Jest wniosek o przejęcie instalacji należących do Novatek Green Energy przez polskie spółki

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Wójt gminy Mieścisko Przemysław Renn o odcięciu dostaw gazu
Wójt gminy Mieścisko Przemysław Renn o odcięciu dostaw gazuTVN24
wideo 2/9
TVN24Wójt gminy Mieścisko Przemysław Renn o odcięciu dostaw gazu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce by PGNiG i Polska Spółka Gazownictwa mogły przejąć instalacje gazowe należące do spółki Novatek Green Energy, która została objęta polskimi sankcjami. MSWiA skierowało wniosek do Kancelarii Premiera o wydanie decyzji w tej sprawie - poinformował w czwartek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Firma Novatek Green Energy sp. z o.o po tym, jak została objęta polskimi sankcjami, wstrzymała dostawy gazu do kilkunastu gmin w kraju. Rząd chce, aby dostarczaniem gazu do tych gmin poprzez przejęcie infrastruktury zajęły się PSG i PGNiG.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik poinformował, że MSWiA skierowało wniosek do KPRM o wydanie decyzji w sprawie przejęcia przez PSG oraz PGNiG na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym instalacji gazowych należących do spółki Novatek Green Energy.

- Z MSWiA wyszedł wniosek do Kancelarii Premiera o wydanie decyzji nakazującej polskim spółkom gazowniczym przejęcie tego zadania, jakim jest dostarczenie gazu do tych gmin, które zostały odcięte w wyniku decyzji sankcyjnej. Jestem przekonany, że lada chwila ten problem zostanie rozwiązany - powiedział Wąsik w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

- Chciałbym podkreślić, że polskie samorządy nie zostają same, pomagamy, zarówno spółki Skarbu Państwa, jak i rząd robi wszystko, aby te perturbacje, które nastąpiły, szybko zniknęły - dodał wiceminister.

Rzecznik rządu Piotr Mueller zapowiedział wcześniej, że takie polecenie zostanie wydane przez premiera Mateusza Morawieckiego jeszcze w czwartek. - W tym tygodniu ta sprawa zostanie naprawiona, udzielona zostanie odpowiednia pomoc - zaznaczył.

Sankcje wobec Rosji

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował we wtorek o opublikowaniu tzw. listy sankcyjnej. Jej utworzenie umożliwiła specustawa, która 15 kwietnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Regulacja wprowadziła m.in. zakaz importu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu pochodzącego z Rosji i z Białorusi, a także zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej.

Wśród 50 podmiotów umieszczonych na liście jest firma Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie - spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości