Zamknięte oddziały, personel i pacjenci w kwarantannie. Sprawdź, które szpitale musiały ograniczyć działalność

Autor:
aa/gp
Źródło:
TVN24/PAP
Przypadki zakażenia personelu i pacjentów w szpitalu w Grójcu
Przypadki zakażenia personelu i pacjentów w szpitalu w GrójcuTVN24
wideo 2/5
TVN24 ŁódźMaseczki badane są przez naukowców na Politechnice Łódzkiej

Nie mówią, że mogą mieć koronawirusa, albo sami o tym nie wiedzą. Gdy trafiają do zwykłego szpitala, zaczynają się problemy. Sprawdziliśmy, gdzie przez koronawirusa wykrytego u pacjentów lub pracowników trzeba było zamknąć konkretne oddziały, a nawet całe szpitale.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24 >>>

Od kilkunastu dni w Polsce działa sieć 19 szpitali do zadań specjalnych – taką decyzję podjął minister zdrowia. Cel: walka z koronawirusem. W każdym województwie wyznaczono co najmniej jedną taką placówkę, w której wszystkie oddziały mają służyć chorym na Covid-19.

Ale zakażeni pacjenci trafiają też do innych szpitali. Dzieje się tak m.in., gdy ktoś nie podejrzewa, że może być nosicielem wirusa, albo gdy celowo to zataja przed medykami. I ma to swoje określone konsekwencje. Kwarantanna wszystkich osób, które mogły mieć styczność z zakażonym. W przypadku szpitala oznacza to tymczasowe zamknięcie wybranych oddziałów, a nawet całej placówki.

Województwo pomorskie  

Szpital im. Kopernika w Gdańsku

W ubiegłym tygodniu do placówki trafił 78-letni pacjent z silnym krwotokiem z nosa i zaburzeniami krzepliwości krwi, W trakcie badań okazało się, że jest on również zakażony koronawirusem.

Oddział Chorób Wewnętrznych i Diabetologii oraz część Oddziału Ratunkowego szpitala zostały zamknięte. SOR został zdezynfekowany i działa już normalnie.

Kwarantanną objętych jest 51 pracowników szpitala. Systematycznie otrzymują wyniki i czekają na decyzję sanepidu o odwołaniu kwarantanny.  

Część personelu szpitala, która została poddana badaniom na obecność koronawirusa otrzymała już wyniki. Do pracy będą mogli powrócić po zdjęciu kwarantanny.

Szpital św. Wojciecha w Gdańsku   

Po tym jak wykryto koronawirusa o dwóch pracowników placówki, w szpitalu zawieszono działalność oddziału pediatrii oraz SOR dla dzieci. Tak było od niedzieli. W środę rzecznik szpitala poinformowała, że oba te oddziały wznawiają działalność.

Jak wyjaśniła, część pracowników, którzy objęci byli kwarantanną otrzymała już wyniki testów na koronawirusa i są one ujemne. Obecnie oczekują na decyzję sanepidu o zdjęciu kwarantanny. Po jej otrzymaniu będą mogli wrócić do pracy.

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku 

Pododdział dziecięcy szpitala został poddany izolacji po tym, jak jeden z pracowników miał bezpośredni kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Izolowanych jest ośmioro małoletnich pacjentów. Każdy z nich leży w osobnej sali. Dodatkowo w izolacji domowej przebywa część personelu medycznego, w tym pracownik, który miał bezpośredni kontakt z chorą na COVID-19 pielęgniarką szpitala św. Wojciecha na Zaspie.

We wtorek pracownik oddziału psychiatrii dziecięcej, który miał styczność zakażoną koronawirusem kobietą, zostanie poddany testom na obecność patogenu.

Do czasu wyjaśnienia sprawy wstrzymano przyjęcia do placówki.

Województwo dolnośląskie

Szpital w Oławie

- Na ten moment oddział wewnętrzny szpitala nie przyjmuje pacjentów w związku z wykryciem koronawirusa u jednej z osób z personelu medycznego. Kwarantanna obejmowane są wszystkie osoby z bezpośredniego kontaktu z omawianą osobą – poinformowała media Anna Ulicka, Zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Oławie.

Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc

Oddział pulmonologiczny szpitala przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu został ewakuowany we wtorek po południu. U jednej z leczonych tu osób wykryto zakażenie koronawirusem. Testy potwierdziły obecność wirusa także u 22 innych osób, w tym 16 pracowników placówki i 6 pacjentów.

Wielospecjalistyczny Szpital w Zgorzelcu 

Jeden z lekarzy wrócił z urlopu w Indiach. Ma zdiagnozowanego koronawirusa. Oprócz chirurga na kwarantannie przebywają jeszcze 32 osoby. Wśród nich jest pięciu lekarzy i 15 pacjentów chirurgii. W związku z kwarantanną oddział chirurgii przekształcono w oddział obserwacyjny. Reszta szpitala działania normalnie.

Szpital Powiatowy w Oleśnicy

26-letnia położna ma podejrzenie zakażenie koronawirusem. Przeszła już badanie, czeka na wynik. W związku z tym dyrekcja zawiesiła oddział położniczo-ginekologiczny. Kwarantanną objętych jest 60 osób, w tym 20 pacjentek.  

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu 

U jednej z pielęgniarek pracujących w szpitalu testy potwierdziły zakażenie koronawirusem. Stan kobiety jest określany jako dobry. Trafiła do Wojewewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego.

W tej sytuacji konieczne było zamknięcie oddziału onkologicznego. Część osób została objętych kwarantanną na oddziale, a część, która mogła zostać wypisana do domu odbywa ją w miejscu zamieszkania. Aktualnie na oddziale hospitalizowanych jest kilka osób. Kwarantannie poddano też kilkadziesiąt osób z personelu medycznego.

Służby sanitarne muszą również dotrzeć do osób, które na oddziale pojawiały się na przykład po to, by przejść chemioterapię.

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ NA WASZE PYTANIA

Województwo śląskie 

Szpital Śląski w Cieszynie

Oddział ratunkowy szpitala został we wtorek wieczorem zamknięty po stwierdzeniu u dwóch pracowników koronawirusa - podała rzecznik starosty cieszyńskiego Sylwia Pieczonka. SOR będzie nieczynny przez 48 godzin. W tym czasie poddany zostanie dekontaminacji.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie  

Do szpitala trafił pacjent z koronawirusem. Z mężczyzną kontakt miało 25 osób, w tym personel medyczny. Wszystkie te osoby poddano rutynowej kwarantannie domowej. 

Szpital im. Rudolfa Weigla w Blachowni

Do szpitala przyjęto pacjentkę, u której lekarz rozpoznali objawy, sugerujące zakażenie koronawirusem. Wynik testu był pozytywny. Pacjentkę przetransportowano do szpitala zakaźnego w Tychach.

Pomieszczenia, w których przebywała chora zdezynfekowano. Oddział anestezjologii i intensywnej terapii pracują normalnie. Izba przyjęć będzie uruchomiona we wtorek, po zakończeniu procedur dezynfekcji i dekontaminacji.

Dyrekcja czeka na decyzję sanepidu w sprawie zastosowania kwarantanny dla 3 osób z izby przyjęć.

Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie

W połowie marca do szpitala przyjęto 64-latka, u którego wykryto koronawirusa. Pacjenta przekazano na oddział chorób zakaźnych w Chorzowie. Trzy osoby z personelu medycznego Zespołu Szpitali Miejskich skierowano na rutynową kwarantannę domową. W placówce wstrzymano planowe przyjęcia na oddziały zabiegowe i zachowawcze.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr3 w Rybniku

Do szpitala trafił pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusa. Od mężczyzny pobrano próbki do badań. Wyniki powinny być znane jeszcze we wtorek.

Do czasu wyjaśnienia tej sytuacji szpitalny oddział ratunkowy jest zamknięty.

Jeśli okaże się, że pacjent rzeczywiście jest nosicielem koronawirusa, to kwarantanną może być objęta nawet cała nocna zmiana szpital, czyli ponad 20 osób.

Szpital Powiatowy w Zawierciu

U jednego z pracowników oddziału obserwacyjnego  wyniki badań potwierdziły obecność koronawirusa. Mężczyzna przebywa w warunkach izolacji domowej.

Od pozostałego personelu oddziału pobrano próbki do badań. „Decyzją stacji sanitarno-epidemiologicznej osoby te zostały objęte kwarantanną. W związku z zaistniałą sytuacją trwają ustalenia z Urzędem Wojewódzkim i sztabem zarządzania kryzysowego dotyczące dalszego funkcjonowania oddziału w okresie kwarantanny” – podaje szpital w oświadczeniu.

Województwo łódzkie

Szpital w Opocznie

Zakażone koronawirusem są dwie pielęgniarski, które pracowały na blokach operacyjnych. Jedna z nich w ostatnim czasie nie miała dyżuru. Druga, już po zakażeniu, miała dyżur, podczas którego odbyła się jedna operacja. Obie pielęgniarski są w stanie dobrym.

Do odwołania w szpitalu zawieszono udzielanie świadczeń zdrowotnych w oddziałach chirurgii ogólnej, urazowo-ortopedycznej oraz anestezjologii i intensywnej terapii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Województwo kujawsko-pomorskie

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu

U lekarki, która pracuje w szpitalu wykryto koronawirusa. Prewencyjnie kwarantanną objęto 46 osób. Wyniki ich testów są negatywne.

Szpital funkcjonuje normalnie.

Województwo wielkopolskie

Szpital w Wolicy

Do poniedziałku placówka była zamknięta. Taką decyzję podjęto tuż, po tym jak okazało się, że jedna z pacjentek ma koronawirusa. 37-latkę przetransportowano do szpitala w Poznaniu, gdzie kobieta zmarła.

Pacjenci szpitala w Wolicy pozostali w placówce i zostali objęci kwarantanną. Od wszystkich pobrano wymazy do badań. Wyniki są ujemne, ale testy zostaną jeszcze powtórzone. Do tego czasu nadal na jednym z oddziałów przebywa ten sam personel, który został poddany kwarantannie.

Wyłączony z pracy pozostaje tylko jeden oddział.

Szpital w Wolicy zamknięty do odwołania
Szpital w Wolicy zamknięty do odwołania (14.03.2020)23.03| Zakażona koronawirusem 37-latka, którą przewieziono ze szpitala w Wolicy pod Kaliszem do Poznania, zmarła w niedzielę rano. Jak poinformował dyrektor szpitala w Wolicy, pacjentka i jej rodzina nie przekazała lekarzom, że kobieta miała kontakt z kuzynem, który był we Włoszech. - Narażone zostało życie i zdrowie pracowników i pacjentów naszego szpitala - powiedział.TVN24

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny przy ul. Poznańskiej w Kaliszu został czasowo zamknięty po tym jak zmarł 75-letni pacjent zakażony koronawirusem. Jak podkreślił rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube, bezpośrednią przyczyną zgonu mężczyzny nie był Covid-19. - Pacjent, u którego potwierdzono wynik dodatni na koronawirusa, cierpiał na choroby współistniejące - powiedział Tomasz Stube. Czasowemu wyłączeniu podlegać będą oddziały chirurgiczny oraz internistyczny. Ten drugi zamknięto w środę ze względu na stwierdzenie koronawirusa u jednego z pacjentów.

Województwo lubuskie

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Do szpitala trafił 4-latek z szarpaną raną głowy. Podczas wypisu chłopca, okazało się, że jego mama niedawno wróciła z Niemiec i ma kaszel. Lekarze zbadali dziecko na koronawirusa. Wynik chłopca jest pozytywny. W związku z tym szpital wstrzymał pracę oddziału chirurgii i urologii dziecięcej. Personel, który miał kontakt z dzieckiem trafił na kwarantannę.

Na oddziale przebywało dwóch pacjentów.

Województwo świętokrzyskie

Zespół Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej

U jednej z pielęgniarek wykryto koronawirusa. Odziały neurologiczny, udarowy i rehabilitacji neurologicznej zostały zamknięte. Przebywający na nich pacjenci oraz personel zostali objęci kwarantanną (łącznie to 65 osób - przyp. red.). Żadna z tych osób nie może opuścić oddziału. Od wszystkich zostały pobrane już wymazy do badań. Próbki zawieziono we wtorek do laboratorium. Wyników jeszcze nie ma.

