycznia. Z kolei Donald Trump zapowiedział, że gdy obejmie urząd prezydenta, "najpewniej" zawiesi zakaz na 90-dni.

Zakaz wszedł w życie. "Nie możecie na razie używać" aplikacji

Zakaz wszedł w życie. "Nie możecie na razie używać" aplikacji

Źródło:
PAP, Reuters

W ubiegłym roku rekordowo wzrosła liczba zachorowań na krztusiec. Odnotowano niemal siedem tysięcy przypadków tej zakaźnej choroby na Mazowszu, z czego blisko połowę w samej Warszawie. Przed rokiem 2024 liczba chorych na terenie województwa nie przekraczała rocznie setki.

Krztusiec na Mazowszu. 83-krotny wzrost liczby zachorowań w ciągu roku

Krztusiec na Mazowszu. 83-krotny wzrost liczby zachorowań w ciągu roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym roku po raz ostatni jako głowa państwa Andrzej Duda otworzył charytatywny Slalom Maraton na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem. Kończący drugą kadencję prezydent wyraził nadzieję, że w kolejnych latach również będzie mógł brać udział w wydarzeniu.

"Mam nadzieję, że będziemy się dalej spotykali". Andrzej Duda w Zakopanem

"Mam nadzieję, że będziemy się dalej spotykali". Andrzej Duda w Zakopanem

Źródło:
PAP

Zrobiłem wszystko, co w mojej mocy, aby dać wam wszystko, czego potrzebujecie do obrony i powstrzymania Putina - mówił korespondentowi Polskiego Radia ustępujący prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, którego w poniedziałek zastąpi Donald Trump.

Przesłanie Bidena do Polaków

Przesłanie Bidena do Polaków

Źródło:
Polskie Radio, PAP

Zawieszenie broni w Strefie Gazy weszło w życie. Rozejm między Izraelem i Hamasem, początkowo planowany na niedzielny poranek, opóźnił się ze względu na brak listy nazwisk izraelskich zakładników, którzy zostaną uwolnieni na mocy porozumienia. Hamas spełnił ten warunek około godziny 10 czasu polskiego.

Hamas spełnił ostatni warunek. Jest rozejm

Hamas spełnił ostatni warunek. Jest rozejm

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

W sobotnim losowaniu Lotto ponownie żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać 16 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 18 stycznia 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Do Polski dotarło 28 najnowszych czołgów Abrams. "Po transporcie drogą morską, przejdą przegląd, a potem trafią na służbę do Wojska Polskiego. Docelowo będziemy mieć 250 takich Abramsów" - przekazał minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

Najnowsze Abramsy już w Polsce. Szef MON: docelowo będziemy mieć 250 takich czołgów

Najnowsze Abramsy już w Polsce. Szef MON: docelowo będziemy mieć 250 takich czołgów

Źródło:
PAP

Robert Fico, premier Słowacji, w opublikowanym w internecie nagraniu zarzucił opozycji przygotowywanie zamachu stanu. Poza tym zagroził też Ukrainie, że zawetuje pomoc finansową od Unii Europejskiej dla Kijowa. W grudniu Fico odwiedził Moskwę, gdzie spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który miał zapewniać szefa słowackiego rządu o "gotowości Moskwy do kontynuowania dostaw gazu na Zachód i Słowację".

Fico zarzuca opozycji przygotowywanie zamachu stanu

Fico zarzuca opozycji przygotowywanie zamachu stanu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nigeria została przyjęta jako kraj partnerski do międzynarodowej grupy BRICS, stając się obok RPA, Egiptu, Etiopii i Ugandy piątym krajem afrykańskim obecnym w tym sojuszu. Status partnerski pozwala Nigerii uczestniczyć w spotkaniach i wydarzeniach BRICS, ale nie przyznaje pełnych przywilejów członkowskich, takich jak prawo głosu.

Kolejne afrykańskie państwo dołącza do BRICS

Kolejne afrykańskie państwo dołącza do BRICS

Źródło:
PAP

W północnej części Nigerii doszło do eksplozji przewróconej cysterny z paliwem. Jak podają lokalne służby medyczne, w wyniku wybuchu zginęło 86 osób, a wiele zostało rannych. Wśród ofiar są osoby, które zgromadziły się wokół pojazdu, by zebrać rozlane na drodze paliwo.

"Zgromadził się tłum, aby zebrać paliwo". Nie żyje 86 osób

"Zgromadził się tłum, aby zebrać paliwo". Nie żyje 86 osób

Źródło:
PAP

Siły ukraińskie opuściły teren zakładu materiałów ogniotrwałych w mieście Czasiw Jar w obwodzie donieckim. Punkt ten - jak pisze portal Ukraińska Prawda - był ich "niezawodną fortyfikacją". Walki o Czasiw Jar trwają od kwietnia zeszłego roku. Rosja rzuciła na ten odcinek co najmniej 10 tysięcy żołnierzy.

Siły ukraińskie opuściły "niezawodną fortyfikację"

Siły ukraińskie opuściły "niezawodną fortyfikację"

Źródło:
Suspilne, NV, Ukraińska Prawda, tvn24.pl
"Melania, ojej, co ona musi znosić!"

"Melania, ojej, co ona musi znosić!"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Czterech turystów zostało rannych w rejonie Wielkiego Szyszaka. Dwie osoby nie są w stanie same się poruszać. Sprowadzają je na dół ratownicy karkonoskiej grupy GOPR, zostaną ewakuowane śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitali. Wcześniej GOPR ostrzegał, że szlaki są bardzo śliskie.

Cztery osoby zsunęły się ze szlaku. Akcja GOPR w rejonie Wielkiego Szyszaka

Cztery osoby zsunęły się ze szlaku. Akcja GOPR w rejonie Wielkiego Szyszaka

Źródło:
tvn24.pl

Serce mi pęka z trwogi, kiedy czytam te straszne wpisy kierowane do Ciebie - napisał szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak. Swój wpis skierował do prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, wobec której pojawiły się w internecie groźby, nawiązujące między innymi do zabójstwa wcześniejszego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza przez nożownika podczas finału WOŚP sześć lat temu.

"Serce mi pęka z trwogi". Owsiak reaguje na wpis Dulkiewicz

"Serce mi pęka z trwogi". Owsiak reaguje na wpis Dulkiewicz

Źródło:
PAP

Do tej pory przyzwyczailiśmy się do życia w świecie liberalnym, gdzie prawo międzynarodowe jest przestrzegane, teraz ten czas się kończy - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych w rządzie PiS Jacek Czaputowicz, odpowiadając na pytanie, co się zmieni po inauguracji prezydentury Donalda Trumpa w USA. Były szef MSZ dodał, że Trump "przychodzi w dużo gorszej sytuacji" niż, gdy kończył swoją poprzednią kadencję w 2020 roku.

Donald Trump "musi przyjąć te zasady gry, które w międzyczasie się wytworzyły"

Donald Trump "musi przyjąć te zasady gry, które w międzyczasie się wytworzyły"

Źródło:
TVN24

Troje Polaków utonęło przy jednej z plaż przylądka Punta Cana na wschodzie Dominikany. Wśród ofiar śmiertelnych jest też Portugalczyk. Z wody uratowano jedną osobę. Informację w tej sprawie potwierdziło nam Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Tragedia w kurorcie. Znaleźli ciało trzeciego Polaka

Tragedia w kurorcie. Znaleźli ciało trzeciego Polaka

Aktualizacja:
Źródło:
RMF24, PAP

W sobotę doszło do zawalenia się wyciągu narciarskiego w hiszpańskim ośrodku Astun w regionie Aragonia. 10 osób zostało rannych - podał dziennik El Pais. Akcja ratunkowa została zakończona.

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, elpais.com

Policjanci wyjaśniają okoliczności i przyczyny tragicznego wypadku, do którego doszło w Maminie (powiat makowski). 62-letni mężczyzna, kierowca śmieciarki położył się pod nią, by sprawdzić usterkę. Auto się stoczyło i najechało na niego. Zmarł w szpitalu.

Tragiczny wypadek przy pracy, nie żyje kierowca śmieciarki

Tragiczny wypadek przy pracy, nie żyje kierowca śmieciarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl/policja Maków Mazowiecki

Hodowle psów, często pseudohodowle, nie są wystarczająco uregulowane. Nawet jeśli się zarejestrują, to nikt ich nie sprawdza - chyba że wyjdzie na jaw, że taka hodowla to umieralnia albo nawet cmentarz. Wtedy jest już często za późno. Obrońcy zwierząt apelują do Sejmu, by to zmienił.

Pseudohodowle wciąż mają się dobrze. Niepotrzebne psy w jednej z nich zostały skazane na śmierć z głodu w piwnicy

Pseudohodowle wciąż mają się dobrze. Niepotrzebne psy w jednej z nich zostały skazane na śmierć z głodu w piwnicy

Źródło:
Fakty TVN

W wieku 69 lat zmarł producent telewizyjny Ryszard Sibilski. Był mężem wokalistki Ewy Bem, która poinformowała o jego śmierci w mediach społecznościowych. W przeszłości współtworzył stację TVN i zasiadał w radzie nadzorczej Grupy ITI. Kierował również Endemol Shine Polska.

Nie żyje Ryszard Sibilski. Producent telewizyjny miał 69 lat

Nie żyje Ryszard Sibilski. Producent telewizyjny miał 69 lat

Źródło:
PAP

Już od 25 lat cała Polska czyta dzieciom w myśl akcji społecznej, którą zapoczątkowała jej pomysłodawczyni Irena Koźmińska. W sobotnim programie Wstajesz i weekend opowiedziała, czy z jej pomocą udało się wpłynąć na rozwój lingwistyczny młodych Polaków.

10 procent dzieci w pierwszym roku życia dostaje smartfon. "To jest zgubne"

10 procent dzieci w pierwszym roku życia dostaje smartfon. "To jest zgubne"

Źródło:
TVN24

W sobotę bieg, a w niedzielę pierogi, koncerty i atrakcje dla dzieci – tak mieszkańcy brytyjskiego Southampton planują świętować 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Lepią trzy tysiące pierogów na finał WOŚP w Southampton

Lepią trzy tysiące pierogów na finał WOŚP w Southampton

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Kompletnie nieznany", kontynuacji "Pasji" Mela Gibsona i festiwalu Open'er, który wygrał 14. edycję prestiżowego plebiscytu European Festival Awards.

Frekwencyjna klapa "Putina", kontynuacja "Pasji", Open'er zwycięzcą europejskiego plebiscytu

Frekwencyjna klapa "Putina", kontynuacja "Pasji", Open'er zwycięzcą europejskiego plebiscytu

Źródło:
tvn24.pl