Niezwykłe odkrycie w Pałacu Sułkowskich w Lesznie (woj. wielkopolskie). Podczas przygotowań do remontu jednego z pomieszczeń okazało się, że pod warstwą farby znajdują się nieznane dotąd polichromie.
W Pałacu Sułkowskich w Lesznie (woj. wielkopolskie) mieści się delegatura urzędu wojewódzkiego. Podczas przygotowań do remontu sekretariatu byłego gabinetu wojewody leszczyńskiego odkryto polichromie przedstawiające anielskie postacie. Malowidła najprawdopodobniej powstały w II połowie XVIII wieku.
- W trakcie prac, rozpoczętych za pozwoleniem miejskiego konserwatora w Lesznie, stwierdzono, iż pod warstwami przemalowań znajduje się malowidło, będące częścią większej kompozycji wykonanej prawdopodobnie w technice al fresco z podmalówkami – podał Tomasz Stube, rzecznik Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Wojewoda wielkopolski zwróci się z wnioskiem do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpis odkrytych polichromii do rejestru zabytków. - Odkryta polichromia wydaje się być kompletna i zachowana w dobrym stanie. Jej styl jest spójny z dekoracją drzwi płycinowych na piętrze, na których pod koniec lat 90. XX w. odsłonięto historyczne intarsje. Jest możliwe, że malowidło stanowi relikt barokowego wystroju wykonanego na zlecenie Aleksandra Józefa Sułkowskiego około 1760 roku – podał Stube.
Podczas oględzin malowideł ustalono, że należy dokończyć zdejmowanie przemalowań. Niewykluczone, że reszta malowideł, a być może i innych detali, znajduje się pod boazeriami saloniku wojewody. Stube poinformował, że w planach jest wykonanie badań laboratoryjnych w celu ustalenia historycznej technologii wykonania polichromii. Pozwoli to na ocenę czasu powstania malowideł oraz ich wartości artystycznych i historycznych.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: WUW w Poznaniu