Województwo mazowieckie

Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim

W nocy z poniedziałku na wtorek potwierdzono zarażenie koronawirusem u lekarza pracującego na oddziale chirurgii Szpitala Zachodniego w Grodzisku. Jak podał sanepid, oddział został tymczasowo zamknięty.

Centrum Medyczne w Nowym Dworze Mazowieckim

U 88-letniego pacjenta z zakażeniem płuc potwierdzono zakażenie koronawirusem. Mężczyznę przetransportowano do szpitala MSWiA w Warszawie.

W placówce w Nowym Dworze Mazowieckiem zamknięto oddział ratunkowy i oddział chorób wewnętrznych. Personel, który miał bezpośredni kontakt z zakażonym, został odesłany na 14-dniową kwarantannę. Po siedmiu dniach przejdzie testy.

Szpital w Nowym Mieście nad Pilicą  

Ze względna liczne zakażenia wśród personelu i pacjentów w placówce jest bardzo trudna sytuacja. Pierwsza w Nowym Mieście zaraziła się wirusem SARS-Cov-2 45-letnia pielęgniarka ze szpitala. W środę okazało się także, że zarażony jest również lekarz z pogotowia ratunkowego w Grójcu. W kolejnych dniach liczba osób zarażonych wzrosła do kilkudziesięciu.

W niedzielę ewakuowano pacjentów ze szpitala w Nowym Mieście, w którym zaczęło brakować pracowników, bo wielu z nich zostało objętych kwarantanną. W weekend szpital przeszedł dezynfekcję. Na oddziały nie wrócili jeszcze jednak pacjenci, bo nie wiadomo, czy uda się zapewnić obsadę medyczną. Jak poinformował starosta grójecki, szpital, na razie rusza z nocną pomocą doraźną i z podstawową opieką zdrowotną. Brakuje kadry, żeby wznowić przyjęcia na oddziały szpitalne.

Ewakuacja chorych ze szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
Ewakuacja chorych ze szpitala w Nowym Mieście nad PilicąCały czas trwa ewakuacja chorych w Nowym Mieście nad Pilicą (województwo mazowieckie). U pacjentów i personelu placówki potwierdzono zakażenie koronawirusem. - Od rana w sobotę spływają kolejne wyniki, które potwierdzają, że jest coraz więcej zarażonych osób - mówi starosta grójecki Krzysztof Ambroziak.TVN24

 Szpital w Grójcu

W placówce potwierdzono wystąpienia wirusa SARS-Cov-2 u 11 pacjentów i 13 osób z personelu medycznego. Z analiz grójeckich służb wynika, że kontakt z nimi mogło mieć ok. 130 innych pracowników, co oznacza, że część będzie odsunięta od pracy. Wstrzymano oddziały na wszystkich oddziałach szpitalnych.

Obecnie w szpitalu przebywa 59 pacjentów, w tym pięciu z koronawirusem, którzy są odizolowani od reszty chorych na oddziale wewnętrznym. - Na noc i dzień mamy obsadę medyczną, ale zwróciliśmy się o pomoc do wojewody, bo nie wiadomo, jak to będzie wyglądało w kolejnych dniach. Do Grójca zostało oddelegowanych trzech lekarzy, którzy zastąpią naszych, jeśli będzie taka potrzeba - powiedział starosta grójecki.

Szpital w Grójcu zamknięty dla nowych pacjentów
Szpital w Grójcu zamknięty dla nowych pacjentówTVN24

Województwo małopolskie

Szpital Uniwersytecki w Krakowie 

Badania wykazały, że czterech pracowników szpitala oraz jeden z pacjentów są zakażeni koronawirusem. W związku z tym na czterech oddziałach wprowadzono kwarantannę. Chodzi o oddziały: reumatologii i immunologii, gastrologii i hepatologii oraz nefrologii i dializoterapii i angiologii. Przebywający na oddziałach pacjenci oraz personel medyczny i niemedyczny zostali objęci obowiązkową kwarantanną. Wszyscy będą poddani testom.

Jak informuje rzecznik placówki, mimo obostrzeń w szpitalu nadal będzie działać stacja dializ.

Do odwołania wstrzymano przyjmowanie pacjentów na wszystkie oddziały. Wyjątkiem są przyjęcia ratujące życie oraz pacjenci poddawani chemioterapii.  

Autor:aa/gp

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości