Niewidoma i słabowidząca młodzież uczestniczy w odbywających się od piątku w Owińskach (Wielkopolskie) I Mistrzostwach Polski w Tenisie Stołowym Dźwiękowym. Odmiana tenisa stołowego powstała w tamtejszym ośrodku dla dzieci niewidomych.
Do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych (SOSWDN) przyjechało ponad trzydziestu zawodników z innych ośrodków w kraju. Autor tej gry, pracujący w SOSWDN pedagog i rehabilitant Leszek Szmaj, opracował jej zasady w 2011 roku.
Stół i piłeczka
- Gra spełnia szereg funkcji terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Ćwiczy echolokację, rozwija motorykę, koordynację słuchowo-ruchową, wzmacnia cierpliwość i wytrwałość. Wzmacnia też poczucie własnej wartości - powiedział Szmaj. Jak wyjaśnił, z tradycyjnym tenisem stołowym grę łączy tylko stół i piłeczka. Rozgrywki odbywają się w specjalnych goglach na oczach. Nie ma siatki, nie ma rakietek. Zawodnicy grają wyłącznie rękoma.
-Nie jest to dyscyplina łatwa, można jednak dojść do mistrzowskich ruchów i zagrań. Rozgrywka polega na podawaniu piłeczki za pomocą rąk, w taki sposób, aby ta odbiła się dwukrotnie na polu podającego i nie została złapana przez przeciwnika - powiedział.
Również dla widzących
Szmaj przyznał, że ze względu na to, że gra odbywa się w specjalnych, przyciemnianych goglach, mogą ją uprawiać również osoby widzące. - Ona aktywizuje ruchowo i wdraża do rywalizacji sportowej uczniów, którzy są całkowicie lub częściowo zwolnieni z lekcji wychowania fizycznego. Jej uczestnikami mogą być również osoby niepełnosprawne ruchowo i intelektualnie - powiedział Szmaj. Tenis stołowy dźwiękowy zdobył popularność w ośrodkach dla niewidomych w całej Polsce, uprawiany jest też na Słowacji i w Azerbejdżanie.
Autor: kk/par / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań