Od poniedziałku w Wielkopolsce wróciły regularne kolejowe połączenia pasażerskie obsługiwane przez parowozy. Pociągi takie kursować będą między Wolsztynem a Lesznem oraz między Wolsztynem a Poznaniem. - Wreszcie parowozy mogą pokazać, co potrafią - cieszy się jeden z maszynistów.
Składy osobowe prowadzone przez parowozy zniknęły z rozkładów jazdy trzy lata temu. Ich powrót jest możliwy dzięki powstaniu w 2016 roku instytucji kultury Parowozownia Wolsztyn.
Spółka Koleje Wielkopolskie poinformowała, że od poniedziałku w dni robocze cztery pociągi na dobę będą jeździć na trasie Wolsztyn - Leszno. Natomiast w soboty cztery pociągi na dobę będą kursować między Wolsztynem a Poznaniem.
"Stare czasy"
Na jeden z takich kursów wybrał się reporter TVN24 Aleksander Przybylski. I rozmawiał zarówno z maszynistami jak i pasażerami.
- Wreszcie parowozy mogą pokazać, co potrafią - mówi jeden z maszynistów, wyraźnie zadowolony z takiego obrotu spraw. Jak przyznaje, w trakcie pierwszego porannego kursu, po godzinie 6, frekwencja dopisała.
Niektórzy tę okoliczność potraktowali sentymentalnie.
- Stare czasy się przypominają - przyznaje pasażerka pociągu.
Pojawili się też goście z zagranicy. Przyjechali specjalnie na tę okazję.
- Jesteśmy tu, żeby zobaczyć "zmartwychwstanie" linii, ponieważ jest ona unikalna w skali światowej - mówi miłośnik kolei z Niemiec.
Będą inwestycje
Powrót składów prowadzonych przez parowozy był planowany już kilka miesięcy temu, na przełomie 2016 i 2017 roku.
- Pojawiły się pewne problemy z taborem, konkretnie z wagonami. Te, które były dostępne, były bez ogrzewania, więc trudno było wypuścić taki skład zimą. Wagony, które wyjadą w poniedziałek też są bez ogrzewania, są wynajęte - trwają rozmowy m.in. w Niemczech w sprawie zakupu odpowiednich wagonów - powiedział wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.
Jak dodał, obecnie do dyspozycji są dwa sprawne parowozy; jeśli uda się uzyskać dodatkowe fundusze ze środków unijnych, będzie można wyremontować kolejne dwa.
Umowę o utworzeniu instytucji kultury na bazie Parowozowni Wolsztyn podpisali w czerwcu 2016 roku prezes zarządu PKP Cargo, oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, powiatu wolsztyńskiego i Miasta Wolsztyn.
Autor: ib / Źródło: PAP/TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań