TVN24 | Poznań

"Okienko, szybka. To może być tylko panzerschreck!"

TVN24 | Poznań

Autor:
FC/gp
Źródło:
TVN 24 Poznań
Kostrzyn nad Odrą: W zasypanej piwnicy znaleziono PanzerschreckaTVN 24
wideo 2/8
TVN 24Kostrzyn nad Odrą: W zasypanej piwnicy znaleziono Panzerschrecka

Członkowie Stowarzyszenia Eksploracji Perkun, które od lat przeczesuje gruzy w Kostrzynie nad Odrą, znalazło unikatową niemiecką broń z czasów II wojny światowej. To granatnik rakietowy panzerschreck, który przeleżał w ziemi co najmniej 75 lat.

O panzerfauscie, niemieckim granatniku z czasów II wojny światowej słyszał każdy, kto oglądał choćby "Czterech pancernych i psa". Ale o panzerschrecku już niekoniecznie. A to był taki "lepszy" panzerfaust.

- To legendarna broń III Rzeszy, dalsze rozwinięcie panzerfaustów. Panzerfaust był jednorazowy - po prostu się strzelało i się go wyrzucało. Panzerschreck to broń wielokrotnego użytku - mówi Jarosław Stróżniak ze Stowarzyszenia Eksploracji Perkun, który w gruzach starego Kostrzyna nad Odrą wykopał zachowany egzemplarz tego granatnika.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Takiego sprzętu się nie spodziewaliśmy"

Panzerschrecki skonstruowano na podstawie zdobytej przez Niemców amerykańskiej wyrzutni bazooka. Służył do niszczenia czołgów. Do jego obsługi potrzebne były dwie osoby: strzelec i amunicyjny, który pomagał w załadunku.

Znalezienie panzerschrecka na terenie Kostrzyna zaskoczyło eksploratorów. "Takiego sprzętu się nie spodziewaliśmy" - pisali. I jak przyznawali, tego dnia morale już były bardzo niskie. Już chcieli opuścić piwnicę, do której zajrzeli po raz pierwszy.

Praca w niej nie była łatwa - strop był zarwany, do wyciągnięcia były setki kilogramów gruzu. A do tego komary cięły ich jak szalone. Ale takie znalezisko pomogło im zapomnieć o wszystkich bąblach.

Jak widać na filmie nakręconym podczas eksploracji, Jarosław Stróżniak od samego początku nie miał wątpliwości, co znalazł. "Okienko, szybka. To tylko może być panzerschreck!" - ekscytował się.

Odkopanie całego granatnika, tak by go nie uszkodzić, zajęło im dwie godziny.

W tej samej piwnicy znaleźli też m.in. szufladę z krzyżami zasługi wojennej i butelkę po produkowanej w Kostrzynie nalewce ziołowej.

Znaleźli ślady po Prusakach

To niejedyne cenne odkrycie podczas wakacyjnych poszukiwań Perkuna. W lipcu znaleźli orła z pruskiego hełmu z okresu I wojny światowej. - Został zachowany w bardzo ładnym stanie. Był z metalu kolorowego a nie stali, po wyczyszczeniu będzie można ocenić, jak wyglądał - tłumaczy Stróżniak.

Orzełek pochodził z pruskiego hełmuStowarzyszenie Eksploracji Perkun

Orzeł pochodzi z pruskiej pickelhauby M1895. "Szacujemy, że około połowa zabudowy Starówki około 1914 roku była własnością wojska. Stąd też nie powinny dziwić takie znaleziska" - napisało Stowarzyszenie Eksploracji Perkun.

Każdy zabytek został dokładnie zabezpieczony. Odkopane przedmioty trafią do Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Wiele przedmiotów znalezionych na terenie Starego Miasta wystawione jest na ekspozycji w Bastionie Filip. 

Lubuskie Pompeje wciąż kryją skarby

Kostrzyńskie Stare Miasto to wyjątkowo ciekawe miejsce, które 70 lat po zakończeniu II wojny światowej wciąż skrywa pod ziemią tajemnice. W 1945 r. podczas oblężenia Kostrzyna zniszczone zostało aż 95 procent budynków "serca miasta".

- To Pompeje, miasto, którego już nie ma - mówi Stróżniak.

Od kilku lat, za zgodą Muzeum Twierdzy Kostrzyn i w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, tereny Starego Miasta i dawnej twierdzy przeczesują członkowie Perkuna. Natrafiono tam między innymi na osobiste rzeczy jednego z hitlerowców. Jak wykazały dalsze badania, należały one do burmistrza miasta.

Mydło, szczoteczka, woda kolońska. Odkopali pamiątki z II wojny światowej17.10. | Kostrzyn nad Odrą (woj. lubuskie) odsłania swoje kolejne tajemnice. Członkowie stowarzyszenia Perkun na terenie Twierdzy Kostrzyn spod ziemi wykopali poniemieckie pamiątki z II wojny światowej. Prawdopodobnie mężczyzna uciekał on przed nalotem, zostawiając wszystkie swoje rzeczy osobiste.TVN 24 Poznań

Odkryto tam też tunel sprzed 300 lat.

Autor:FC/gp

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Eksploracji Perkun