Kilkanaście gmin w Polsce jest bez gazu. Jak radzą radzą mieszkańcy?

Źródło:
TVN24/ Biznes/ PAP
Brak dostaw gazu. Problemy w gminie Mieścisko (woj. wielkopolskie)
Brak dostaw gazu. Problemy w gminie Mieścisko (woj. wielkopolskie)TVN24
wideo 2/14
Brak dostaw gazu. Problemy w gminie Mieścisko (woj. wielkopolskie)TVN24

Skutki wstrzymania dostaw gazu przez firmę Novatek są już widoczne. Kilkanaście gmin w Polsce jest pozbawionych tego ważnego surowca. Z problemem borykają się mieszkańcy, przedsiębiorcy i placówki użyteczności publicznej. Tak jest między innymi w gminach Mieścisko, Zagorów (woj. wielkopolskie), Lubień Kujawski, w nadmorskiej Łebie i na Mazowszu. Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że "ta sprawa zostanie naprawiona; udzielona zostanie odpowiednia pomoc".

Firma Novatek Green Energy sp. z o.o, która została objęta polskimi sankcjami wstrzymała dostawy gazu do kilkunastu gmin w kraju. Gdzie zabrakło surowca? Jak sobie z tym radzą mieszkańcy i przedsiębiorcy? To sprawdzają reporterzy TVN24.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Dwie wielkopolskie gminy

Jeśli chodzi o gminę Mieścisko to tu dostaw pozbawione są gospodarstwa domowe, przedszkole, biblioteka, czy urząd gminy. To ci odibiorcy indywidualni, którzy teraz zmagają się z brakiem gazu. A co za tym idzie nie działa ogrzewanie, nie ma też ciepłej wody.

Łukasz Wójcik rozmawiał z jednym z mieszkańców. Z relacji mężczyzny wynika, że we wspólnocie mieszkaniowej, do której należy sytuacja wygląda tak, że kuchenki gazowe są zasilne butlami z gazem. W związku z tym mieszkańcy mają możliwość zagotowania wody, czy przygotowania jedzenia.

Z problemem boryka się też szkoła podstawowa. Na razie w klasach jest około 20 stopni Celsjusza. To temperatura, w której spokojnie można prowadzić zajęcia. Jeszcze jest w kranach letnia woda, bo kotły gazowe pracowały wczoraj do godziny 16 i zdążyły jeszcze ją ogrzać.

Mieścisko. W kogo uderzy brak dostaw gazu?
Dyrektorka szkoły w gminie Mieściska będzie rozważać odwołanie zajęć, jeśli dostawy gazu nie zostaną przywróconeTVN24

- Jeżeli temperatura wewnątrz budynku szkoły spadnie poniżej 18 stopni Celsjusza i skończy się zapas ciepłej wody w zbiornikach podejmę stosowne kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie uczniów oraz pracowników szkoły. Najprawdopodobniej podejmę decyzję o zawieszeniu zajęć - mówi TVN24 Natalia Pałczyńska, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Mieścisku.

Na terenie tej gminy jest też bardzo duża wytwórnia pasz dla zwierząt. Jeśli zaprzestaną produkcji, a brak gazu właśnie to spowoduje, to fermy, które mają zakontraktowane zamówienia nie dostaną paszy.

Wójt gminy Mieścisko podkreślił, że jest w stałym kontakcie z wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim oraz Wielkopolskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu. - Nasi mieszkańcy spodziewali się, że w związku z sytuacją na Ukrainie mogą pojawić się problemy z dostawami paliw. Nikt jednak nie wpadłby na to, że to nasza nieduża, wiejska gmina jako jedna z pierwszych odczuje skutki wprowadzanych sankcji - powiedział Przemysław Renn.

Przemysław Renn o odcięciu dostaw gazu do gminy Mieścisko
Przemysław Renn o odcięciu dostaw gazu do gminy MieściskoTVN24

Pozbawiona gazu jest również inna wielkopolska gmina Zagórów. Jak dowiedziała się reporterka TVN24, tam wszystkie budynki użyteczności publicznej pozbawione są gazu, Mowa tu między innymi o szkole, siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej, czy przedszkolach.

"Pomysły są konsultowane na szczeblu wyższym niż wojewódzki'

W czwartej rano wojewoda wielkopolski informował, że zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Spotkanie zakończyło się tuż po godzinie 11. Jak przekazały służby wojewody wzięli w nim udział pracownicy urzędu, przedstawiciele Polskiej Spółki Gazowniczej oraz wójtowie Mieściska i Zagórowa.

- Próbowaliśmy wypracować rozwiązania i dowiedzieć się jak wygląda ta sytuacja z ich punktu widzenia. Wójtowie zaraportowali też ile osób w ich gminach jest pozbawionych gazu oraz jakie instytucje publiczne utraciły na tym wstrzymaniu dostaw. Pomysły są konsultowane na szczeblu wyższym niż wojewódzki. Mamy nadzieję, że rozwiązania zostaną jak najszybciej przyjęte. Jednym z pomysłów jest wykorzystanie infrastruktury należącej do firmy Novatek – mówi TVN24 Mateusz Daszkiewicz, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Rzecznik wielkopolskiego wojewody o brakach dostaw gazu
Rzecznik wielkopolskiego wojewody o brakach dostaw gazuTVN24

W Łebie cała infrastruktura gazowa należy do firmy Novatek

W trudnej sytuacji jest też Łeba. W czwartek burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński poinformował, że w związku z objęciem sankcjami firmy Novatek Green Energy zarząd tej firmy podjął decyzję o zaprzestaniu dostarczania gazu do wszystkich odbiorców na terenie gminy miejskiej Łeba (pow. lęborski, woj. pomorskie). - 27 kwietnia przedstawiciele firmy Novatek poinformowali nas, że zamykają dopływ gazu do Łeby. My spodziewając się, że to nastąpi jeszcze we wtorek byliśmy w stałym kontakcie z wojewódzkim wydziałem zarządzania kryzysowego i wojewodą. Mam wiedzę, że brali oni udział w wideokonferencji z MSWiA. Otrzymałem informacje, że zostaną podjęte stosowne decyzje w celu przywrócenia gazu do miejscowości Łeba – powiedział w czwartek Strzechmiński. Burmistrz zaznaczył, że miasto jest w niekomfortowej sytuacji, bo "cały majątek, czyli około 40 kilometrów sieci gazowniczej na terenie miasta Łeby oraz wszystkie urządzenia są własnością firmy Novatek". - Novatek kupił całą instalację od firmy Amber Gaz z Koszalina. To było jakoś w 2016-2017 r. i my się staliśmy zakładnikami takiej sytuacji. Nie miałem na to wpływu. Teraz prawdopodobnie polskie spółki gazownicze przejmą zarządzanie siecią i dostawy gazu, ale jak to zostanie przeprowadzone, nie wiem – podkreślił burmistrz Łeby. Bez ogrzewania i w części także bez ciepłej wody pozostaje 80 proc. budynków w Łebie. - To są obiekty użyteczności publicznej - szkoła, urząd, biblioteka, ośrodek zdrowia, straż pożarna. Ponadto od gazu odcięta została bardzo duża grupa prowadzących działalność gospodarczą, w tym pensjonaty i hotele, a także osoby fizyczne – powiedział Strzechmiński.

Łeba. Jak hotelarze zamierzają sobie poradzić z brakiem dostaw gazu w weekend majowy?
Łeba. Jak hotelarze zamierzają sobie poradzić z brakiem dostaw gazu w weekend majowy?TVN24

Brak dostaw gazu mocno odczuwają właściciele hoteli i pensjonatów, którzy po raz pierwszy po pandemii mogą przyjąć 100 procent gości. – Nagle wstrzymano nam dostawy gazu. Ta sytuacja miała miejsce wczoraj w godzinach popołudniowych – mówi Katarzyna Witke - dyrektor hotelu Łeba.

Choć ten hotel akurat ma plan B na sytuację, w której się znalazł. – Takie działania podjęliśmy kilka lat temu. Zamontowaliśmy drugi piec, który pozwala na ogrzanie budynku. Odbieramy telefony od gości, którzy są zaniepokojeni sytuacją. Wszystkich uspokajamy, bo akurat my jesteśmy w stanie sobie poradzić. – dodaje Witke.

Nie każdy jest w tak komfortowej sytuacji. Jak mówi pani Katarzyna, nie brakuje obiektów, których funkcjonowanie w opiera się tylko na gazie. – W związku z tym nie są w stanie prowadzić swoich usług, a jesteśmy dwa dni przed weekendem majowym. Burmistrz Łeby również zapewnia, że prowadzi intensywne rozmowy z wojewodą pomorskim, by opanować tę sytuację kryzysową.

"To nie jest wielka grupa, bo ta sieć działa w naszym mieście od niedawna"

W czwartek zastępca burmistrza Lubienia Kujawskiego przekazał, że wczoraj po południu dostęp do gazu został odcięty. - Mieliśmy sygnały od mieszkańców, którzy podłączyli się do sieci, że nie mają dostępu do gazu. To nie jest wielka grupa, bo ta sieć działa w naszym mieście od niedawna, od zeszłego roku. Na tę chwilę będzie to kilkadziesiąt instalacji — w tym budynek Urzędu Miejskiego, Centrum Kultury i szkołę - podkreślił Tomczak. Wskazał, że w szkole nadal jest zabezpieczenie w postaci pozostawionych kotłów węglowych, więc można alternatywnie przejść na węgiel. - W Urzędzie Miasta obecnie gazu nie ma. Sezon grzewczy się na szczęście zakończył, więc dla samego funkcjonowania urzędu nie jest to wielki problem. Instalacja w naszej gminie jest nowa, to była prywatna inicjatywa spółki Novatek. Wcześniej w mieście w ogóle nie było sieci gazowej - wyjaśnił zastępcą burmistrza.

Na Mazowszu bez gazu trzy gminy: Kałuszyn, Mrozy, Cegłów

W gminie Mrozy znajduje się przepompownia gazu należąca do firmy Novatek. Dotychczas poza gminą Mrozy zaopatrywała też Kałuszyn i Cegłów. Łącznie to 450 podmiotów. Wśród nich są między innymi domy mieszkalne, bloki, przedszkola i szkoły. - Można szacować, że od środy od godziny 15.30 bez gazu pozostaje około tysiąc osób. Samorządowcy zgadzają się z tym, że w związku z wojną w Ukrainie sankcje uderzają w rosyjskich oligarchów, ale przyjęte rozwiązanie nie miały uderzać w zwykłych mieszkańców - relacjonuje Michał Gołębiowski, reporter TVN24.

Problemy z brakiem gazu w gminie Mrozy (woj. mazowieckie)
Problemy z brakiem gazu w gminie Mrozy (woj. mazowieckie)TVN24

Jak mówi burmistrz Kałuszyna, Novatek poinformował gminy o wstrzymaniu dostaw tak późno, że trudno było podjąć jakieś konkretne działania. - Informacja do urzędu miejskiego dotarła w środę około godziny 13. W tym dokumencie nie było informacji o tym, o której godzinie dokładnie zostanie odłączony gaz tylko, że "dzisiaj". O godzinie 15.30 gaz został wyłączony. W Kałuszynie jest około 50 domów zależnych od Novateku. Wszystkie znajdują się w części południowej. Nie mamy za to do tej sieci podłączonego żadnego budynku użyteczności publicznej - mówi Arakdiusz Czyżewski, burmistrz Kałuszyna.  

Burmistrz gminy Kałuszyn o braku gazu
Burmistrz gminy Kałuszyn o braku gazuTVN24

"Robimy wszystko, żeby jak najszybciej do tych gmin gaz wrócił"

- W Polsce mamy 2,5 tys. gmin, w kilkunastu jest problem i od chwili, kiedy została wdrożona decyzja sankcyjna podjęliśmy działania, żeby zaradzić temu problemowi i mam nadzieję, że gaz zostanie tam jak najszybciej dostarczony – powiedział w czwartek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych Paweł Szefernaker. - Wczoraj mieliśmy spotkania z ekspertami, (…) robimy wszystko, żeby jak najszybciej do tych gmin gaz wrócił - dodał. Wyjaśnił, że w kilkunastu gminach w Polsce zostały wstrzymane dostawy przez firmę Novatek, "gdyż parę lat temu tam podjęto decyzję, żeby infrastrukturę, a nie tylko dostawcą był ktoś, kto jest firmą rosyjską, tylko żeby infrastruktura była w rękach firmy rosyjskiej". Wskazał, że MSWiA nie mogło poinformować władz samorządowych w tych gminach o objęciu Novatek Green Energy sp. z o.o, sankcjami, gdyż "decyzje dotyczące firm wpisanych na listę przedsiębiorstw objętych sankcjami zapadały w sposób niejawny". - Tych decyzji nie można było wcześniej ogłosić. Sprawa dotyczy zaledwie kilkunastu gmin, aczkolwiek los tych osób mieszkających w tych gminach jest niezwykle ważny, dlatego od pierwszych godzin po wprowadzeniu tej decyzji podjęliśmy działania, które mają na celu jak najszybsze doprowadzenie gazu w te miejsca, gdzie go zabraknie – powiedział wiceminister.

Polskie firmy przejmą instalacje gazowe?

- Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie w sprawie pomocy tym wszystkim miejscowościom, w których są problemy dotyczące gazu. MSWiA, zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym kieruje wniosek do premiera o wydanie specjalnej dyspozycji do PSG oraz PGNiG i te dwie spółki zajmą się niezwłocznym dostarczeniem gazu do tych miejscowości, poprzez przejęcie w ramach ustawy o zarządzaniu kryzysowym infrastruktury, która do tego służy - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller Zapowiedział również, że "w związku z tym dzisiaj to polecenie zostanie wydane i w tym tygodniu ta sprawa zostanie naprawiona; udzielona zostanie odpowiednia pomoc".

Wcześniej o takim scenariuszu mówił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. A tuż przed godziną 14, poinformował, że MSWiA skierowało już wspomniany wniosek do Kancelarii Premiera.

Piotr Müller: PSG i PGNiG przejmą instalacje gazowe w gminach, w których były one w rękach rosyjskich firm
Piotr Müller: PSG i PGNiG przejmą instalacje gazowe w gminach, w których były one w rękach rosyjskich firmTVN24

Konsekwencje sankcji

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował we wtorek o opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA tzw. listy sankcyjnej. Jej utworzenie umożliwiła specustawa, która 15 kwietnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Regulacja wprowadziła m.in. zakaz importu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu pochodzącego z Rosji i z Białorusi, a także zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej. Wśród 50 podmiotów umieszczonych na liście jest firma Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie - spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji.

Kamiński: konkretne podmioty rosyjskie i białoruskie na liście sankcyjnej
Kamiński: konkretne podmioty rosyjskie i białoruskie na liście sankcyjnejTVN24

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autorka/Autor:aa/gp

Źródło: TVN24/ Biznes/ PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Meksyku i Kanady już zapowiedziały cła odwetowe.

Trump nałożył cła. Sąsiedzi już zapowiedzieli odwet

Trump nałożył cła. Sąsiedzi już zapowiedzieli odwet

Źródło:
PAP

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja w Żyrardowie, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl ustalił nieoficjalnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Źródło:
tvn24.pl

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

1074 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali Połtawę. Zabili siedem osób, a 14 - w tym dziecko - zostało rannych. Sztab Generalny w Kijowie oskarżył Rosję o umyślny atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Rosyjskie rakiety spadły na Połtawę. Nie żyje siedem osób, wśród rannych dziecko

Rosyjskie rakiety spadły na Połtawę. Nie żyje siedem osób, wśród rannych dziecko

Źródło:
PAP

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Wynika z nich, że premier Viktor Orban w ciągu ostatniego roku zubożał o 4,3 miliona forintów, szef MSZ Peter Szijjarto nadal jest winien swoim rodzicom 30 milionów, a obłożony amerykańskimi sankcjami szef gabinetu premiera Antal Rogan rozpoczął nowy rok z majątkiem o wartości 609 milionów forintów.

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Źródło:
PAP

Norwegia kończy z hodowlą zwierząt futerkowych. 1 lutego wszedł zakaz. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu. Na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka jednak ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów.

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Źródło:
PAP

11-letni Paweł zginął, a Kuba do dzisiaj leczy się z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w chłopców samochodem wjechała 78-letnia kobieta. Dzieci szły poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi włodarze po tragedii obiecali jego budowę, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzieć nie potrafią. Mieszkańcy są rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - mówią.

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Źródło:
tvn24.pl

Z analizy zdjęć satelitarnych analityka wywiadu MT Andersona wynika, że wszystkie rosyjskie statki i okręty wojenne opuściły swoją bazę w syryjskim porcie Tartus, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i płyną na zachód.

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Źródło:
PAP

Serbscy studenci zorganizowali kolejny masowy protest i zablokowali mosty na Dunaju w Nowym Sadzie, gdzie trzy miesiące temu doszło do katastrofy budowlanej. Jeden z mostów został zablokowany na 24 godziny, do niedzielnego popołudnia. W demonstracji wzięły udział dziesiątki tysięcy osób.

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Źródło:
Reuters, Associated Press

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Polska podejmuje ogromny wysiłek. Służy to nam wszystkim

Szef Rady Europejskiej: Polska podejmuje ogromny wysiłek. Służy to nam wszystkim

Źródło:
TVN24

Trzy i pół miliona złotych, a nie 40 milionów złotych wróciło do budżetu państwa z tak zwanego programu willa plus. To, co minister Przemysław Czarnek rozdał na siedziby różnych fundacji, trudno teraz odzyskać. Jednym z beneficjentów dotacji jest Fundacja "Dumni z Elbląga", w której siedzibie odbywają się teraz kursy numerologii i sensu egzystencji, a jej prezes przekonuje, że "jego stwórcą jest Allah".

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Źródło:
Fakty TVN

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Policjanci z hrabstwa El Dorado w stanie Kalifornia przeprowadzili nietypową akcję ratunkową. Pomogli psu, który spadł 60 metrów w dół wodospadu. Jak podały lokalne media, zwierzę doznało obrażeń.

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Źródło:
sacbee.com, CNN
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Samochód osobowy wypadł z drogi i dachował w powiecie nyskim (woj. opolskie). W środku było dwóch mężczyzn, nie udało się ich uratować. Policja wyjaśnia, jak doszło do wypadku.

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Źródło:
TVN24

Jak działają kamery na rondzie Wojnara we Włochach? Ze statystyk drogowców wynika, że tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowały niemal 800 wykroczeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zapewnień o rozliczeniu willi plus było dużo, ale kiedy zajrzymy do kasy państwa, to okaże się, że z 40 milionów złotych, które Przemysław Czarnek rozdał, wróciło 3,5 miliona - mówiła na antenie TVN24 Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl. - Widzimy, że te procedury się dłużą. Docierają też do nas sygnały o tym, że w ministerstwie istnieją pewne braki kadrowe osób, które mogłyby to skutecznie rozliczać - powiedział Piotr Szostak.

"Zaawansowany trolling, robienie sobie jaj z systemu sprawiedliwości". Co dalej z rozliczeniem willi plus

"Zaawansowany trolling, robienie sobie jaj z systemu sprawiedliwości". Co dalej z rozliczeniem willi plus

Źródło:
TVN24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl