Kulczyk, Feldman, Łybacka i Ada Rusowicz. Znane osoby pochowane na poznańskich cmentarzach

Źródło:
tvn24.pl
Gdzie są pochowani znani i zasłużeni ludzie w Poznaniu?UM Poznania

Co roku poznaniacy tłumnie ruszają na cmentarze, by uczcić pamięć bliskich. Na tutejszych nekropoliach pochowano też wiele znanych i zasłużonych osób. Tuż przed Wszystkimi Świętymi przypominamy, gdzie można znaleźć ich groby. To w stolicy Wielkopolski spoczywają między innymi Krystyna Feldman, Jan Kulczyk, Krystyna Łybacka czy Ada Rusowicz.

Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan

Wielu poznaniaków odwiedza Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, nazywany "poznańskimi Powązkami". To najstarsza nekropolia w Poznaniu, która znajduje się na Wzgórzu Św. Wojciecha. Powstała w 1810 r. jako cmentarz parafii farnej św. Marii Magdaleny. W cmentarz zasłużonych przekształcono go w 1948 r. Uważany jest też za jedną z najbardziej malowniczych w Poznaniu.

To jeden z najbardziej malowniczych cmentarzy w PoznaniuTVN24

Leżą tu m.in. Stanisław Mikołajczyk, były premier Polski, byli prezydenci Poznania: Cyryl Ratajski, Jarogniew Drwęski czy Wojciech Szczęsny-Kaczmarek. Jest tu także symboliczny grób Hipolita Cegielskiego oraz pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego - Stanisława Taczaka.

Grób Stanisława TaczakaTVN24

Stąd już tylko kilka kroków do Krypty Zasłużonych Wielkopolan, która znajduje się przy kościele w parafii pw. św. Wojciecha. Jak co roku 1 listopada krypta będzie otwarta dla zwiedzających. To tutaj pochowano m.in.: Józefa Wybickiego (twórcy Hymnu Polski), Feliksa Nowowiejskiego (kompozytora i twórcy melodii Roty). W krypcie złożono również urnę z sercem generała Jana Henryka Dąbrowskiego (polski generał, twórca Legionów Polskich we Włoszech).

Cmentarz Zasłużonych WielkopolanTVN24

Znane osoby pochowane na cmentarzu Miłostowo

Krystyna Feldman (1916-2007)

Wybitna aktorka teatralna i telewizyjna. Urodziła się 1 maja 1916 roku we Lwowie. Jej rodzicami byli Katarzyna Feldman (śpiewaczka operowa) i Ferdynand Feldman (aktor). Wiadomo, że wczesne dzieciństwo spędziła w Krakowie. Następnie przeprowadziła się z rodziną do Zakopanego. Jest absolwentką Instytutu Sztuki Teatralnej. W 1937 roku zdała eksternistyczny egzamin aktorski. Jeszcze w tym samym roku debiutowała w Teatrze Miejskim we Lwowie. W czasie wojny była łączniczką Armii Krajowej. Od 1976 r. była aktorką Teatru Polskiego (1976–83), a od 1983 r. Teatru Nowego w Poznaniu. Z kolei od 1980 r. działała w "Solidarności". Ponadto współpracowała ze środowiskiem Dominikanów. Wielką popularność przyniosła jej rola babci Kiepskiej w serialu "Świat według Kiepskich". Przed Teatrem Nowym w Poznaniu jest skwer im. Krystyny Feldman.

Czesław Cybulski (1935-2022)

Polski trener lekkoatletów. Urodził się 18 czerwca 1935 roku w podpoznańskiej Mosinie. Był najbardziej utytułowanym trenerem rzutów w historii całej polskiej lekkoatletyki. Jego specjalnością był rzut młotem. Pracował z Szymonem Ziółkowskim, Anitą Włodarczyk i Pawłem Fajdkiem. Jego zawodnicy i zawodniczki 16 razy zdobywali medale podczas największych światowych imprez. 

Krystyna Łybacka (1946-2020)

Była minister edukacji, posłanka na Sejm, eurodeputowana przez lata związana z lewicą. Krystyna Łybacka urodziła się 10 lutego 1946 roku. Była posłanką na Sejm w latach 1991–2014 i minister edukacji narodowej i sportu w latach 2001 - 2004, a od 2014 roku także deputowaną do Parlamentu Europejskiego. W 2019 uznana została za najbardziej pracowitego europosła w kategorii edukacja, kultura i media w ramach plebiscytu MEP Awards organizowanego przez "The Parliament Magazine". W tym samym roku nie wystartowała już jednak w kolejnych wyborach europejskich i zdecydowała o zawieszeniu działalności politycznej.

Pogrzeb Krystyny Łybackiej
Pogrzeb Krystyny ŁybackiejTVN24

Ada Rusowicz (1944-1991)

Polska piosenkarka, wokalistka zespołu Niebiesko-Czarni. Adriana Rusowicz urodziła się 8 września 1944 roku w Wilnie. Ukończyła liceum w Sztumie, a następnie podjęła naukę zawodu nauczycielki w Olsztynie. W 1968 roku była najpopularniejszą polską wokalistką. Mężem Ady Rusowicz był gitarzysta Wojciech Korda (jego grób również znajduje się na cmentarzu w Miłostowie). Muzycy doczekali się dwójki dzieci. Córka Anna również jest popularną wokalistką.

Mariusz Sabiniewicz (1963-2007)

Aktor telewizyjny i teatralny, poznaniak. Mariusz Sabiniewicz urodził się 21 stycznia 1963 roku. Najpierw ukończył Szkołę Podstawową nr 18 im. Zofii Nałkowskiej, potem kontynuował naukę w X Liceum Ogólnokształcące im. Przemysława II. Ukończył Szkołę Filmową w Łodzi. Od 1986 roku był związany z Teatrem Polskim w Poznaniu. Po czterech latach zaczął pracę w Teatrze Nowym. Poznaniacy pamiętają go m.in. z roli Konrada w „Dziadach” i jako Adama Faworskiego w „Pięknej Lucyndzie”. Popularność przyniosła mu rola Norberta w serialu "M jak miłość".. 

Ewa Wanat (1962-2023)

Polska dziennikarka radiowa i telewizyjna. Urodziła się 29 sierpnia 1962 roku w Poznaniu. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Pracę w mediach rozpoczęła w 1989 roku – wówczas związała się z Radiem S Poznań. Współpracowała też z "Gazetą Wyborczą" i poznańskim oddziałem TVP. Wtedy tworzyła i współtworzyła filmy dokumentalne i reportaże dla telewizji publicznej. W latach 2003-2012 była redaktor naczelną radia TOK FM. Potem (2013-2015) radia RDC. Była laureatką Nagrody Hiacynta 2010 "za dziennikarstwo otwarte, odważne, pełne otwartości na problemy społeczne", a w 2010 roku zdobyła tytuł Człowieka Mediów miesięcznika "Brief". W 2023 roku zmarła po kilkuletniej walce z nowotworem.

Znane osoby pochowane na cmentarzu Junikowo

Teresa Zarzeczańska-Różańska (1946-2023)

Pierwsza Polka i czwarta kobieta w historii, która przepłynęła wpław kanał La Manche. Zarzeczańska-Różańska urodziła się 15 października 1946 roku w Siemiątkowie. Była zawodniczką sekcji pływackiej Lecha Poznań, multimedalistką mistrzostw Polski, rekordzistką kraju w stylu klasycznym, a w latach 1967-72 należała do kadry narodowej.

Stefan Stuligrosz (1920-2012)

Znany dyrygent, założyciel chóru "Poznańskie Słowiki" i pedagog. Urodził się 26 sierpnia 1920 r. Od urodzenia związany był z Poznaniem, a w szczególności ze Starołęką, w której się wychował. Przygodę z dyrygenturą Stuligrosz rozpoczął jeszcze w czasie okupacji, kiedy prowadził zajęcia konspiracyjnego chóru katedralnego, po aresztowaniu ks. Wacława Gieburowskiego. Po II wojnie światowej oficjalnie założył Chór Chłopięco-Męski "Poznańskie Słowiki", którego dyrygentem pozostał aż do śmierci. Chór pod dyrekcją Stuligrosza koncertował na całym świecie, w tym wielokrotnie w Watykanie i podczas wizyty Jana Pawła II w Polsce.

Pogrzeb prof. Stefana Stuligrosza w Poznaniu
Pogrzeb prof. Stefana Stuligrosza w Poznaniu23.06| Pogrzeb na cmentarzu junikowskim. Twórca Poznańskich Słowików w sierpniu skończyłby 92 lata.TVN24

Teodor Anioła

Piłkarz Lecha Poznań, członek słynnego tercetu ABC (Anioła, Białas, Czapczyk). Pochodził z kolejarskiej rodziny. Zaraz po wojnie dołączył do Kolejowego Klubu Sportowego, który trenował wówczas na stadionie na Dębcu. W pierwszej drużynie zadebiutował w 1945 roku. To najskuteczniejszy strzelec w historii klubu. W trakcie 196 spotkań ligowych (11 sezonów) zdobył 138 bramek. W latach 1949-51 trzy razy z rzędu sięgał po koronę najlepszego strzelca ligi. Popularny "Diabeł" to także siedmiokrotny reprezentant Polski, wielokrotnie uznawany za najlepszego zawodnika w dziejach Kolejorza.

Edmund Białas 

Piłkarz Lecha Poznań, członek słynnego tercetu ABC (Anioła, Białas, Czapczyk).

Karierę w poznańskim klubie rozpoczynał jeszcze przed wojną - już w 1931 roku. Na najwyższym szczeblu rozgrywek spędził trzy sezony z bilansem 64 gier i 26 bramek. W annałach zapisał się jako pierwszy gracz Lecha, debiutujący w reprezentacji Polski. Po zakończeniu kariery poświęcił się pracy trenerskiej, w trakcie której poprowadził Kolejorza do imponującej serii 61 gier bez porażki. Wynik ten do dziś pozostaje niedoścignionym rekordem klubu.

Znane osoby pochowane na cmentarzu na Sołaczu

prof. Tadeusz Perkitny (1902-1986) i prof. Leon Mroczkiewicz (1900-1971)

Poznańscy podróżnicy i znani wykładowcy Uniwersytetu Przyrodniczego. Poznali się w 1912 roku, w drugiej klasie gimnazjum. Leon przyszedł do szkoły, a pruski belfer kazał mu zająć miejsce w ławce "obok tego głupka Perkitnego". Od tego momentu niemal wszystko robili razem: walczyli w powstaniu wielkopolskim, poszli na te same studia, wyruszali na wspólne wyprawy w Tatry, Bieszczady, Puszczę Białowieską, na Półwysep Helski. W podróż dookoła globu ruszyli z 65 dolarami w kieszeni (bo kolejne 50 ktoś podprowadził im z biurka), kilogramem jabłek, aparatem fotograficznym i dwoma bawolimi plecakami. Zarówno Perkitny jak i Mroczkiewicz po latach zostali wykładowcami Uniwersytetu Przyrodniczego. Ich gabinety dzieliło sto kroków. Taka sama jest odległość pomiędzy ich nagrobkami na sołackim cmentarzu.

Znane osoby pochowane na cmentarzu Nowina

Wanda Błeńska (1900-2014)

Misjonarka i lekarka zwana "matką trędowatych". Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Podczas studiów aktywnie działała w Akademickim Kole Misjologicznym. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu. Błeńska ponad 40 lat spędziła w Ugandzie, oddając się służbie chorym.

Pożegnano "matkę trędowatych". Wanda Błeńska miała 103 lata
Pożegnano "matkę trędowatych". Wanda Błeńska miała 103 lata03.12. | W środę w Poznaniu odbył się pogrzeb zmarłej w miniony czwartek w wieku 103 lat dr Wandy Błeńskiej, misjonarki i lekarki zwanej "matką trędowatych". - To był, jak wielu uważa, człowiek święty – powiedział w środę o zmarłej metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.TVN 24 Poznań

Jan Kulczyk (1950-2015)

Jeden z największych polskich przedsiębiorców, filantrop, miłośnik kultury i sportu. Przez wiele lat znajdował się na szczycie rankingu najbogatszych Polaków. Jan Kulczyk urodził się w Bydgoszczy w 1950 r. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a także handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Zdobył też tytuł naukowy doktora nauk prawnych. Pierwsze kroki w biznesie stawiał w 1981 r. Dzięki kapitałowi, który otrzymał od ojca Henryka, założył polonijną firmę Interkulpol. W 1991 r. założył Kulczyk Holding, który od 2007 r. wszedł w skład Kulczyk Investment. Przedsiębiorstwo zajmuje się inwestycjami w branży energetycznej, naftowej, gazowej, motoryzacyjnej, browarniczej oraz nieruchomości. Jego majątek szacowany był na ponad 15 mld złotych. Miliarder zmarł we Wiedniu, gdzie przeszedł operację serca.

05.08.2015 | Pogrzeb Jana Kulczyka. Tysiące osób żegnały biznesmena
05.08.2015 | Pogrzeb Jana Kulczyka. Tysiące osób żegnały biznesmenaW rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu został pochowany Jan Kulczyk – przedsiębiorca, mecenas kultury i sportu, jeden z najbogatszych Polaków. Zmarł 29 lipca w wieku 65 lat. Fakty TVN

SPRAWDŻ TEŻ: Wyszukiwarka grobów i kwater w Poznaniu >>>

Autorka/Autor:aa

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Poznania

Pozostałe wiadomości

Jeśli potwierdzą się informacje o użyciu nowego rodzaju broni przez Rosję, to pokazuje, że następuje eskalacja z ich strony - tak Władysław Kosiniak-Kamysz komentował doniesienia z Ukrainy. Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że "nie bez przyczyny myśliwce nad Polską po nocy patrolują niebo w stanie najwyższej gotowości". Podzielił zdanie ministra obrony o eskalacji konfliktu.

"Duża eskalacja konfliktu". Sikorski i Kosiniak-Kamysz zabrali głos

"Duża eskalacja konfliktu". Sikorski i Kosiniak-Kamysz zabrali głos

Źródło:
TVN24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

43-letni mieszkaniec Las Vegas zmarł w ubiegły wtorek sześciokrotnie postrzelony przez policjanta wezwanego do jego domu w związku z włamaniem - informują media. Rodzina zmarłego domaga się natychmiastowego zwolnienia i aresztowania funkcjonariusza. Jego prawnik odpowiada, że policjant nie popełnił przestępstwa.

Gdy włamano się do jego mieszkania, wezwał policję. Został zastrzelony przez funkcjonariusza  

Gdy włamano się do jego mieszkania, wezwał policję. Został zastrzelony przez funkcjonariusza  

Źródło:
BBC, CNN

Zamiast dożywocia - 25 lat. Krakowski sąd złagodził wyrok wobec Wojciecha R., skazanego za zabójstwo trzech osób w podkrakowskich Jurczycach w 2000 roku. Chodzi o zbrodnię, którą sąd pierwszej instancji określił mianem "egzekucji". Wyrok jest prawomocny.

Odsiadywał dożywocie za "egzekucję" sprzed 24 lat. Sąd zmienił wyrok

Odsiadywał dożywocie za "egzekucję" sprzed 24 lat. Sąd zmienił wyrok

Źródło:
PAP

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN

Kierowca ciężarówki na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił 14-latkę. Dziewczynka zginęła na miejscu. Do tragedii doszło w czwartek po 7.30 w Parszowie (Świętokrzyskie), na drodze krajowej numer 42.

14-latka zginęła na przejściu dla pieszych

14-latka zginęła na przejściu dla pieszych

Źródło:
PAP

Rosjanie wystrzelili międzykontynentalny pocisk balistyczny z obwodu astrachańskiego. To - jak pisze Reuters - pierwszy raz, kiedy Rosja wykorzystała taką broń do zaatakowania Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał, że prędkość i wysokość, na jakiej poruszał się pocisk, wskazują, że rzeczywiście był to ICBM. Według informacji portalu Ukraińska Prawda to RS-26 Rubież, który został wymierzony w miasto Dniepr. - Zestrzeliwać takie pociski w Europie mogą tylko dwa obiekty: otwarta niedawno baza tarczy antyrakietowej w Redzikowie i podobna baza w Rumunii - powiedział Iwan Kyryczewski, ekspert portalu Defence Express.

Ukraińskie wojsko: Rosjanie wystrzelili międzykontynentalny pocisk balistyczny

Ukraińskie wojsko: Rosjanie wystrzelili międzykontynentalny pocisk balistyczny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Prokuratura pracuje w miejscu tragedii w Mławie (Mazowieckie), gdzie runęła część hali dawnej zajezdni PKS. W czwartek odbywają się oględziny budynku z użyciem drona. Jak ujawniła policja, dwaj mężczyźni, którzy zginęli pod gruzami, byli braćmi.

Zginęli pod gruzami zawalonej hali. Policja: mężczyźni byli braćmi

Zginęli pod gruzami zawalonej hali. Policja: mężczyźni byli braćmi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Miejsce konferencji zwolenników Rafała Trzaskowskiego zostało zmienione ze względu na liczne grono parlamentarzystów, które chciało udzielić mu swojego poparcia. Zebrali się na schodach w Sejmie i tam głośno wsparli kandydata na kandydata na prezydenta. Konferencję zorganizowali również posłowie wspierający w prawyborach KO Radosława Sikorskiego.

Popierający Trzaskowskiego musieli wyjść na schody. Zwolennicy Sikorskiego w innym miejscu w Sejmie

Popierający Trzaskowskiego musieli wyjść na schody. Zwolennicy Sikorskiego w innym miejscu w Sejmie

Źródło:
TVN24

Kierowca taksówki na aplikację jest podejrzany o zgwałcenie kobiety. Według śledczych, wykorzystał fakt, że 30-latka była pod wpływem leków oraz alkoholu. Został aresztowany.

Gwałt w taksówce. Sąd aresztował kierowcę. "Wykorzystał bezradność kobiety"

Gwałt w taksówce. Sąd aresztował kierowcę. "Wykorzystał bezradność kobiety"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Przyjaciele i artyści pożegnali w środę Jadwigę Barańską podczas mszy w warszawskim Kościele Środowisk Twórczych. Pogrzeb aktorki odbył się w Los Angeles, gdzie od wielu lat mieszkała.

"Jak ona grała!". Pożegnanie na dwóch kontynentach

"Jak ona grała!". Pożegnanie na dwóch kontynentach

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyją dwie kobiety potrącone przez samochód w miejscowości Bieździadka na Podkarpaciu. Ofiary wypadku w momencie zdarzenia szły poboczem z lewej strony jezdni. Kierowca był trzeźwy. Wyprzedzał.

Matka i córka szły poboczem, od tyłu wjechał w nie samochód. Obie zginęły na miejscu

Matka i córka szły poboczem, od tyłu wjechał w nie samochód. Obie zginęły na miejscu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Twórca marki Red is Bad Paweł S. jest podejrzany w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Pozostanie w areszcie do 28 stycznia 2025 roku. Sąd odrzucił bowiem skargę obrońców.

Twórca marki Red is Bad Paweł S. nie opuści aresztu

Twórca marki Red is Bad Paweł S. nie opuści aresztu

Źródło:
PAP/tvn24.pl

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę. Obowiązują też alarmy pierwszego stopnia przed obfitymi opadami śniegu i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie zrobi się ślisko i niebezpiecznie.

Drugi stopień ostrzeżeń IMGW. Dosypie śniegu, drogi skuje lód, a poza tym mocno powieje

Drugi stopień ostrzeżeń IMGW. Dosypie śniegu, drogi skuje lód, a poza tym mocno powieje

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W wielu regionach Polski sypie śnieg. Na Kontakt24 otrzymujemy materiały z miejscowości, które się zabieliły. Sprawdź, gdzie nastała zimowa aura.

Polska pod śniegiem. Trudne warunki na zakopiance, Koszalin jak w środku zimy

Polska pod śniegiem. Trudne warunki na zakopiance, Koszalin jak w środku zimy

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters

W czwartek w nocy doszło do pożaru supermarketu Biedronka w Zawidowie (woj. dolnośląskie). Najpierw zapalił się śmietnik przy sklepie, po chwili ogień się rozprzestrzenił. W trakcie gaszenia zawalił się dach budynku. Całonocna akcja straży pożarnej trwa do teraz.

Nocny pożar supermarketu. Trwa akcja dogaszania

Nocny pożar supermarketu. Trwa akcja dogaszania

Źródło:
tvn24.pl

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Z placu w austriackim Tyrolu zniknął domek mobilny z tarasem. Miejscowa policja poinformowała, że budynek został znaleziony ponad 200 km dalej, a sprawą "kradzieży" zajmie się prokuratura. 45-latek, u którego znaleziono domek, twierdzi, że zapłacił za niego rok temu. Po tym, jak go nie otrzymał, "wziął sprawy w swoje ręce" - donoszą lokalne media.

45-latek oskarżony o kradzież domku. "Wziął sprawy w swoje ręce"

45-latek oskarżony o kradzież domku. "Wziął sprawy w swoje ręce"

Źródło:
Kronen Zeitung, ENEX, Frankfurter Rundschau

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Ruszył nabór zgłoszeń do przyszłorocznej, czternastej już, edycji konkursu nagród Polskiej Rady Biznesu. Potrwa on do 10 stycznia 2025 roku, a zdobywców statuetek poznamy 26 maja. - My przyznajemy nagrodę nie firmom, ale ludziom - podkreśla w rozmowie z TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Źródło:
tvn24.pl

Klaudia Zioberczyk wygrała 13. sezon programu "Top Model". 23-latka otrzymała nagrodę w wysokości 200 tysięcy złotych i podpisała kontrakt z agencją modelingową. Jej zdjęcie pojawi się na kolejnej okładce magazynu "Glamour".  

Klaudia Zioberczyk wygrała "Top Model" 

Klaudia Zioberczyk wygrała "Top Model" 

Źródło:
tvn24.pl

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl