Kulczyk, Feldman, Łybacka i Ada Rusowicz. Znane osoby pochowane na poznańskich cmentarzach

Źródło:
tvn24.pl
Gdzie są pochowani znani i zasłużeni ludzie w Poznaniu?UM Poznania

Co roku poznaniacy tłumnie ruszają na cmentarze, by uczcić pamięć bliskich. Na tutejszych nekropoliach pochowano też wiele znanych i zasłużonych osób. Tuż przed Wszystkimi Świętymi przypominamy, gdzie można znaleźć ich groby. To w stolicy Wielkopolski spoczywają między innymi Krystyna Feldman, Jan Kulczyk, Krystyna Łybacka czy Ada Rusowicz.

Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan

Wielu poznaniaków odwiedza Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, nazywany "poznańskimi Powązkami". To najstarsza nekropolia w Poznaniu, która znajduje się na Wzgórzu Św. Wojciecha. Powstała w 1810 r. jako cmentarz parafii farnej św. Marii Magdaleny. W cmentarz zasłużonych przekształcono go w 1948 r. Uważany jest też za jedną z najbardziej malowniczych w Poznaniu.

To jeden z najbardziej malowniczych cmentarzy w PoznaniuTVN24

Leżą tu m.in. Stanisław Mikołajczyk, były premier Polski, byli prezydenci Poznania: Cyryl Ratajski, Jarogniew Drwęski czy Wojciech Szczęsny-Kaczmarek. Jest tu także symboliczny grób Hipolita Cegielskiego oraz pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego - Stanisława Taczaka.

Grób Stanisława TaczakaTVN24

Stąd już tylko kilka kroków do Krypty Zasłużonych Wielkopolan, która znajduje się przy kościele w parafii pw. św. Wojciecha. Jak co roku 1 listopada krypta będzie otwarta dla zwiedzających. To tutaj pochowano m.in.: Józefa Wybickiego (twórcy Hymnu Polski), Feliksa Nowowiejskiego (kompozytora i twórcy melodii Roty). W krypcie złożono również urnę z sercem generała Jana Henryka Dąbrowskiego (polski generał, twórca Legionów Polskich we Włoszech).

Cmentarz Zasłużonych WielkopolanTVN24

Znane osoby pochowane na cmentarzu Miłostowo

Krystyna Feldman (1916-2007)

Wybitna aktorka teatralna i telewizyjna. Urodziła się 1 maja 1916 roku we Lwowie. Jej rodzicami byli Katarzyna Feldman (śpiewaczka operowa) i Ferdynand Feldman (aktor). Wiadomo, że wczesne dzieciństwo spędziła w Krakowie. Następnie przeprowadziła się z rodziną do Zakopanego. Jest absolwentką Instytutu Sztuki Teatralnej. W 1937 roku zdała eksternistyczny egzamin aktorski. Jeszcze w tym samym roku debiutowała w Teatrze Miejskim we Lwowie. W czasie wojny była łączniczką Armii Krajowej. Od 1976 r. była aktorką Teatru Polskiego (1976–83), a od 1983 r. Teatru Nowego w Poznaniu. Z kolei od 1980 r. działała w "Solidarności". Ponadto współpracowała ze środowiskiem Dominikanów. Wielką popularność przyniosła jej rola babci Kiepskiej w serialu "Świat według Kiepskich". Przed Teatrem Nowym w Poznaniu jest skwer im. Krystyny Feldman.

Czesław Cybulski (1935-2022)

Polski trener lekkoatletów. Urodził się 18 czerwca 1935 roku w podpoznańskiej Mosinie. Był najbardziej utytułowanym trenerem rzutów w historii całej polskiej lekkoatletyki. Jego specjalnością był rzut młotem. Pracował z Szymonem Ziółkowskim, Anitą Włodarczyk i Pawłem Fajdkiem. Jego zawodnicy i zawodniczki 16 razy zdobywali medale podczas największych światowych imprez. 

Krystyna Łybacka (1946-2020)

Była minister edukacji, posłanka na Sejm, eurodeputowana przez lata związana z lewicą. Krystyna Łybacka urodziła się 10 lutego 1946 roku. Była posłanką na Sejm w latach 1991–2014 i minister edukacji narodowej i sportu w latach 2001 - 2004, a od 2014 roku także deputowaną do Parlamentu Europejskiego. W 2019 uznana została za najbardziej pracowitego europosła w kategorii edukacja, kultura i media w ramach plebiscytu MEP Awards organizowanego przez "The Parliament Magazine". W tym samym roku nie wystartowała już jednak w kolejnych wyborach europejskich i zdecydowała o zawieszeniu działalności politycznej.

Pogrzeb Krystyny Łybackiej
Pogrzeb Krystyny ŁybackiejTVN24

Ada Rusowicz (1944-1991)

Polska piosenkarka, wokalistka zespołu Niebiesko-Czarni. Adriana Rusowicz urodziła się 8 września 1944 roku w Wilnie. Ukończyła liceum w Sztumie, a następnie podjęła naukę zawodu nauczycielki w Olsztynie. W 1968 roku była najpopularniejszą polską wokalistką. Mężem Ady Rusowicz był gitarzysta Wojciech Korda (jego grób również znajduje się na cmentarzu w Miłostowie). Muzycy doczekali się dwójki dzieci. Córka Anna również jest popularną wokalistką.

Mariusz Sabiniewicz (1963-2007)

Aktor telewizyjny i teatralny, poznaniak. Mariusz Sabiniewicz urodził się 21 stycznia 1963 roku. Najpierw ukończył Szkołę Podstawową nr 18 im. Zofii Nałkowskiej, potem kontynuował naukę w X Liceum Ogólnokształcące im. Przemysława II. Ukończył Szkołę Filmową w Łodzi. Od 1986 roku był związany z Teatrem Polskim w Poznaniu. Po czterech latach zaczął pracę w Teatrze Nowym. Poznaniacy pamiętają go m.in. z roli Konrada w „Dziadach” i jako Adama Faworskiego w „Pięknej Lucyndzie”. Popularność przyniosła mu rola Norberta w serialu "M jak miłość".. 

Ewa Wanat (1962-2023)

Polska dziennikarka radiowa i telewizyjna. Urodziła się 29 sierpnia 1962 roku w Poznaniu. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Pracę w mediach rozpoczęła w 1989 roku – wówczas związała się z Radiem S Poznań. Współpracowała też z "Gazetą Wyborczą" i poznańskim oddziałem TVP. Wtedy tworzyła i współtworzyła filmy dokumentalne i reportaże dla telewizji publicznej. W latach 2003-2012 była redaktor naczelną radia TOK FM. Potem (2013-2015) radia RDC. Była laureatką Nagrody Hiacynta 2010 "za dziennikarstwo otwarte, odważne, pełne otwartości na problemy społeczne", a w 2010 roku zdobyła tytuł Człowieka Mediów miesięcznika "Brief". W 2023 roku zmarła po kilkuletniej walce z nowotworem.

Znane osoby pochowane na cmentarzu Junikowo

Teresa Zarzeczańska-Różańska (1946-2023)

Pierwsza Polka i czwarta kobieta w historii, która przepłynęła wpław kanał La Manche. Zarzeczańska-Różańska urodziła się 15 października 1946 roku w Siemiątkowie. Była zawodniczką sekcji pływackiej Lecha Poznań, multimedalistką mistrzostw Polski, rekordzistką kraju w stylu klasycznym, a w latach 1967-72 należała do kadry narodowej.

Stefan Stuligrosz (1920-2012)

Znany dyrygent, założyciel chóru "Poznańskie Słowiki" i pedagog. Urodził się 26 sierpnia 1920 r. Od urodzenia związany był z Poznaniem, a w szczególności ze Starołęką, w której się wychował. Przygodę z dyrygenturą Stuligrosz rozpoczął jeszcze w czasie okupacji, kiedy prowadził zajęcia konspiracyjnego chóru katedralnego, po aresztowaniu ks. Wacława Gieburowskiego. Po II wojnie światowej oficjalnie założył Chór Chłopięco-Męski "Poznańskie Słowiki", którego dyrygentem pozostał aż do śmierci. Chór pod dyrekcją Stuligrosza koncertował na całym świecie, w tym wielokrotnie w Watykanie i podczas wizyty Jana Pawła II w Polsce.

Pogrzeb prof. Stefana Stuligrosza w Poznaniu
Pogrzeb prof. Stefana Stuligrosza w Poznaniu23.06| Pogrzeb na cmentarzu junikowskim. Twórca Poznańskich Słowików w sierpniu skończyłby 92 lata.TVN24

Teodor Anioła

Piłkarz Lecha Poznań, członek słynnego tercetu ABC (Anioła, Białas, Czapczyk). Pochodził z kolejarskiej rodziny. Zaraz po wojnie dołączył do Kolejowego Klubu Sportowego, który trenował wówczas na stadionie na Dębcu. W pierwszej drużynie zadebiutował w 1945 roku. To najskuteczniejszy strzelec w historii klubu. W trakcie 196 spotkań ligowych (11 sezonów) zdobył 138 bramek. W latach 1949-51 trzy razy z rzędu sięgał po koronę najlepszego strzelca ligi. Popularny "Diabeł" to także siedmiokrotny reprezentant Polski, wielokrotnie uznawany za najlepszego zawodnika w dziejach Kolejorza.

Edmund Białas 

Piłkarz Lecha Poznań, członek słynnego tercetu ABC (Anioła, Białas, Czapczyk).

Karierę w poznańskim klubie rozpoczynał jeszcze przed wojną - już w 1931 roku. Na najwyższym szczeblu rozgrywek spędził trzy sezony z bilansem 64 gier i 26 bramek. W annałach zapisał się jako pierwszy gracz Lecha, debiutujący w reprezentacji Polski. Po zakończeniu kariery poświęcił się pracy trenerskiej, w trakcie której poprowadził Kolejorza do imponującej serii 61 gier bez porażki. Wynik ten do dziś pozostaje niedoścignionym rekordem klubu.

Znane osoby pochowane na cmentarzu na Sołaczu

prof. Tadeusz Perkitny (1902-1986) i prof. Leon Mroczkiewicz (1900-1971)

Poznańscy podróżnicy i znani wykładowcy Uniwersytetu Przyrodniczego. Poznali się w 1912 roku, w drugiej klasie gimnazjum. Leon przyszedł do szkoły, a pruski belfer kazał mu zająć miejsce w ławce "obok tego głupka Perkitnego". Od tego momentu niemal wszystko robili razem: walczyli w powstaniu wielkopolskim, poszli na te same studia, wyruszali na wspólne wyprawy w Tatry, Bieszczady, Puszczę Białowieską, na Półwysep Helski. W podróż dookoła globu ruszyli z 65 dolarami w kieszeni (bo kolejne 50 ktoś podprowadził im z biurka), kilogramem jabłek, aparatem fotograficznym i dwoma bawolimi plecakami. Zarówno Perkitny jak i Mroczkiewicz po latach zostali wykładowcami Uniwersytetu Przyrodniczego. Ich gabinety dzieliło sto kroków. Taka sama jest odległość pomiędzy ich nagrobkami na sołackim cmentarzu.

Znane osoby pochowane na cmentarzu Nowina

Wanda Błeńska (1900-2014)

Misjonarka i lekarka zwana "matką trędowatych". Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Podczas studiów aktywnie działała w Akademickim Kole Misjologicznym. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu. Błeńska ponad 40 lat spędziła w Ugandzie, oddając się służbie chorym.

Pożegnano "matkę trędowatych". Wanda Błeńska miała 103 lata
Pożegnano "matkę trędowatych". Wanda Błeńska miała 103 lata03.12. | W środę w Poznaniu odbył się pogrzeb zmarłej w miniony czwartek w wieku 103 lat dr Wandy Błeńskiej, misjonarki i lekarki zwanej "matką trędowatych". - To był, jak wielu uważa, człowiek święty – powiedział w środę o zmarłej metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.TVN 24 Poznań

Jan Kulczyk (1950-2015)

Jeden z największych polskich przedsiębiorców, filantrop, miłośnik kultury i sportu. Przez wiele lat znajdował się na szczycie rankingu najbogatszych Polaków. Jan Kulczyk urodził się w Bydgoszczy w 1950 r. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a także handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Zdobył też tytuł naukowy doktora nauk prawnych. Pierwsze kroki w biznesie stawiał w 1981 r. Dzięki kapitałowi, który otrzymał od ojca Henryka, założył polonijną firmę Interkulpol. W 1991 r. założył Kulczyk Holding, który od 2007 r. wszedł w skład Kulczyk Investment. Przedsiębiorstwo zajmuje się inwestycjami w branży energetycznej, naftowej, gazowej, motoryzacyjnej, browarniczej oraz nieruchomości. Jego majątek szacowany był na ponad 15 mld złotych. Miliarder zmarł we Wiedniu, gdzie przeszedł operację serca.

05.08.2015 | Pogrzeb Jana Kulczyka. Tysiące osób żegnały biznesmena
05.08.2015 | Pogrzeb Jana Kulczyka. Tysiące osób żegnały biznesmenaW rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu został pochowany Jan Kulczyk – przedsiębiorca, mecenas kultury i sportu, jeden z najbogatszych Polaków. Zmarł 29 lipca w wieku 65 lat. Fakty TVN

SPRAWDŻ TEŻ: Wyszukiwarka grobów i kwater w Poznaniu >>>

Autorka/Autor:aa

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Poznania

Pozostałe wiadomości

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to 1683 sztaby - w tym 95 w 24 krajach świata, aukcje internetowe, koncerty, pikniki i wydarzenia sportowe i tradycyjne Światełko do Nieba. 33. Finał WOŚP to także 120 tysięcy wolontariuszy i wolontariuszek. A wszystko to dla hematologii i onkologii dziecięcej. Jak gra Orkiestra? Ile zebrano już pieniędzy? 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy relacjonujemy na żywo w tvn24.pl i na antenie TVN24 oraz w TVN24 GO.

Orkiestra gra po raz 33. Dziś Finał WOŚP

Orkiestra gra po raz 33. Dziś Finał WOŚP

Źródło:
tvn24.pl

W trakcie interwencji w jednym z mieszkań w Siedlcach w sobotę wieczorem ratownik medyczny został zaatakowany ostrym narzędziem - przekazała policja. Po przewiezieniu do szpitala zmarł. Sprawcę ataku na medyka zatrzymano.

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rusza 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Donald Trump przemawiał w Las Vegas. Zmarł ratownik medyczny ugodzony nożem w Siedlcach. Na Białorusi odbędą się zorganizowane przez reżim Łukaszenki "wybory". Meksyk nie pozwolił na lądowanie samolotu z imigrantami deportowanmi z USA. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 26 stycznia.

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

Źródło:
PAP, TVN24

W niedalekiej przyszłości staniemy się większym krajem - zapowiedział w sobotę prezydent USA Donald Trump podczas wiecu w Las Vegas, czyniąc aluzję do wysuwanych przez niego roszczeń terytorialnych. Trump stwierdził też, że może odwrócić swoją decyzję o wyjściu ze Światowej Organizacji Zdrowia. Postawił jednak warunek.

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Źródło:
PAP, Reuters

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w sobotę SMS-owy alert, w którym ostrzega przed niebezpieczną pogodą mieszkańców kilku województw. Przypominamy, że ostrzeżenie wciąż obowiązuje.

Alert RCB wciąż w mocy. Warto przygotować oświetlenie zastępcze

Alert RCB wciąż w mocy. Warto przygotować oświetlenie zastępcze

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Jest zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Karola Nawrockiego, a to w kampanii prezydenckiej nie najlepsza wiadomość dla kandydata. Sam Nawrocki, namaszczony przez PiS, w sobotę znowu musiał się tłumaczyć, bo dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej postanowiła przypomnieć pewne fakty. 

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
Fakty TVN

W Niemczech odbyły się w sobotę wielotysięczne demonstracje przeciwko prawicowemu ekstremizmowi. Według policji w Kolonii zebrało się około 40 tysięcy osób. W Berlinie przed Bramą Brandenburską było według organizatorów około 100 tysięcy ludzi, policja informowała o 35 tysiącach - podał portal rbb24.

"Morze świateł" w Berlinie. Sprzeciwiają się prawicowemu ekstremizmowi

"Morze świateł" w Berlinie. Sprzeciwiają się prawicowemu ekstremizmowi

Źródło:
PAP

Wszystkie autostrady międzystanowe, drogi szybkiego ruchu oraz mosty zostały ponownie otwarte - poinformowały służby w Nowym Orleanie w amerykańskim stanie Luizjana. Wcześniej z powodu ekstremalnej burzy śnieżnej większość dróg była nieczynna przez kilka dni.

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Źródło:
NOLA, NWS

IMGW wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, który miejscami może rozpędzać się do 100 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykański Senat zatwierdził w sobotę kandydaturę gubernator Dakoty Południowej Kristi Noem na ministra bezpieczeństwa krajowego. W niedzielę rano przekazała informację o swoim zaprzysiężeniu. Resort zajmuje się między innymi ochroną granic USA. To kluczowe stanowisko dla realizacji planów prezydenta Donalda Trumpa dotyczących ograniczenia nielegalnej migracji.

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

Źródło:
PAP

Jerzy Owsiak czuje się lepiej. W niedzielę powinien być w niezłej formie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Maruszewski, kardiochirurg dziecięcy i współtwórca WOŚP. Środki zebrane podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej. Profesor Wojciech Młynarski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, podkreślił, że "cały czas potrzebujemy nowego sprzętu, bo postęp w zakresie onkologii w ogóle, ale pediatrycznej przede wszystkim, jest bardzo duży".

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Źródło:
TVN24

To nie jest dobry moment, żeby zostawiać Biuro Bezpieczeństwa Narodowego - tak rezygnację Jacka Siewiery skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Aleksandra Leo z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Bartosz Arłukowicz z Koalicji Obywatelskiej mówił, że ma "duży dystans do tego, co prezentuje sobą Siewiera". - Jeżeli ktoś próbuje budować wizerunek mieszaniny Sylvestra Stallone'a i profesora Zolla, to to musi eksplodować - stwierdził.

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Źródło:
TVN24

Na ulice Słowacji wyszły dziesiątki tysięcy ludzi. Protestujący jasno pokazują premierowi Robertowi Fico, że nie akceptują jego podróży do Moskwy. Premier z kolei pokazuje, że nie akceptuje tych, którzy jego nie akceptują. Opowiada o prowokacjach inspirowanych z Ukrainy oraz z USA i straszy służbami specjalnymi. 

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Źródło:
Fakty TVN

Urzędnicy prezydenta USA Donalda Trumpa polecili Pentagonowi zniesienie ograniczeń na dostawy ciężkich bomb lotniczych dla Izraela - podał w sobotę portal Axios za źródłami. Poprzednia administracja prezydenta Joe Bidena zablokowała jeden z kontraktów w obawie o los cywilów w Strefie Gazy.

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Źródło:
PAP

1067 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę. Siły rosyjskie zrzuciły bomby kierowane na obwody chersoński i sumski. Projekt DeepState monitorujący sytuację na froncie poinformował o dalszych postępach Rosjan w Donbasie. Z miasta Pokrowsk ewakuowano wszystkie dzieci - poinformowały tamtejsze władze. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i Jacek Siewiera przy okazji spotkań dotyczących bezpieczeństwa państwa rozmawiali także o planach szefa BBN - przekazał w sobotę rzecznik resortu obrony Janusz Sejmej. Dodał, że "bezwzględnie ważne" jest, by wiedza Siewiery "została wykorzystana", ale jest "za wcześnie, by mówić o konkretach".

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

Źródło:
PAP

Deportacja idzie bardzo dobrze - mówi prezydent Donald Trump, choć Meksyk nie zgodził się na lądowanie amerykańskiego samolotu z imigrantami na swoim terenie. Obławy na ludzi nielegalnie przebywających w Stanach Zjednoczonych trwają nie tylko w domach, ale i w zakładach pracy. Według nowych przepisów mogą być też prowadzone w szkołach i świątyniach.

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie żyje Jan Hernik, który od dwóch lat zmagał się z glejakiem. W 2024 roku zdjęcie autorstwa jego żony, którego był bohaterem, zostało wyróżnione w konkursie Grand Press Photo.

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

Źródło:
tvn24.pl

Alert powodziowy został ogłoszony w północnej Francji na skutek przejścia burzy Eowyn. W sobotę szczególnie niebezpiecznie było na północy kraju, gdzie ulice zmieniły się w rzeki. Meteorolodzy ostrzegają - groźnie będzie także w niedzielę.

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

Źródło:
TF1 Info, Meteo France, L'Internaute

Prezydent Andrzej Duda powiedział w wywiadzie dla telewizji Al Jazeera, że Donald Trump nie jest sceptyczny wobec NATO - poinformowała kancelaria prezydenta. Udzielony w szwajcarskim Davos wywiad stacja wyemitowała w sobotę.

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Źródło:
PAP

Radosław Sikorski zareagował na słowa Marcina Przydacza z PiS, który stwierdził, że gdyby rozmowa szefa polskiej dyplomacji z jego amerykańskim odpowiednikiem Marco Rubio była dobra, "to Departament Stanu wydałby komunikat". Taki komunikat pojawił się jeszcze w czwartek. Sikorski opublikował jego zdjęcie w mediach społecznościowych. "Co racja, to racja" - skomentował.

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W amerykańskim mieście Phoenix trwa jeden z najdłuższych okresów bez opadów. Ostatni raz deszcz spadł tam 22 sierpnia ubiegłego roku. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższych dniach, zostanie pobity rekord sprzed ponad 50 lat.

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

Źródło:
The Guardian
Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło jedno z najsłynniejszych zdjęć w historii Polski - fotografia sprzed kina Moskwa, wykonana z ukrycia przez Chrisa Niedenthala w czasie stanu wojennego. Fotoreporter opowiadał o historii zdjęcia w TVN24. - To jest odruch fotoreportera, że co by nie było, ale trzeba coś zrobić - mówił. Dziennikarka Natalia Szewczak, której dzieci przekazały wspólnie z Niedenthalem słynne zdjęcie na aukcję WOŚP, opowiedziała o historii bliźniaków, które urodziły się jako skrajnie wcześniaki. - Czerwone serduszka widzieliśmy wszędzie - mówiła.

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

"Karma wróciła" - tak polscy internauci komentują rozpowszechniany w mediach społecznościowych antyukraiński przekaz, jakoby w pożarach w Los Angeles spłonęły domy generałów z Ukrainy. Rosyjska propaganda wykorzystuje nawet tragedię w Kalifornii, by zdyskredytować ukraińską armię.

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Źródło:
Konkret24

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska nazwała wybory prezydenckie w swoim kraju, które mają się odbyć w niedzielę, "inscenizacją" i "maskaradą". W wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" podkreśliła, że "one nic nie zmienią", bo "Białorusini odrzucili Łukaszenkę w 2020 roku". Cichanouska mówiła, że najważniejsze jest teraz uwolnienie więźniów politycznych i przerwanie represji.

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Źródło:
PAP

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, autorskie obrazy, kolekcjonerskie pamiątki - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Grupa TVN Warner Bros. Discovery ponownie zaprasza na rodzinną przygodę w Harry Potter Studio w Londynie.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym spadła w 2024 roku do najniższego poziomu od 30 lat. Astronomiczne ceny i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zniechęciły kupujących - wskazał portal stacji CNN.

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Źródło:
CNN