Kolejna osoba chce się ubiegać o fotel prezydenta RP. Stowarzyszenie Obywatelska RP wystawia swojego kandydata - Włodzimierza Zydorczaka. Mieszkaniec Kościana zapowiada zmianę systemu prawa i obniżenie podatków. Najpierw jednak musi zebrać potrzebne 100 tys. podpisów, by znaleźć się na kartach do głosowania.
Zydorczak jest prezesem zarządu krajowego powstałego w styczniu stowarzyszenia Obywatelska RP. Jest również rzecznikiem praw przedsiębiorców i wiceprezesem Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami oraz prezesem zarządu utworzonego przez siebie Towarzystwa Budownictwa Społecznego Ziemia Kościańska.
- W swojej pracy przekonałem się, że organizacje pozarządowe nie są w stanie zmieniać prawa i skutecznie działać. Jedynym sposobem jest dostanie się do parlamentu - wyjaśnia Zydorczak.
Chce nagłośnić program stowarzyszenia
Jego start w wyborach prezydenckich ma pomóc stowarzyszeniu Obywatelska RP. Kampania wyborcza ma spowodować, że głośniej będzie o programie stowarzyszenia, które jesienią zamierza wystawić listy kandydatów do Sejmu i Senatu.
Zydorczak startuje z hasłami radykalnego uproszczenia systemu prawa, głównie podatkowego, reformy sądownictwa, która miałaby przyspieszyć wszelkie procedury postępowań czy zredukowania kosztów funkcjonowania państwa.
Nie kierujemy się wyznaniem kandydatów, stosunkiem do in vitro, orientacją seksualną czy poglądami na Okrągły Stół czy, "grubą kreskę" i katastrofy smoleńskiej i tysiąca innych problemów, które są nieistotne z punktu widzenia rozwoju społeczno–gospodarczego kraju. Poza tym podziały polityczne w Polsce są sztuczne. PiS społecznie jest lewicowy, żeby nie powiedzieć socjalistyczny z kolei SLD jest najbardziej liberalne gospodarczo, czyli de facto prawicowe Włodzimierz Zydorczak, kandydat na Prezydenta RP
- Na nasze listy zapraszamy wszystkich, którzy podzielają nasze poglądy na państwo, ale nie działają lub nie działali w polityce. Politykom zamierzamy podziękować - mówi, tłumacząc, że jako stowarzyszenie zamierzają zajmować się merytorycznymi sprawami, a nie politycznymi i ideologicznymi, które ich zdaniem są problemami trzeciorzędnymi.
- Nie kierujemy się wyznaniem kandydatów, stosunkiem do in vitro, orientacją seksualną czy poglądami na Okrągły Stół, "grubą kreskę" czy katastrofą smoleńską i tysiąc innych problemów, które są nieistotne z punktu widzenia rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Poza tym podziały polityczne w Polsce są sztuczne. PiS społecznie jest lewicowy, żeby nie powiedzieć socjalistyczny, z kolei SLD jest najbardziej liberalne gospodarczo, czyli de facto prawicowe. Dla nas najważniejszy podział to: czy obywatele kontrolują państwo, czy państwo kontroluje obywateli - mówi.
Fizyk i pisarz
Zydorczak jest absolwentem fizyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i doktorem nauk humanistycznych. Po ukończeniu studiów pracował w oświacie, m.in. w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Lesznie. Co ciekawe, jest też autorem słuchowisk i opowiadań science fiction, za które otrzymywał nagrody i wyróżnienia, w tym w konkursach Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Popularnonaukowych Polskiego Radia.
- W latach 70. raz wygrałem konkurs za jedno ze słuchowisk dla Polskiego Radia. Co roku byłem także nagradzany za nowele, które ukazywały się w Expressie Poznańskim - mówi z dumą Zydorczak.
Na razie 8 komitetów
Do 17 lutego ośmioro kandydatów utworzyło swoje komitety wyborcze. O utworzeniu komitetu Państwową Komisję Wyborczą poinformowali: ubiegający się o reelekcję prezydent Bronisław Komorowski, kandydat PiS Andrzej Duda, kandydatka SLD Magdalena Ogórek, kandydat PSL Adam Jarubas, kandydat Twojego Ruchu Janusz Palikot, kandydat ugrupowania KORWiN Janusz Korwin-Mikke, muzyk Paweł Kukiz oraz kandydat Ruchu Narodowego Marian Kowalski. W wyborach chcą wystartować także m.in. Anna Grodzka (Partia Zielonych i lewica społeczna), Jacek Wilk (KNP) i Waldemar Deska (Partia Libertariańska).
O utworzeniu komitetu można zawiadamiać PKW do 16 marca. 26 marca o północy mija termin dostarczenia do PKW 100 tys. podpisów koniecznych, aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich.
Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami