Z worka wypadło kilkanaście zdjęć żołnierzy. "Czułem, że to coś wyjątkowego"

Źródło:
TVN24
Kilkanaście zdjęć z lat 30. XX wieku trafiło do śmieci
Kilkanaście zdjęć z lat 30. XX wieku trafiło do śmieciZUOK Orli Staw
wideo 2/5
Kilkanaście zdjęć z lat 30. XX wieku trafiło do śmieciZUOK Orli Staw

- Mam chyba taki dar od Boga, że wiem, gdzie trzeba zajrzeć, by coś ocalić - mówi Łukasz Werbiński, pracownik zakładu "Orli Staw". Ostatnio coś go tknęło, by zajrzeć do jednego z przywiezionych worków z makulaturą. Gdy go rozerwał, ze środka wypadła koperta ze zdjęciami sprzed niemal 90 lat. Na rewersach fotografii zachowały się odręczne zapiski.

Kilkanaście starych fotografii odnaleziono w śmieciach przywiezionych do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw" w gminie Ceków koło Kalisza (woj. wielkopolskie). I pewnie niechybnie trafiłyby na taśmociąg, gdyby nie uratował ich Łukasz Werbiński, kierownik sortowni i kompostowni.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

- Do moich obowiązków należy między innymi wyrywkowe sprawdzanie worków z makulaturą. Tworzą one czterometrową hałdę, która zajmuje powierzchnię około 100 metrów kwadratowych. Z tej hałdy wybieram kilkanaście worków, które rozcinam i sprawdzam ich zawartość. Chodzi między innymi o to, żeby ocenić czy mieszkańcy właściwie posegregowali odpady. Z jednego z takich niebieskich worków wyleciała uszkodzona, szara koperta w formacie A4, a z niej wysypało się kilkanaście zdjęć - opowiada tvn24.pl Łukasz Werbiński.

Zdjęcia pochodzą z lat 30. XX wieku ZUOK Orli Staw

Worki z makulaturą to nie miejsce na stare fotografie, powinny trafić do odpadów zmieszanych. Ale, czy akurat te w ogóle powinny lądować w śmietniku? Pan Łukasz od początku czuł, że to znalezisko może być wyjątkowe. - Samo to, że zdjęcia były wykonane w sepii wskazywało, że mogły powstać przed wojną. I rzeczywiście na rewersach pojawiały się daty z lat 30. XX wieku. Zdjęcia głównie przedstawiały żołnierzy - dodaje Werbiński,

Pan Łukasz nie znalazł nic, co mogłoby jednoznacznie wskazać do kogo mogły te pamiątki należeć. - Pewne jest to, że znalazłem je we właściwym momencie. Gdyby przeszły przez rozrywarkę worków, sita i taśmociąg pewnie byłyby bardziej "zmęczone" - dodaje Werbiński.

- Jak to jest znaleźć kawałek historii wśród pozornie niepotrzebnych rzeczy? - dopytuję.

- Nie będę ukrywał: to nie jest dla mnie pierwszyzna. Pracuję tu 15 lat i po raz trzeci natknąłem się na coś, co warto było uratować. Mam chyba taki dar od Boga, że wiem, gdzie trzeba zajrzeć, by coś ocalić - dodaje pan Łukasz.

"Pewne jest to, że znalazłem je we właściwym czasie"ZUOK Orli Staw

"W dowód pamięci, koledze Kazikowi"

W zakładzie znaleziono łącznie czternaście zdjęć. Prawie wszystkie przedstawiają młodych mężczyzn w wojskowych mundurach. Jest kilka portretów, ale nie brakuje też zdjęć grupowych. Na niektórych rewersach znajdują się też odręczne zapiski i dedykacje. Większość kierowana jest do "kolegi Kazika".

Kochanemu Kazikowi, Jaśkiewicz. Sejny 1933.

Sejny, 30 marca 1933 roku. W dowód pamięci (nieczytelne słowo) Koledze Kazikowi, (podpis nieczytelny). Ze wspólnej służby w orkiestrze wojskowej 24 B. K. II. P Sejny.

Co oznacza ten skrót? Najpewniej chodzi o 24. batalion Korpusu Ochrony Pogranicza w Sejnach. KOP utworzono w 1924 roku. Była to polska formacja wojskowa, której powierzono ochronę wschodniej granicy II RP. Chodziło m.in. o niedopuszczanie do nielegalnych przekroczeń granicy, zwalczanie przemytu czy strzeżenie urządzeń granicznych.

"W obydwie strony nielegalnie przerzucono niemalże wszystko. Największym powodzeniem cieszyła się sól, cukier, sacharyna, pieprz, tytoń, końskie włosie, alkohol, odzież, a nawet żywe bydło. KOP wielokrotnie urządzał zasadzki na pojedynczych przemytników oraz zorganizowane i niejednokrotnie uzbrojone grupy prowadzone. Wspierano miejscowe biblioteki, gdzie przekazywano księgozbiory oraz prasę uzbieraną w strażnicach. Żołnierze brali udział w budowach różnego rodzaju obiektów publicznych, pomagali pogorzelcom oraz często wspierali rolników podczas prac polowych" - tak o KOP pisał ppłk Straży Granicznej dr Wojciech Grobelski w Biuletynie Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej.

Część mężczyzn mogła wspólnie służyć w orkiestrzeZUOK Orli Staw

Na jednej z fotografii, przedstawiającej czterech żołnierzy, znajduje się dedykacja napisana przez wspomnianego Kazika dla "Pani Aneczki". I jest to jedyna fotografią, na której przy dacie nie widnieje nazwa Sejny (woj. podlaskie) a Tłokinia (woj. wielkopolskie).

Dla miłych wspomnień Pani Aneczce Lisównie, szeregowy Kazimierz. Tłokinia 4 sierpnia 1935 roku

"Dla miłych wspomnień pani Aneczce Lisównie"ZUOK Orli Staw
Fotografia dedykowana znajomejZUOK Orli Staw

- Za każdą taką fotografią kryje się jakaś ciekawa historia. Najprawdopodobniej te zdjęcia to pamiątki po mieszkańcu naszego regionu, który odbywał w Sejnach służbę zasadniczą. Żołnierze, których losy się tam splotły zapewne chcieli coś wręczyć kolegom na pamiątkę i stąd te zdjęcia z dedykacjami - mówi Jan Kłysz, przewodniczący zarządu Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw".

Znalezione wśród makulatury fotografie zostaną przekazane do Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku.

24. batalion Korpusu Ochrony Pogranicza w Sejnach we wrześniu 1939 roku brał udział w walkach z Sowietami. 24 września o 1.30 ostatni żołnierze przekroczyli granicę polsko-litewską. Dowódcą batalionu był ppłk Michał Osmola.

Google Maps

Autorka/Autor:aa/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: ZUOK Orli Staw

Pozostałe wiadomości

Stołeczni wodociągowcy wspólnie ze służbami biorą udział w ćwiczeniach Sokrates-24, które potrwają do wtorku. Ich celem jest sprawdzenie skuteczności działań spółki w razie zagrożeń.

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Nie żyje belgijska sopranistka Jodie Devos. Zmarła w wieku 35 lat, zmagała się z nowotworem piersi. Wykonywała między innymi dzieła Mozarta, Rossiniego czy Verdiego w największych europejskich operach. Sopranistka i dyrygentka Barbara Hannigan napisała: "Była piękną artystką pełną życia". Ostatni raz wystąpiła w kwietniu.

Nie żyje 35-letnia sopranistka Jodie Devos

Nie żyje 35-letnia sopranistka Jodie Devos

Źródło:
classicfm.com

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Mieszkańcy jednego z bloków komunalnych w Piasecznie dostali astronomiczne rachunki za ogrzewanie. Jedna z mieszkanek za 13-metrowe mieszkanie musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. - Jesteśmy załamani - mówi Barbara Kosmala. Problemy pojawiły się, gdy wzrosły ceny gazu. Gmina zapewnia, że rozpatrzy indywidualne wnioski mieszkańców i wypracuje formułę ulg.

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24, TVN24

Corades yanacocha - tak nazwany został nowy gatunek motyla odkryty m.in. przez polskich naukowców pod Quito, stolicą Ekwadoru. Na ślad nowego owada badacze natknęli się podczas przeglądania zdjęć na portalu internetowym. "Trudno jest zrozumieć, jak przez tak długi czas okazały, jaskrawo ubarwiony gatunek motyla uchował się przed okiem badaczy" - czytamy na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Źródło:
uj.edu.pl

Nie żyje producent muzyczny Paul Spencer, znany jako Dario G. Miał 53 lata. Informację o jego śmierci potwierdziła rodzina.

Nie żyje producent muzyczny Dario G

Nie żyje producent muzyczny Dario G

Źródło:
tvn24.pl, BBC

- W projekcie, z tego, co wiem, nie ma przysposobienia dzieci przez pary homoseksualne - mówił w "Kropce nad i" współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, pytany o ustawę o związkach partnerskich.

Czego nie ma w projekcie ustawy o związkach partnerskich

Czego nie ma w projekcie ustawy o związkach partnerskich

Źródło:
TVN24

Chiny zmagają się ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, które przynoszą poważne powodzie na południowych obszarach i osunięcia ziemi, w których w ostatnich dniach zginęło co najmniej dziewięć osób. W północnych regionach rolniczych panuje z kolei susza, co może odbić się negatywnie na zbiorach.

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

Źródło:
PAP

Pracownia polsko-białoruskiej artystki Jany Shostak, będąca częścią wystawy "Łzy szczęścia" w Zachęcie, została zniszczona dzień po otwarciu. - Narysowano sierp i młot na moich notatkach, napisano wrogie hasło, pocięto znajdujące się tam polaroidy i pomalowano elementy pracowni sprayem - powiedziała Shostak. Sprawcy nie zostali na razie zidentyfikowani.

Pocięte polaroidy, sierp i młot na notatkach. W Zachęcie zdewastowano pracownię polsko-białoruskiej artystki

Pocięte polaroidy, sierp i młot na notatkach. W Zachęcie zdewastowano pracownię polsko-białoruskiej artystki

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zapowiedział, że będzie rozmawiał z niemieckim kanclerzem "o niedopuszczalnym incydencie z udziałem niemieckiej policji i rodziny migrantów po naszej stronie granicy". Wcześniej rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński powiedział, że po tym, jak niemiecka policja zatrzymała cudzoziemców, przewiozła ich do Polski w okolice Osinowa Dolnego koło Cedyni i tam pozostawiła. Rzecznik niemieckiej policji w komentarzu dla "Faktu" powiedział, że sytuacja "wyglądała nieco inaczej".

Incydent przy polsko-niemieckiej granicy. Tusk: będę rozmawiał z Scholzem, sprawa musi być wyjaśniona

Incydent przy polsko-niemieckiej granicy. Tusk: będę rozmawiał z Scholzem, sprawa musi być wyjaśniona

Źródło:
TVN24, PAP, Fakt.pl

Na Pabianickie Centrum Medyczne nałożono karę w wysokości 550 tysięcy złotych w związku z odmową legalnej aborcji - przekazała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Dodała, że NFZ jest w "końcowej fazie" postępowania kontrolnego także w dwóch innych placówkach. - Obawiam się, że tam też nałożenie kary będzie zasadne - mówiła szefowa resortu.

Na szpital nałożono karę za odmowę aborcji. NFZ przeprowadza kolejne kontrole

Na szpital nałożono karę za odmowę aborcji. NFZ przeprowadza kolejne kontrole

Źródło:
PAP

Twardy sen poszukiwanego listem gończym przerwali policjanci w Skarżysku-Kamiennej (woj. świętokrzyskie). Gdy mundurowi weszli siłowo do pokoju, 40-latek leżał przykryty kołdrą. Twierdził, że spał.

Weszli siłowo do pokoju, poszukiwany leżał pod kołdrą. "Twardy sen"

Weszli siłowo do pokoju, poszukiwany leżał pod kołdrą. "Twardy sen"

Źródło:
KPP w Skarżysku-Kamiennej

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami w przepisach o ruchu drogowym. Chodzi o dodanie zapisu dotyczącego utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę poza obszarem zabudowanym. Nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Za to wykroczenie stracisz prawo jazdy. Będą nowe przepisy

Za to wykroczenie stracisz prawo jazdy. Będą nowe przepisy

Źródło:
PAP

W poniedziałek sejmik województwa małopolskiego, w którym większość ma PiS, próbował - już po raz drugi - wybrać marszałka. Po wielokrotnych przerwach sesja ma zostać dokończona dwa dni później. Przez wewnętrzne tarcia w partii rekomendowany przez Jarosława Kaczyńskiego poseł Łukasz Kmita nie uzyskał dotąd poparcia radnych własnego ugrupowania. Nie pomógł apel byłej premier Beaty Szydło ani osobisty nadzór sekretarza generalnego PiS. - Jesteśmy o włos od kompromisu - deklaruje poseł Kmita w rozmowie z tvn24.pl.

Nie pomógł apel byłej premier i osobisty nadzór sekretarza PiS. Radni wciąż nie wybrali marszałka

Nie pomógł apel byłej premier i osobisty nadzór sekretarza PiS. Radni wciąż nie wybrali marszałka

Źródło:
tvn24.pl

Na Babiej Górze odkryto dwa nieznane dotąd naukowcom gatunki jastrzębców, roślin należących do rodziny astrowatych. Zostały uznane za gatunki endemiczne, a więc występujące tylko tam. Łacińskie określenie jednego z nich pochodzi od nazwy Babiogórskiego Parku Narodowego, który w tym roku obchodzi swoje 70-lecie.

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Źródło:
PAP

Z majowego badania wynika, że pozycję lidera najniższych cen utrzymał Auchan. Średni koszt koszyka zakupowego w tej sieci wyniósł 245,40 zł - informuje ASM Sales Force Agency. Jak dodają autorzy najnowszego "Badania i Raportu Koszyk Zakupowy", już tylko w pięciu sieciach tak zwany koszyk zakupowy kosztuje mniej niż 300 złotych.

Oto najtańsze sklepy w Polsce

Oto najtańsze sklepy w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Zaginęła 39-letnia Natalia Panocha-Raczkiewicz z podpoznańskiego Gortatowa. O nagłym zniknięciu kobiety rodzina zaalarmowała policję, która opublikowała komunikat na swojej stronie. Funkcjonariusze proszą o kontakt wszystkie osoby posiadające wiedzę o tym, gdzie przebywa zaginiona.

Kontakt nagle się urwał. Poszukiwania 39-letniej Natalii spod Poznania

Kontakt nagle się urwał. Poszukiwania 39-letniej Natalii spod Poznania

Źródło:
DDTVN, TVN24

Niebezpieczna bakteria wywołująca paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego (STSS) rozprzestrzenia się w rekordowym tempie w Japonii. Tylko do czerwca odnotowano więcej przypadków niż w całym poprzednim roku - niemal tysiąc. Eksperci ostrzegają, że obecnie nawet trzy na dziesięć przypadków zakażeń kończy się śmiercią pacjenta.

Rekordowy poziom zakażeń śmiertelnie groźną bakterią. "Większość zgonów następuje w ciągu 48 godzin"

Rekordowy poziom zakażeń śmiertelnie groźną bakterią. "Większość zgonów następuje w ciągu 48 godzin"

Źródło:
CNN, Japan Times

Od przeszło roku w Polsce działa powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców. U kobiet HPV najczęściej przyczynia się do zachorowania na raka szyjki macicy, a u mężczyzn - na raka krtani. Do tej pory pierwszą dawkę szczepionki, która może skutecznie zapobiec wielu nowotworom, przyjęło ponad 180 tysięcy dzieci spośród 900 tysięcy, które do końca roku zyskają taką możliwość.

Od roku można bezpłatnie zaszczepić się przeciwko HPV. Ile dzieci skorzystało z programu?

Od roku można bezpłatnie zaszczepić się przeciwko HPV. Ile dzieci skorzystało z programu?

Źródło:
Ministerstwo Zdrowia, PAP
Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie żyje Anders Bodegård, szwedzki slawista i tłumacz, który na język szwedzki przełożył m.in. poezję Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza i Ewy Lipskiej, a także reportaże Ryszarda Kapuścińskiego. Informację o jego śmierci przekazała Fundacja Wisławy Szymborskiej.

"Szymborska mówiła, że bez niego nie przyznano by jej Nagrody Nobla". Nie żyje Anders Bodegård

"Szymborska mówiła, że bez niego nie przyznano by jej Nagrody Nobla". Nie żyje Anders Bodegård

Źródło:
Wisława Szymborska/Facebook, tvn24.pl

Władimir Putin zwolnił czterech wiceministrów obrony i mianował ich następców - podała agencja Reutera. Wśród nowych urzędników resortu obrony znalazła się między innymi krewna Putina, Anna Ciwilewa, która według rosyjskich mediów jest córką jego kuzyna.

Putin przemeblowuje rosyjski resort obrony. Krewnej powierzył urząd wiceministra

Putin przemeblowuje rosyjski resort obrony. Krewnej powierzył urząd wiceministra

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl

Do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga trafił akt oskarżenia przeciwko Zofii K. Utytułowana windsurferka, medalistka igrzysk olimpijskich ma odpowiedzieć za oszustwo.

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl