Przebywający w szpitalu w Zielonej Górze pacjent, u którego wykryto pierwsze zakażenie koronawirusem w Polsce, czuje się coraz lepiej. - Myślę, że zostanie wypisany jak najszybciej - mówi Sylwia Malcher-Nowak, rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.
Szpital oficjalnie zdementował pojawiające się informacje o nawrocie choroby u mężczyzny.
- Pacjent jest w stanie dobrym. Co najważniejsze, nie gorączkuje. Ma regularnie mierzoną temperaturę. W dniu dzisiejszym miał pobrane ponownie próbki, w związku z tym mamy nadzieję, że jutro, mniej więcej po południu, będziemy znali wyniki – przekazała Sylwia Malcher-Nowak, rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.
"Zostanie wypisany jak najszybciej"
- Myślę, że zostanie wypisany jak najszybciej. Na pewno jemu też zależy na tym, żeby jak najszybciej wyjść – przyznaje Malcher-Nowak.
Mężczyzna ma około 65 lat. Uczestniczył w karnawale w zachodnich Niemczech, w Nadrenii Północnej-Westfalii - w miejscu, gdzie występują ogniska koronawirusa. Niemcy informowali, że w landzie tym, w powiecie Heinsberg, wirusa wykryto u co najmniej 68 osób. Do granicy niemiecko-polskiej mężczyzna podróżował autokarem rejsowym. W Świecku przesiadł się do swojego samochodu i nim pojechał do domu. Po przyjeździe poczuł się gorzej, miał kaszel i gorączkę.
Siedem osób hospitalizowanych
Aktualnie w oddziale zakaźnym zielonogórskiego szpitala hospitalizowanych jest siedem osób.
- Przy czym sześć w zasadzie dzisiaj zostanie wypisanych, ponieważ ich wynik na obecność koronawirusa jest negatywny, co nas bardzo cieszy – dodała Malcher-Nowak.
17 przypadków w Polsce
W środę minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał, że pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce potwierdzono u pacjenta hospitalizowanego w Zielonej Górze. Mężczyzna wrócił do Polski z Niemiec, gdzie brał udział w karnawale. Do Polski wrócił autobusem. Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii.
W Polsce potwierdzono dotąd 17 przypadków zakażenia patogenem. Ponad 170 osób jest hospitalizowanych, a ponad 4 tysiące objętych kwarantanną domową.
Co wiemy o pacjentach, u których stwierdzono koronawirusa?
1. Zielona Góra, zakażenie potwierdzone 4 marca. Mężczyzna w sile wieku, stan stabilny. Przyjechał do Polski autokarem z Niemiec. 2 i 3. Szczecin, zakażenie potwierdzone 6 marca. Małżeństwo po sześćdziesiątce, oboje wrócili z Włoch. Początkowo nie wykazywali objawów. Ich stan jest dobry. 4. Wrocław, zakażenie potwierdzone 6 marca. 26-letni mężczyzna, który wrócił z Wielkiej Brytanii. Stan dobry, przyleciał do Polski samolotem w środę. 5. Ostróda, zakażenie potwierdzone 6 marca. Kobieta "w sile wieku", jak podały służby medyczne. Podróżowała autokarem z Niemiec z mężczyzną, pierwszym pacjentem z koronawirusem w Polsce. 6. Ostróda, zakażenie potwierdzone 7 marca. Mężczyzna, który nie jest obywatelem Polski. Stan dobry. Przyjechał autokarem z Niemiec razem z mężczyzną, u którego jako pierwszego w Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem. 7. Racibórz, zakażenie potwierdzone 8 marca. Mężczyzna "w sile wieku", stan dobry. Podróżował autobusem, współpasażerowie są objęci kwarantanną domową. 8. Racibórz, zakażenie potwierdzone 8 marca. Kobieta "w sile wieku", która trafiła do szpitala z kwarantanny. 9. Warszawa, zakażenie potwierdzone 8 marca. Kobieta "w sile wieku", stan dobry. Obywatelka Hiszpanii, która do Polski przyleciała samolotem z Niemiec. 10. Warszawa, zakażenie potwierdzone 8 marca. Młody mężczyzna, wrócił samolotem z Włoch. Służby lokalizują osoby, które kontaktowały się z zakażonym. 11. Wrocław, zakażenie potwierdzone 8 marca. Starszy mężczyzna, stan ciężki - pacjent jest w grupie ryzyka. Przebywa na oddziale zakaźnym. Nie wyjeżdżał za granicę, zakaził się po kontakcie z bliską osobą, która jest obecnie hospitalizowana za granicą. 12. Kraków, zakażenie potwierdzone 9 marca. Ponad 60-letni mężczyzna. Jego stan jest dobry, stabilny. W ostatnim czasie przebywał w północnych Włoszech. 13, 14 i 15. Racibórz, zakażenia potwierdzone 9 marca. Trzy osoby w średnim wieku, ich stan jest dobry. 16. Wrocław, zakażenie potwierdzone 9 marca. Pacjent, o którym poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski, nie podając bliższych szczegółów. 17. Poznań, zakażenie potwierdzone 9 marca. Kobieta "z województwa wielkopolskiego".
Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej tysiąca osób, które są organizowane w przestrzeniach zamkniętych. "Organizacja imprez masowych każdorazowo podlega analizie pod katem oceny ryzyka celem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego uczestnikom. Decyzje podejmuje wojewoda" – czytamy w komunikacie.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.
Źródło: TVN 24 Poznań, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań