Pacjentka zakażona koronawirusem w ciężkim stanie. "Wciąż jest podłączona do respiratora"

Aktualizacja:
Autor:
FC/ks
Źródło:
TVN 24 Poznań
Pierwszy przypadek koronawirusa w Poznaniu
Pierwszy przypadek koronawirusa w PoznaniuTVN 24
wideo 2/6
TVN 24Pierwszy przypadek koronawirusa w Poznaniu

Nie podróżowała, nie była za granicą. Ale miała kontakt z koleżanką, która wróciła z Włoch. Kobieta, u której wykryto koronawirusa, przebywa w ciężkim stanie w poznańskim szpitalu. Jest podłączona do respiratora i w stanie śpiączki farmakologicznej. Dzisiaj jej stan się nie zmienił.

"KORONAWIRUS. RAPORT" - PROGRAM SPECJALNY TVN24 ODPOWIADA NA WASZE PYTANIA

To pierwszy przypadek osoby z SARS-CoV-2 w Wielkopolsce. Kobieta przebywa na oddziale zakaźnym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia. Jej stan jest poważny.

- Pacjentka jest w stanie ciężkim. Ma objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, jest podłączona do respiratora i w stanie śpiączki farmakologicznej – powiedział we wtorek Stanisław Rusek, rzecznik prasowy szpitala im. J. Strusia w Poznaniu.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

KORONAWIRUS SIĘ ROZPRZESTRZENIA. RAPORT TVN42.PL >>>

Była na otwartym oddziale

- Wiadomo, że kobieta nie podróżowała, nie była za granicą, nie miała kontaktu z osobą, która miałaby podejrzenie lub rozpoznanie choroby COVID-19 - powiedziała prof. Magdalena Figlerowicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Pacjentka miała jednak w ostatnim czasie kontakt z koleżanką, która wróciła z Włoch i miała katar. - Ten kontakt był 12 dni wcześniej, pod koniec lutego. Nie każdy pamięta, z kim rozmawiał 12 dni temu w pracy - tłumaczył Andrzej Trybusz, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Koronawirus w Poznaniu. Zarażona kobieta. "Stan jest poważny"
Koronawirus w Poznaniu. Zarażona kobieta. "Stan jest poważny"TVN 24 Poznań

Wcześniej kobieta została przyjęta do szpitala w Puszczykowie.

- Przy przyjęciu pacjentka nie spełniała kryteriów epidemiologicznych - powiedziała prof. Figlerowicz.

Jak przekazał podczas konferencji prasowej Trybusz, kobieta przebywała na zwykłym oddziale, a zajmujący się nią personel nie korzystał z masek.

Ze względu na zły stan zdrowia pacjentki lekarze zadecydowali o zrobieniu testów w kierunku zakażenia koronawirusem. Po uzyskaniu dodatniego wyniku testu pacjentka została przeniesiona na oddział zakaźny.

- Musimy się liczyć z tym, że niestety będziemy mieli do czynienia z takimi przypadkami - powiedział Trybusz.

- Stan kobiety nadal jest ciężki – poinformował w środę rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube. Kwarantanną objęta jest rodzina kobiety. Mąż jest szafarzem w miejscowym kościele, a syn miał pracować w restauracji w Poznaniu.

Szpital zdezynfekowany, lekarze na kwarantannie

W puszczykowskim szpitalu natychmiast wdrożono odpowiednie procedury. W placówce wstrzymano odwiedziny chorych, szpital został zdezynfekowany. - Oddział, na którym przebywała, jest zamknięty. Po jej przewiezieniu do szpitala na oddział chorób zakaźnych przeprowadzono gruntowną dezynfekcję oddziału, szpitalnego oddziału ratunkowego i innych miejsc, gdzie przebywała - mówi Andrzej Trybusz.

Koronawirus w Poznaniu. Lekarze z Puszczykowa na kwarantannie
Koronawirus w Poznaniu. Lekarze z Puszczykowa na kwarantannieTVN 24 Poznań

Personel, który miał bezpośredni kontakt z chorą, jest objęty kwarantanną domową . - To 19 osób: lekarz, pielęgniarki i pacjentki, które miały z nią kontakt - przekazał Trybusz.

Kwarantanną objęto też 17 osób, z którymi kobieta miała styczność poza szpitalem.

Od osób, które miały z kobietą kontakt, pobrany zostanie materiał do badań pod kątem zakażenia koronawirusem.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Świat walczy z koronawirusem. ZOBACZ RELACJĘ W TVN24.PL >>>

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce odnotowano w środę. Mężczyzna, u którego stwierdzono zakażenie, przyjechał do Polski autokarem z Niemiec i trafił do szpitala w Zielonej Górze.

Co wiemy o pacjentach, u których stwierdzono koronawirusa (stan na 10 marca wieczorem)?

1. Zielona Góra, zakażenie potwierdzone 4 marca. Mężczyzna w sile wieku, stan stabilny. Przyjechał do Polski autokarem z Niemiec.

2 i 3. Szczecin, zakażenie potwierdzone 6 marca. Małżeństwo po sześćdziesiątce, oboje wrócili z Włoch. Początkowo nie wykazywali objawów. Ich stan jest dobry.

4. Wrocław, zakażenie potwierdzone 6 marca. 26-letni mężczyzna, który wrócił z Wielkiej Brytanii. Stan dobry, przyleciał do Polski samolotem w środę.

5. Ostróda, zakażenie potwierdzone 6 marca. Kobieta "w sile wieku", jak podały służby medyczne. Podróżowała autokarem z Niemiec z mężczyzną, pierwszym pacjentem z koronawirusem w Polsce.

6. Ostróda, zakażenie potwierdzone 7 marca. Mężczyzna, który nie jest obywatelem Polski. Stan dobry. Przyjechał autokarem z Niemiec razem z mężczyzną, u którego jako pierwszego w Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem.

7. Racibórz, zakażenie potwierdzone 8 marca. Mężczyzna "w sile wieku", stan dobry. Podróżował autobusem, współpasażerowie są objęci kwarantanną domową.

8. Racibórz, zakażenie potwierdzone 8 marca. Kobieta "w sile wieku", która trafiła do szpitala z kwarantanny.

9. Warszawa, zakażenie potwierdzone 8 marca. Kobieta "w sile wieku", stan dobry. Obywatelka Hiszpanii, która do Polski przyleciała samolotem z Niemiec.

10. Warszawa, zakażenie potwierdzone 8 marca. Młody mężczyzna, wrócił samolotem z Włoch. Służby lokalizują osoby, które kontaktowały się z zakażonym.

11. Wrocław, zakażenie potwierdzone 8 marca. 73-letni mężczyzna, stan ciężki - pacjent jest w grupie ryzyka. Przebywa na oddziale zakaźnym. Nie wyjeżdżał za granicę, zakaził się po kontakcie z bliską osobą, która jest obecnie hospitalizowana za granicą.

12. Kraków, zakażenie potwierdzone 9 marca. Ponad 60-letni mężczyzna. Jego stan jest dobry, stabilny. W ostatnim czasie przebywał w północnych Włoszech.

13, 14 i 15. Racibórz, zakażenia potwierdzone 9 marca. Trzy osoby w średnim wieku, ich stan jest dobry.

16. Wrocław, zakażenie potwierdzone 9 marca. 74-letnia kobieta, jest w stanie poważnym.

17. Poznań, zakażenie potwierdzone 9 marca. Kobieta w wieku średnim z województwa wielkopolskiego. Jej stan jest ciężki.

18: Warszawa, zakażenie potwierdzone 10 marca. Mężczyzna w "sile wieku", jego stan jest dobry.

19 i 20: Cieszyn, zakażenie potwierdzone 10 marca. Ich stan zdrowia jest stabilny.

21. Wrocław, zakażenie potwierdzone 10 marca. Młoda kobieta z województwa dolnośląskiego. Jej stan jest dobry.

22. Bełżyce (woj. lubelskie), zakażenie potwierdzone 10 marca. Mężczyzna w sile wieku.

Autor:FC/ks

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań

Pozostałe wiadomości